Çevredeki iPhone'ları çökerten Wi-Fi açığı!

iPhone'ları hiç beklenmeyecek bir yolla kullanılmaz hale getirebilen yeni tehlike ortaya çıktı!

Çevredeki iPhone'ları çökerten Wi-Fi saldırısı!
Şu anki tek çözüm, olay yerinden kaçmak!

iOS 8'deki bir açığın, "zararlı" bir Wi-Fi dağıtım noktası yardımıyla yakındaki tüm iPhone'ların kilitlenmesine olanak tanıdığı ortaya çıktı.

Adi Sharabani ve Yair Amit'in açıkladığı (PDF) sıfırıncı gün açığı, yakındaki cihazları sadece kilitlemekle kalmıyor, devamlı yeniden başlama döngüsüne sokarak onları kullanılmaz hale getirebiliyor. San Francisco'daki RSA güvenlik konferansında konuşan Sharabani, "router'a sahip olan herkesin bir Wi-Fi hotspot kurup, cihazları kendi ağına bağlanmaya zorlayıp, ardından trafik üzerinde değişiklik yaparak uygulamaların ve işletim sisteminin kilitlenmesine yol açabileceğini" söylüyor. Araştırmacıya göre iPhone, ağa bir kez bağlandıktan sonra, sorunu çözmenin tek yolu saldırganların bulunduğu yerden uzaklaşmaktan geçiyor.

Saldırı, iOS cihazına gönderilen SSL sertifikalarını değiştirerek gerçekleştiriliyor. Bu iş için özel hazırlanmış veriler iPhone, iPad veya iPod touch'a ulaştığında uygulamalar veya işletim sistemi çökebiliyor. 

Güvenlik araştırmacıları, saldırının yalnızca Wi-Fi kullanmayı engelleyen bir DoS (hizmeti engelleme) saldırısı olmadığının, cihazınızı çevrimdışı modda bile kullanmanızı engelleyecek bir DoS saldırısı olduğunun altını çiziyor. Araştırmacılar, açığın onarıldığına dair bir onay almadıkları için teknik detayları paylaşmamayı tercih ediyorlar. İkilinin açığın giderilmesi için halen Apple ile çalıştığı söyleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Steve jobs öldüğünden beri ıos bir turlu dikiş tutamadı stabil ve güvenli olduğu için apple ürünleri kullanıyoruz ama böyle açıklar ıos 6 dan sonra çok artmaya başladı daha kararlı sürümler bekliyoruz yoksa androıd den bir farkı kalmadı ıos un

bu tip saçma açıklar nedense hep dandios'ta... iPhone pişmanlıktır...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost