10 pratik ipucu: Cep telefonu ile fotoğraf

Yanınızda fotoğraf makinesi yoksa, cep telefonu kamerasıyla da düzgün fotoğraflar çekebilirsiniz.

İPUCU 5: Efektler

İPUCU 5: Efektler
Siyah-beyaz gibi efektler yerden kazandırırken, bazı efektler de dosya boyutunun büyümesine yol açabilir.

Cep telefonunuz ne kadar güncel bir modelse o kadar fazla ayar seçeneğiniz bulunur. Özellikle çekim seçenekleri son zamanlarda oldukça artmış durumda. Makro çekim, farklı renk modları (siyah - beyaz, sepia, negatif ve solarize) ve beyaz dengesi gibi ayarlara kamera menüsünden ulaşabilirsiniz.

Beyaz dengesi: Çoğu cep telefonu kamerasının ortamdaki renk sıcaklığına uyum sağlayan otomatik bir beyaz dengesi ayarı bulunur. Ama bu ayar çoğu zaman, özellikle de farklı ışık kaynaklarının bulunduğu durumda doğru değerlerden büyük oranda sapar. Bu yüzden mümkün olduğu durumlarda ortamdaki renk sıcaklığına göre (örneğin akkor lamba veya güneş ışığı) kameranızın beyaz dengesini el ile yapın. Emin olmadığınız durumlarda farklı modlarla çekim yaparak daha sonra aralarından en doğrusunu seçebilirsiniz.

Efektlerle bellekten tasarruf: Bazı motiflerin siyah - beyaz tonlarda daha güzel gözükmesi bir yana, bu şekilde bellek alanından da tasarruf edebilirsiniz. Siyah - beyaz veya sepia fotoğraflarda bazı renk bilgileri göz ardı edildiğinden fotoğraf başına 100 KB gibi bir alan tasarrufu sağlanabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sony Ericsson w810i kullanıyorum ve fotoğraf çekim kalitesinden oldukça memnunum özellikle auto-focus özelliğinin olması çok önemli :)

2 yıl önce aldım ve hala Samsung D600 kullanmaktayım. Ve tatmin edici şekilde fotoğraf ve video çekimi yapıyor. Uzun bir zaman daha değiştirmeyi düşünmüyorum. Özellikle açık alanda yaptığım çekimler orta sınıf bir fotoğraf makinasını aratmıyor. Telefonumu seviyorum :))

K750i nin flashı çok kuvvetli

N82 kullanıyorum; benim için fotograf zevkini ve tanımını ikiye ayırdı.. N82 den öncesi ve sonrası...
Sonrası mı?? Tabi ki mükemmel...

NOKIA 6500 SLİDE KULANIYORUM 3 AYDIR.BİNBİR İNCELEME SONUCUNDA ALDIM BU TELEFONU... AMA DEĞDİ. GÖRÜNTÜ KALİTESİ HARİKA DİYEBİLİRİM. HATTA FOTOGRAFLARI BİLGİSAYARA ATTIĞIMDA KALİTEYİ DAHA DA BELİRGİN HİSSEDİYORUM...... YİNE DE UNUTMAYALIM Kİ FOTO MAKİNELERİ FOTO ÇEKMEK İÇİNDİR,TELEFONLAR KONUŞMAK İÇİN:) AMA BENİM TELEFONUM YİNE DE BEKLENENDEN İYİ.. İYİ Bİ GÖRÜNTÜ İÇİN İSE 2,15 YADA 3 PİXEL BENCE YETERLİ..

Sony Ericson K770 i ile 3 Mp ve Autofocus ,Bence Hatira fotograflari icin yeterli bir kalite...Bir Cep telefonundan harika görüntüler,ayrica cesitli ayar imkanlari..Kisaca Makinamin olmadigi ortamlarda ,alternatif ama vidyo cekimlerinde görüntü kalitesinden tatmin degilim...

bence en ii fotoları, sony ericcsonk750;samsung u600;nokıa n95; sonyericcson k790, nokıa 6500

bende u600 var gayet iyi fotoğraf çekiyor ama ışık yetirliyse

bende N95 var. fotoğraf telefon ekranında süper gözüküyor ama bilgisayara atınca o kadarda süper olmadığı anlaşılıyor.
eğer işiniz fotoğrafsa bi fotoğraf makinası alın cep telefonu fotoğraf makinasının yerini alamaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir