Ceplerin foto kalitesi böyle artacak!

Cep telefonlarının düşük kalitedeki fotoğraf çekimlerinin ilacı bulundu: Nano-teknoloji!

  • Ümit Öncel
Cepteki fotoğraflar nano ile netleşecek
Sony'nin yeni çıkacak Experia X1 modeli bu yeni teknolojiyi kullanacak.

Günümüzde neredeyse tüm cep telefonlarının üzerindeki kameralar, fotoğraf makinelerini cebimizde taşımamızı sağlıyor. Fakat telefonların üzerindeki kameralar doğal olarak profesyonel fotoğraf makinelerinin ulaştığı kalite ile yarışamıyor. Hatta çoğu zaman ortaya lunaparklardaki komik aynaların yansıttıklarına benzer görüntüler çıkıyor. Haddinden fazla büyük burun ya da bir tarafa doğru devrilmeye çalışıyor gibi görünen bina görüntüleri en iyi ihtimalle bu şartlar altında "kabul edilebilir" sayılıyor. Fakat Wisconsin Üniversitesi'nde görev yapan Profesör Zhenqiang Ma'nın geliştirdiği yeni bir teknoloji artık bu görüntülerin sadece lunaparklarda görünmesini sağlamayı hedefliyor.

Profesör Ma'nın geliştirdiği esnek ışığa duyarlı bir materyal, son derece ince nano zar şeritleri sayesinde bu optik hataları ortadan kaldırmayı başarıyor. Bir dijital kamera çekim yaptığında, lensten geçen ışık bir alıcının üzerine düşüyor. Fakat ışığın geçtiği lens, ışığın bükülmesine neden olduğu için netlik alanı kayarak, görüntü üzerinde bozukluklara neden olabiliyor. Profesyonel kameralar birden fazla gelişmiş lens kullanarak netlik alanını düzeltebiliyor fakat bu lensleri cebe sığdıracak kadar küçültmenin imkanı yok. Profesör Ma, bunun yerine insan gözünden ilham alarak son derece ince bir lens geliştirdi ve bu sayede ışık bükülmesini büyük oranda ortadan kaldırmayı başardı. Bu yeni geliştirilmiş cep kameralarını yakın zamanda piyasada görmeye başlayabileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

İşte bu diyorum sadece...

gidin bir foraf makinesi alın boş bunlar

olay süper bence ilk cep kameralı telefonların lensleri plastiikti kapallarda plastikti görüntü falan hak getire yeni telefonlarda şimdi egilinmeye başladı fotograf kalitesine 3mpler baya kaliteşi cekiyor fakat akşam loş ışıkta gene sapıtıyorlar burda mercekler gercekten cam sonkaplamasıda cizilmez kırılmaz bi cam olmalı yoksa sonkaplama sı plastik olursa ilk telefonlar gibi bişiye yaramaz cepte kamera işi prof bi kamera gibi degilde en azından anlık bi olay oldu bişi oldu hemen cekersin yani fotosunu ben kullanıyorum yani buldugum bi ürün oluyor cekip akradaşlara falan gösteriyorum yorum yapıp alıp almayacagımıza karar veriyoruz bi kaza anında fotograf istiyor sigorta lazım oluyor yani ister kabul edelim ister etmeyelim ihtiyaç olarak görüyorum ben ...

se nin ilk kullanması normal

hakketten güzel olur bu...

Yorumcu arkadaşım "egilinmeye başladı" ne demek sorması ayıp? :D

Bencede boş bunlar,Nano teknoloji çok pahalı bir teknolojidir ve bunun maliyeti bize pahalıya patlayacaktır (Kullanıcılar Olarak).

Zaten bir cep telefonuna bin-ikibin lira verebiliyorsanız size tavsiyem lensleri ve optikleri iyi bir makina almanızdır.Yok ben foroğrafçımıyım ne işim var büyük makinayla diyosanız :
Siz asalakmısınız cep telefonuna 2 bin lira veriyorsunuz, diye de sormadan edemiyorum.

Sen de yorum yaz