Çeyrek asırlık ısıtma sistemi!

Biz telefonumuzla evimizi programlamanın müthiş bir iş olduğunu düşünürken...

Çeyrek asırlık Commodore sistemi...

Evinizin ısıtıcısını cep telefonunuz ile kontrol etmek oldukça teknolojik ve gelecekçi gözükebilir ancak 1980'lerde, bu işlemi bir Commodore Amiga ile yapabilmekteydiniz. 30 yıl sonra bugün ise, bu sistemlerden en azından bir tanesi, hâlâ çalışmakta.

1985 yılında Grand Rapids School Devlet Okulu Bölgesi, bir Commodore Amiga alarak 19 okulun ısıtma ve klima sistemlerini kontrol etmesi için ayarlamıştı. Yerel bir lise öğrencisi tarafından programlanan bu makine, 1200-bit'lik bir modemden ve kablosuz radyo sinyallerinden faydalanarak ısıtıcıları, havalandırma sistemlerini, pompaları ve benzeri sistemleri kontrol etmekteydi. Sistem, çeyrek asırdır bu görevini sürdürmekte.

Bu süre içerisinde sistem, bazı problemler yaşadı. Örneğin belirli aralıklarla bilgisayarın ekranı, faresi ve klavyesi yenilenmek zorunda kaldı. Zaman zaman yazılımsal sorunlar da yaşandı. İşin ilginç yanıysa makineyi ilk olarak programlayan çocuğun, bu sorunları çözebilen tek kişi olması. Neyse ki kendisi hâlâ bölgede yaşıyor.

Daha büyük sorun ise, sistemin tarihi kablosuz iletişim sisteminin, ara sıra çalışan telsizlerine müdahale ediyor olması. Söylenene göre, böyle bir durum gerçekleşirse bütün çalışanlar radyo hattından 15 dakika boyunca ayrılıyor ve bu da sorunu çözüyor!

Bu radyo sorununun da etkisi ile bu sistemin her an değişmesi mümkün. Okul bölgesi, 2 milyon dolarlık bir yatırım ile bu sistemi daha modern bir sistem ile değiştirmeyi planlamakta. Her ne kadar bir güncellemenin vaktinin çoktan geçtiği rahatlıkla söylenebilse de, bu eski makinenin kaç yıl daha dayanacağını görmek hoş olabilirdi...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Öyle yada böyle işini yapıyor mu yapıyor ve bunuda 30 sene gibi mthiş bir süre boyunca yapmış mı yapmış daha ne olsun arkadaş. Bence kablosuz sistemi güncelleseler yeterde artar bile! ;)

Vayyyy Anasını. Zaten win1.0 android ile yaşatılıyor

Eveeeet Microsoft ile Apple`ı yere göğe sığdıramayanları buraya alalım.

Bize böyle cihazlar lazım garantisi bittiği anda sihirli (!) bir şekilde bozulan cihazlar değil

abi şu logoyu görünce içim bir fena oluyor ya...

hemen herkes 30 senedir çalışmasına takılmış, eğer internette araştırma yaparsanız 30 senelik bu bilgisayarların hala taş gibi sağlam olan milyonlarla ifade edilen hatta ülkemizde dahi onbinlerce kullanıcısı olduğunu göreceksiniz, asıl konu 30 sene ilerisinin bilgisayarının üretilmesinde. commodore international, amstrad, atari bilgisayar gerçek bilgisayar sistemleriydi. çok saçma senaryo ile tekel durumunda olanına zorbalıkla iflas başvurusu yaptırdılar diğerlerine de sektörden el çektirdiler!

Millet 30 senedir tık demeden çalışan sistem karşısında çok şaşırmış, 30 senedir format atmadan çalışan sistem olduğu halde ilk günkü gibi tıkır tıkır çalışacak kadar kusursuz tasarlanmış canavar bir bilgisayar öğrendiklerinde akıllarını oynatırlar herhalde! Üstüne birde Amiga 1200`ü görseniz ne yaparsınız çok merak ediyorum! Adamların 1985 senesinde çıkardıkları sisteme bak birde Windows 10`a bak; basit bi sistem bilgisi görmek için bile adamı 3. parti yazılımı kurmak zorunda bırakan ucube!

Efsanelerin adları her zaman gizli kalmıştır; Irving Gould ve Jack Tramiel, Linus Torvalds yanlarında çırak dahi olamazdı. steve jobs ve bill Gates ise birileri tarafından ellerine; satranç tahtasında 16 tane vezir imkanı verilmiş (şah`ın yerine bile vezir verilmiş yenilmesi imkansız inanılmaz taraflı bir oyun yani) şımarık tiplerden başka bir şey değiller!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir