"Cepler Stalin'in hayaliydi!"

Yazılım dünyasının en önemli isimlerinden biri daha cep telefonlarına verdi veriştirdi. İşte o isim!

  • Gökay Özbudak

Google, MS ve Apple hakkında ne düşünüyor?

Google, MS ve Apple hakkında ne düşünüyor?
Diğerlerine göre Google'ı farklı bir yere koyuyor...

Eminiz yazılım konusunda bu kadar ince düşünen bir insanın bilgisayarının nasıl olduğunu da merak etmişsinizdir. Stallman sizin de tahmin edeceğiniz gibi Windows ya da Mac kullanmıyor. Ancak Ubuntu gibi bir açık yazılım da Stallman'ın bağımsızlık prensiplerini karşılayamıyor. Bağımsız bir BIOS sunan tek dizüstü bilgisayar olduğu için Lemote Yeeloong kullandığını söyleyen Stallman, işletim sistemi olarak ise GNU\Linux karışımı bir bağımsız yazılım kullanıyor. Stallman'ın dizüstünün diğer son model bilgisayarlar kadar donanımlı olmamasından da biraz şikayetçi olduğu söylenebilir.

Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın Linux'u bir kanser olarak tanımladığını da hatırlatan Stallman, Microsoft'un o günden bugüne açık yazılım konusuna daha dikkatli yaklaştığını ancak fikirlerinin değişmediği görüşünde. Apple, Adobe ve Oracle'ı bağımlı yazılımlar yapıp kullanıcıları bunları kullanmaları için baskı altına almakla suçlayan Richard Stallman, Google'ı biraz daha farklı bir köşeye koyuyor ancak Google da onun için tam anlamıyla iyi değil; "Biraz iyi şeyler biraz kötü şeyler yaptı. WebM codec ve YouTube'daki davranışlarıyla işe yarar bağımsız yazılımlar çıkarttı. Ancak yeni Google Art Project ise diğer yaptıklarının tam tersi yönünde."

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

doğru demiş ama bunu bugünün insaları yapamazbirisibir gün biletelefonu evde unutunca sanki dünyayla bağlantısı kesilmiş gibi telaşlanıyor hadi biz yaptık ulaşmak istediklerimiz?

ubuntu ve gercekten linux toplulugunun bu ise el atmasi lazim gercek anlamda ozgur sistemler istiyorsak google android'in tam olarak ozgur oldugunu soyleyemeyiz ayrica google her turlu gizli bilgileri photolarinizi numaralarinizi video ve muziklerinizi yani kisacasi herseyinizi yedekliyor belkide kimi zaman kullaniyorlar bunu bilemeyiz. ama daha iyi bir acik kaynak kodlu sistem gelene kadar telefonumda android olacak.

oldu babyy.herşey beleş olur mu?Adam çalışsın, yapsın bizede bedeva dağıtsın.kimse kusura bakmasın.kimse yazdığı emek ettiği kitabı bedava dağıtmaz..

Resmen saçmalamış. üzerine yazılım kurulamayan cepler bile dinlenebiliyor ve lokosyan bilgisini veriyor. Devlet bizi dinleyecekse bunu yazılımla yapmak gibi bir zahmete girmez. Basar operator şirketin kafasına ne istiyorsa alır. Apple de olsa alır linuxta olsa alır, 3310 da olsa alır. Devlet dışında üçüncü kişilerden endişe ediyorsa da asıl açık kaynaktan korksun. Üçüncü kişilerin en kolay sızabileceği yazılım tabiki açık kaynaktır.
Adobe kendi yazılımları kullanmaları için baskı yapıyormuş. iyi de adobe açık kaynak yazılım üreten bir şirket olsa photoshopun gimpten farksız olmayacağını düşünemiyor.

En anlamadığm şey açık kaynağın güvenli olduğunun düşünülmesi, adı üstünde açık kaynak, içine sızmak için her yol ortada. Linux popüler olmamasına dua etsin yoksa ms nin dayandığının binde biri kadar dayanamazdı hackerların karşısında.

Son yoruma baktım da çok güldüm. Açık kaynağın kolay elegeçirilbilir olduğunu sanan hala kalmış. :D

@11:23

Açık-kaynak projelere katılmayan adamların açık-kaynak hakkında konuşması ne kadar acı...

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
3
Google, MS ve Apple hakkında ne düşünüyor?
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir