CHIP Online'dan çok özel bir röportaj!

Dünyanın en popüler online oyunlarından Knight Online'ın önemli ismine merak edilen her şeyi sorduk.

CHIP Online Türkiye'nin ve dünyanın en popüler devasa online oyunlarından Knight Online'ın geliştiricileri ile sizler için çok özel bir röportaj yaptı!

Oyuncuların başından kalkamadığı bir online oyun olan Knight Online, Türkiye'de gelmiş geçmiş en popüler MMORPG'lerden birisi olma özelliği taşıyor. Knight Online Prodüktör Yardımcısı Joey Hibbard'a merak ettiğiniz soruları sorduk.

10 Ağustos'ta Knight Online'da neler olacak, nasıl olacak? Bu oyun gerçekten ne kadar popüler? İşte bu sorular ve belki de daha önemlisi, oyunun geleceği ne olacak? Türkiye'de ve dünyada online oyun pazarında neler olup bitiyor?

İşte bütün bunların cevapları, oyuncuların gelecekte karşılaşacağı süprizlere dair ilk bilgiler, size özel röportajımızda yer alıyor. İşte bir solukta okuyacağınız çok özel bir röportaj...

10 Ağustos'ta neler değişecek?

CHIP Online: 10 Ağustos itibariyle yeni bir server kullanmaya başlayacaksınız. Yeni server'ınız oyunculara ne gibi avantajlar sağlıyor? Ne gibi yenilikler ve farklılıklar içeriyor?

Joey Hibbard: Farklı şeyler denemek ve oyunculara şu ana dek kullandıkları tüm sunuculardan daha değişik bir deneyim sunmak istedik. Yeni sunucu PvP (Player versus Player) çarpışma üzerine yoğunlaşacak ve tüm kullanıcılara oyuna eşit şartlarda başlama olanağı verecek. Oyuncular oyuna girdiklerinde çeşitli zırhlar ve silahlarla donatabilecekleri "level 70" seviyesinde bir karakter tarafından karşılanacaklar.

Breaking Point PvP Sunucusu, açıldığı tarihten itibaren 60 gün boyunca kullanıma açık olacak. Bu süre boyunca oyuncular, en fazla National Point'e (Ulusal Puan) sahip olabilmek için kendilerini kıyasıya bir rekabetin içerisinde bulacak. National Point, PvP sunucusu kapandıktan sonra oyuncunun elde edeceği ödül miktarını belirleyecek. Bu uygulamanın en heyecan verici özelliği de önde gelen kullanıcıların %60'ının karakterlerini aktif server'a taşıyabilecek olması. Bu Knight Online için bir ilk olmakla birlikte kullanıcıların PvP sunucusunda oynamak istemeleri için oldukça çekici bir sebep.

Knight Online Türkiye'de ne kadar popüler?

CHIP Online: Yeni server oyunculara ne gibi avantajlar getirecek?

Joey Hibbard: Oyuncular aynı zamanda elde ettikleri silah, zırh ve aksesuar gibi ganimetleri de aktif sunucuya getirebilecekler. PvP sunucusundan elde edilen ganimetler şu an için oyunda kullanılabilir durumda değil ve yalnızca PvP server'ın kapanmasından sonra eklenecek yeni maceralar aracılığıyla elde edilebiliyor. Bu eşyaların bazıları Secret Executor (Gizli Yetkili) ve Hidden Secret Bone Crusher'ı da (Gizli ve Gizemli Kemik Kırıcı) içeriyor. Her sınıf belirli yeni özel silah ve aksesuarlara erişme imkanına sahip olacak. Oyuncular Knight Online'ın en güçlü tarafı olan PvP'yi çok seviyorlar ve ben de onlara bundan keyif almalarını sağlayacak yeni bir yöntem sunabildiğim için çok heyecanlıyım.

CHIP Online: Knight Online Türkiye'de ne kadar popüler? Dünyanın geri kalanıyla kıyasladığınızda Türkiye'yi hangi noktada görüyorsunuz?

Joey Hibbard: Kinght Online Türkiye'de oldukça popüler ve şu ana kadar bunun getirdiği birçok başarının keyfini yaşadık. Türkiye, Knight Online'daki en büyük pazarımız ve gelecekte yapacağımız içerik güncellemeleri için sürekli bunu dikkate alıyoruz. Bununla birlikte Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa'dan çok sayıda kullanıcımız var. Knight Online hakkında söylenecek bir şey varsa o da kesinlikle evrensel bir oyun olduğudur.

Oyuncular gelecekte neler beklemeli?

CHIP Online: Knight Online'ın geleceğine dair ne gibi planlarınız var? Oyuncularınıza ne gibi avantajlar sunmayı planlıyorsunuz?

Joey Hibbard: Gelişimi sürmekte olan birçok heyecan verici güncellememiz ve tasarım safhasında olan çok sayıda projemiz var. Altını çizerek söylemek istiyorum ki; en büyük hedefimiz kullanıcı deneyimini daimi olarak geliştirmektir. Bu, çeşitli unsurları kapsıyor: halihazırdaki içeriği geliştirmek, içerik güncellemeleri ve müşteri desteği. Kullanıcılarımız için eklemeyi düşündüğümüz bir eklenti de oyun içeriğine yönelik Türkçe dil seçeneği. Bu yenilik, İngilizce bilgisi kısıtlı olan kullanıcıların macera diyaloglarını kendi ana dilleri olan Türkçe haliyle, tamamıyla kavrayabilmeleri anlamına geliyor. Aynı zamanda Moradon'un yeni hali de bizi fazlasıyla heyecanlandırıyor; yeni Moradon, Türkiye'nin antik bölgelerinin mimarisine dayanıyor. İnsanları çok şaşırtacak. Bitme aşamasına yaklaştıkça daha fazla ayrıntı sunmak için sabırsızlanıyorum.

Türkiye online oyun pazarını nasıl değerlendiriyor

CHIP Online: Türkiye'deki online oyun pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Joey Hibbard: Türkiye'deki oyuncular oyunlar konusunda çok tutkulu ve bu pazarda bulunmak gerçekten heyecan verici. Bundan yıllar önce Türk oyuncu kitlesine yönelik pek fazla online oyun yoktu ve şimdi bu durumun gerçekten değiştiğini söyleyebiliriz. Kişisel olarak pazarda bir durgunluk beklemiyorum, sadece daha fazla rekabet öngörüyorum. Bu gerçekten güzel, çünkü sürecin sonunda hep oyuncular karlı çıkıyor.

CHIP Online: Dünya online oyun pazarında ne gibi gelişmeler ve trendler hakim?

Joey Hibbard: Geride bıraktığımız yıllarda online oyunların geliştirilmesi yönünde büyük bir akımla karşılaştık. Bazı oyunlar "siz oluşturdukça onlar gelecektir" zihniyetiyle geliştirildi. Maalesef birçok oyun geliştiricisi ve yayıncı durumun böyle olmadığını anladı. Oyununuzun başarılı olmasını istiyorsanız elinizde kullanıcıların ilgisini cezbedecek özgün bir şeyleriniz olmalı. Örneğin biz Knight Online'da, bir Free2Play online oyunda olabilecek en iyi PvP sistemlerinden birine sahibiz. Gitgide daha fazla oyunun mikro etkileşim modeliyle piyasaya çıkacağını veya hali hazırdaki modellerini birleşik mikro etkileşim modelle değiştireceklerini hissediyorum.

CHIP Online: Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Joey Hibbard: Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Herkesi PvP sunucusunda görmeyi dört gözle bekliyorum.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

bilgi için teşekkürler

bide şu çoluk çocukları azaltıp yaş kısıtlaması koyup oyuna üyeliği bir kereliğine mahsus çok ucuz bir maliyette yapsalar kaliteli oyuncular oyunda olsa oyun daha zevkli olur...
6 yıldır bu oyunu oynuyorum ve çok fazla çoluk çocuk var neden bu ezik denebilcek kadar aciz veletler oynamayı bilmedikleri halde oynuyorlarki?
dediğim gibi önlemler alınsa oyun daha iyi oynanır....

koşun Knight ta egonuzu tatmin edin :D

WoW'a para ödemeyi tercih ederim

Knight Online bırakında İsranbul Kıyamet Vakti'ni bakın..

2007 Yılında Düpe Olayı Cıktı Yani İtemler Kopyalandı Ve Bu Açık Düpe İtemleri Silmenize İzin Vermediginden Oyun Cok Büyük Darbe Yedi
Oyun Öyle Bi Hale Geldiki
2006 Yılında +8 Sırh +8 Elbise +0/+1 Takı Oyunda Cok Az Kişide Olan Cok Degerli İtemlerdi
2007 Yılında İse Tüm Kullanıcılar +10 Sırh Ve Silah +3 Takı Sahibiydiki

5-6 Tane +1 İtem +7 Olurdu
+7'Den +8 İtem Geçirme İhtimalınız %5 Falan
+8'Den +9 Geçirmeniz %1
+10 Yapmak %00,1 Gibi Ufak Bi İhtimal

Yani Silk.Yada WoW'Da Nasıl +10 İtem Bulunması İmkansız Bi İtemse Knight'Da Öyni Böyleydi
Yanı +10 İtem Normal Durumlarda Bulunması İmkansız Bi Durum
Tabiki Oyunda Önceden Gerçek Parayla Oyun İçi İtem Alamasdınız Şünkü Dedigim Gibi Cok Emek İstiyen Bi Oyunda Kimse 5-10 Liraya Bilgisayarda saatler Geçirip İtem Satmazdi Eger Oyuna Başlamak İsterseniz Oyunda Emek Harcayarak Pekte Bi Yere Gelemessiniz Gerekli Sırh Ve Silahı Real Olarak Alıcaksınız Oyunda En Fazla 83 LvL Olabilirsiniz Oda En Fazla 2-3 Ay Sürer Premium Alırsanız Tabi Premuüm olmadan 1 Yılda Bile Zor 83 Olursunuz

Ama PvP Yapcam Derseniz Oyunun V1299 Serverlarını Bulabilirsiniz Hem Türk Serverları Hemd Sadece PvP Server

Ayrıca Oyunun Grafikleri Size Düşük Gelebilir Gerçi Silk Ve WoW Kıyasla Grafikler Cok Hızlı Gelişiyor Knight İlk Çıktıgında Berbatt Grafikleri Vardı
WoW.Silk 3-4 Grafikle İlgili Pact Geliştirmişdir Knigtda 20-30 Tane Vardır Halada Berbat Grafikleri Var Düşünün Artık:D Knight En İyi Yanı PvP Konusunda Tüm Oyunlardan Başarılı Olması Hiç Bi Oyunda Combo Bu Kadar Ön Planda Degildir Eger Oynadıgınız Online Oyunlarda Sadece
-2-3-4-5-6 Gibi Skillere Sadece Basıp Vuruyorsanız Knight Size Göre Degil Şünkü 1 Saniyede Skil-R-S-R-W-R-Skil Gibi Garip Tuş Düzeniyle Oynuyorsunuz Ancak Genede Oyuna 2-3 Milyar Veririm Derseniz Oynayın Zevk Alırsınız Oyunda Emek Die Bişi ÖnPlanda Degil
Bu Makale Oyunu Size Nasıl Yansıdır Bilmiyorum Ama Para Vermeye Degmez Ne Knight Nede Silkroad İki Oyunda Berbat Sadece WoW Oynanır Ve Para Vermege Deger
Ayrıca Knightdaki 1000 Kullanıcıdan Sadece 3-4 Tane Yabancı Vardır Onlarda Muhtemelen GameMaster'Lar Yani Oyun Evrensel Degil Evrensel Olsa Türkçe Mimari Ve Türkçe Dil Desdegi Olurmu:D
WoW'Un Yada Silk Neden Türkçe Degil Sizce Evrenselde Ondan:D

knightın pvp özelliği gerçekten güzel amaaaaaa üzerine basa basa söylüyorum oyundaki seviyesizlik ve güvenlik açıkları ve hile kullanmayan oyuncunun neredesyse olmaması bu oyundan nefret ettirdi.oyun parayla hile programı sattı sonra oyuncu kaybetti.şimdide yeni bişeyler çıkarıp toplanmaya çalışıyor.hala daha hileciler çok oyunda.
SONUÇ :artık bu tür hastalık yapan oyunlara dur denmesi gerekir.güzel saatlerinizi böyle ıvır zıvır oyunlara harcamayın.hatta paranızı hiç harcamayın.özellikle öğrenci arkadaşlar hiç bulaşmayın okulunuzu olumsuz etkiler sizlere rica ediyorum bu tür oyunlara bulaşmayın

Zaman kaybı..

Eğer bir oyunda hile ile oynayan oyuncu sayısı normal oynayan oyuncu sayısından fazla ise o oyun benim için pek anlam ifade etmez.
Eğer bir oyun çoluk çocuk yığını halindeyse yanından bile geçmem.

Türkiye pazarına ilk girdiğinde oynama fırsatım oldu. Evet iyi bir oyun değildi ama oyuncu kitlesi iyiydi. Sonra ne olduysa oldu, hileler çıktı, oyun içi hatalar çıktı üstelik her adım attığınız yerlerde bunları görebiliyordunuz. O oyunun kaliteli kitlesi bu oyunu bu yüzden bıraktı, sırf her bir olay kolay oldu diye bu oyun çoluk çocuk yığını haline geldi.

Hep merak ettim bu oyunda yetkililer yok mu diye? 1 haftalarını almaz oyun içi hataları düzeltmeler. Neden düzeltmiyorlar? Daha fazla oyuncu gelsin diye. Ve yine 1 hafta içerisinde hile ile oynayanlar tespit edilebilir. Niye yapmıyorlar? Oyuncular bağımlı olsun, yüksek seviyeye geldiklerinde nasıl olsa oyunu oynamaya devam ederler ve hile kullanmazlar mantığı ile hareket ettikleri için.

Bir oyun böyle olacaksa kimse kusura bakmasın isterse değil Türkiye'nin, Dünya'nın bir numarası olsun benim için bir anlam ifade etmez.

Sayın Joey Hibbard, oyuna girsinde rezaleti seyretsin...

Geçdi Gülüm Artık Kniqht OnLine Basında Oturmaları Oyunu Ne Hale Getirdiniz Pwp Serwerlarını Birleştirsek Sizin Gibi 100 Gelir !!!

Cidden güzel bi oyun ama başarılımı diye sorarsanız %30 %40 basarılı derım.Nedeni ise ne yazıkkı ıllegal falıyetlerın hala tamamen kaldırılamaması
Bizde bi şeylerın artık iyileşmesini istiyorum çünkü biz legal oynarken milletin gelip te bizi wall hack olsun hf gibi illegal programlar olsun bizi gelip kesmesi zorumuza gidiyor

500 k lık adamlar İllegal sayesınde adam oldu yanı Sayenızde..

emeğiniz için teşekkürler ben bir KnightOnline oyuncusu olarak Joey Hibbard ve yöneticilere sesleneyim burdan imkanınız var ise iletirseniz seviniriz oyunda illegal programlar var biz bunlara Koxp diyorun başında da HeavenFire isimli Koxp geliyor ve bunların önüne geçmelerini istiyoruz ben ticket ve mesaj yoluyla defalarca kere iletişim kurmaya çalıştım fakat başarılı olamadım 1 de sizin aracılığınızla söyleyeyim dedim iletme imkanınız varsa ve iletebilirseniz bizleri mutlu edersiniz. Tekrar teşekkürler emeğiniz için.

Knight Online güzel bir oyun ama oyunda koxp lar olmasa güzel olacak ve bide şu grafik olayını da bi halderlerse ii olur bence... Ben silkroad oynuyorum ve oyunda daha bi tane hack görmedim üstüne üstün oyunu hacki olmadıın için oyun parası satan şşirketler oyuna karakter açıp öyle para kasıyolar ama buda diğer oyuncular için büyük bi zorluk çünkü para satan şirket bi server a ortalama 2000 tane kendi karakterini atıyo geri ye kalan boş alan ise diğer ouncular dolduruyor ve girmek imkansız bir hale geliyor...

dota forever :D

1 - Yeni patch getireceğim diosunuz, inşallah 2. denemenizde gelir.
2 - Bu yeni patch gelse bile koxp (illegal yazılım ) en geç bi gün içersinde kendisini eksik etmez mutlaka gelir.
3 - Eğer bu zamanda pwp açıyorsanız durumumuz zaten wahimdir, etraf pwp kaynıyor.

Teşekkürler...

DontGetDown
_______________________________________________
multiclient çıkarmak 1 saat koxp patch uyarlaması yapmak en az 3 saat 10 saate kadar sürüo

5 dev demişsiniz aralarında World of Warcraft yok :( ! olmaz böyle iş

Evrensel oyunmuş :)

çok güzel oyun katılıyorum kxp kalksa daha güzel olcak

Sen de yorum yaz