CHIP Online'dan ilk gerçek Windows 7 testi

Windows 7 Build 6519 CHIP Online test merkezinde... İşte ilk gerçek Windows 7 incelemesi...

CHIP Online'dan ilk gerçek Windows 7 testi

Windows Vista'nın takipçisi yavaş yavaş şekle giriyor. CHIP Online, ilk deneme sürümlerinden birini yükledi ve önemli özellikleri sizler için inceledi. Genel olarak, Microsoft'un önünde uzun bir yol olduğunu söylemek mümkün.

Windows 7'nin bu ön sürümünde tüm yenilikleri ve görsel iyileştirmeleri görmek isteyenlerin, oldukça keskin gözlere sahip olması gerekiyor. Çünkü Windows 7'nin masaüstü ilk bakışta Vista'nınkinden pek farklı değil. Ancak birkaç tıklamadan sonra, bazı şeylerin değiştiğini farketmek mümkün.

Windows 7'ye ilk bakış

CHIP Online'dan ilk gerçek Windows 7 testiYeni Windows daha açılmadan ilk yeniliğini farkettiriyor: Açılış ekranı, basit bir hareketli çubuk yerine, tam ekran boyutunda hareketli bir ışık animasyonu halini almış.

Windows'un "Başlat" menüsünde de küçük değişiklikler var: Sol bölümdeki elemanları bir "raptiye" vasıtası ile sabitlemek mümkün. Vista kullanıcılarından çoğu, simgelerin kullanım sıklığına bağlı olarak yerlerinin değişmesinden şikayetçi idi. Bir başka yenilik: Başlat menüsündeki arama çubuğunda yaptığınız sorguların sonuçları için artık menünün tamamı kullanılıyor. Vista'da sonuçlar sol bölümde görüntüleniyordu.

Sistem tablasındaki simgelerin yanında, yukarı yönlü bir ok bulunmakta. Bu ok, gizlenen simgeleri küçük bir menü şeklinde görüntülüyor. Önceki sürümlerde bu oka tıklandığında sistem tablası tamamen açılıyor ve tüm simgeleri görüntülüyordu.

Akıllı menüler

Akıllı menülerHer pencerede sağ üst bölümde karşınıza çıkan arama kutucuğunu artık fare ile boyutlandırmak mümkün. Arama kutucuğu, üst bölümün yarısına kadar büyütülebiliyor. Özellikle Denetim Masası'nda dikkat çeken kenar çubuklarında da arkaplan rengi olarak lacivert seçilmiş.

Şimdiye kadar eksik olan bir özellik de artık mevcut: Tam ekran olarak boyutlandırılmış pencerelerde de artık çerçeve şeffaf olacak. Vista bu görsel zarafeti yalnızca tam ekran olarak boyutlandırılmamış pencerelerde destekliyordu. Tüm bunlara ek olarak, "sidebar" eklentileri artık masaüstünde hareket ettirilebiliyor ve belirli ölçüler dahilinde boyutlandırılabiliyor.

Kurtarma diski

Akıllı menülerBu özellik aslında Vista Service Pack 1'e dahil edilecekti, ancak görünen o ki, Windows 7'ye ertelenmiş. Kurtarma Diski ile, bilgisayarıyla beraber yalnızca bir "Geri Yükleme DVD'si" gelen kullanıcılar, düzeltme ve kurtarma fonksiyonlarına da erişebilecek. Normalde bu fonksiyonlar yalnızca Windows kurulum DVD'leriyle geliyordu. Windows 7 ile beraber, ek bir indirme zahmetine gerek kalmadan, XPS dökümanlarını görüntüleyen XPS Viewer da geliyor.

Akıllı menülerAğ ve Paylaşım bölümünde de bir yenilik söz konusu. Bu bölümde kullanıcılar bir "HomeGroup" kurarak, ağdaki çalışma gruplarını birbiriyle birleştirebilir veya ayırabilir. Ağlara erişimi daha kolay hale getiren bu yeniliğe, yalnızca şirket ağlarında var olan bazı Active Directory özelliklerinin de dahil edileceği söylentisi var. Bu özelliklerle bir kullanıcı, kendi hesabıyla şirketteki farklı bilgisayarlara giriş yapabiliyor.

Sonuç: Şimdilik sadece küçük ayrıntılar fark edilebiliyor. Yeni bir görsel tasarım ve çarpıcı yeni özellikler, Windows 7'nin bu ilk sürümünde henüz yok. Kullanıcılar için kararlılık, uyumluluk ve kolay kullanım, her şeyden önemli. Vista'nın, Windows 7'nin temelini oluşturacağına dair iddiaları, Microsoft'un bazı yetkilileri de doğrulamakta. Yeni işletim sisteminin tamamen sıfırdan oluşturulmak yerine, halefinin temellerine oturtulacağı söylentileri, Microsoft tarafından doğrulanıyor. Tüm bunlara rağmen, şu unutulmamalı ki, Windows 7'nin çıkmasına daha iki yıl var. Aynı şekilde, daha yapılacak çok şey var.

İlker Düzgören

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

Daha Bir hafta bile geçmemiş bir haberde bunun fake haber olduğunu söyleyen chip,şimdi tükürdüğünü yalıyor:)

CHIP Online notu:
O haberle bu makaleyi nasıl birbirine bağlıyorsunuz, anlamak gerçekten güç. Haberde internette yayınlanan bazı ekran görüntülerinin aslında konsept çalışma olduğundan bahsediliyor, makalede Windows 7'nin ilk ön sürümlerinden birinin incelemesinden...

şu an için erken ama biraz da sistem kullanım değerleriniden bahsetseydiniz? çok az sistem tüketimi olacak diyoralrdı. bu konuyu çok merak ediyorum.

geçen elime geçti deneyecektim vista 64 çöktü dedim bu kalsın XP performansı daha yüksek benim PC de XP dönüş yapacam.

o haberde devianart çalışmaları vardı bu gerçek Windows 7 arayan bulur betasını internette dolaşıyor.

arayüzde hiçbi deişiklik yok!!

Walla şu win7 çıksada onu kullansak

hayırlı olsun
tam sürümü ve türkçe dil destekli paketi çıktığında kurmayı düşünüyorum...

tavsiye etmiyorum vistadan farkı yok denecek kadar az

hayırlı olsun
tam sürümü ve türkçe dil destekli paketi çıktığında kurmayı düşünüyorum...

ağdaki düzenlemeler güzel, görsellik önemli değil herkes istediği şekilde özelleştirir zaten, asıl önemli olan windows'un çekirdeğinin artık 25 mb olacağı söyleniyordu. bu da sistem hızının belirli şekilde hızlanacağı anlamına geliyor. sanırım yeni bir çekirdekte olacak win 7 fat ve ntfs'den sonra. bu konuda biraz bilgi verebilir mi chip?

Microsoft, artık işletim sistemlerinin kullanım kolaylığını bir kenara bırakmış durumda. "Aman sadece göze hitap etsin de gerisini boşver" mantığı ile hareket ediyorlar.

Hayatımda ilk defa Vista gibi bir işletim sistemine bu kadar antipati duydum. Kullanım ve performans olarak yeterli kötülükte çünkü. aynı konudan milyonlarca insan dert yanıyor.

Microsoft, bu dertleri dinler de yeni çıkacak işletim sistemlerini hafif ve kullanışlı yaparlar demiştim ama maalesef yanılmışım. Sizlerin de gördüğü gibi Vista'yı biraz daha süsleyip, azıcıkta yeni özellikler eklediklerinde buna Windows 7 diyorlar. Yazık...

Microsoft boşuna yapmıyor bunları. Birçok cahil insan "aa, ne güzelmiş" deyip aldanıyoru. Emin olun!

Vistaya bu kadar antipati varken Windows 7 'nin vista ile neredeyse aynı olması ne kadar mantıklı gerçekten düşündürücü

Ama Microsoft'ujn böyle birşey yapmayacağını düşünüyorum. Sonuçta kimse bindiği dalı kesmez.

Windows 7 deki asıl değişim görsellikle olmıcak aslında zira bunu microsoft vistayla yaptı zaten Windows 7'nin asıl öne çıkan yerleri vistada yetiştirilemeyen yeni dosya sistemi Winfs gibi şeler olacak dokunmatik ekranlarada destek gelecek ağlarda yenilik olacak(genelde şirketlerin işine yarayacak bir yenilik bu) ve bunun gebi yeni tanışacağımız şeyler...
güvenlik sistemi daha iyileştirecek bence Windows 7'yi öne çıkaracak olan bunlar görsellik değil:))

winsows 7 deninde xp den hızlı olmasını beklemeyin hüsrana uğrarsınız xp cilerr

neden windows 7? 3007'de mi çıkacak?Yoksa 700$'a mı satacaklar.Belki de 7gb ram istiyodur.Ya da 7 ghz core2quad ve 7000 terabyte disk

yorumcular komik olmayın... daha alfa sürümleri bile çıkmamış; hatta milestone 2 sürümleri dahi çıkmamış, milestone1 build 5619 evolution copy hakkına yazılan yorumlara bak.. Allah aşkına yapmayın yaa. komik olmayın yahu.. XP, daha XP adını almadan "kod adı: whistler" ismiyle yazılırken, milestone sürümlerinin görüntüleri nasıldı?! windows 2000'den çok mu farklıydı?! o zaman biz ulen bune tıpkı 2000 hiç farkı yok mu demiştik... windows vienna yada codename windows seven en azından alfa sürümleri yada beta 1 beta2 izleyin.. görmeden böyle ulen hiç farkı yok falan.. ne diyebilirim ki?! . RC sürümleri (RC0,1,2) ile zaten son haline yakın halini alacaktır..

ağ güvenliği artımış..

ağ mimaresi gelişmiş..

grafik arayüzü emin olun vistaya nazaran ciddi anlamda ileri..daha kullanışlı..

dosya sistemi değişmiş..

vs vs.. birçok yeni özellik...

şuan izlediğimiz windows seven milestone 1.. bunun anlamı daha henüz hiç birşey görmediniz.. evet hiç birşey görmediniz.. daha göreceğiniz çok şey var..

Varya arananizda okadar cook abartan varki, arkadaslar bir dusununun her yeni bir isletim sistemi cikardikarinda yeniden baslasalar seneler alir, bunu ufak ufak gelistiriyorlar ne bilim belki yeni programlar ekliyorlar v.s

Bazilariniz sikayet ediyor ama yinede Windows kullaniyor buna ne demeli, ben buraya yorum yapanlara inanmiyorum vista yada boyle diyorlardi simdi cogu vista kullaniyor simdi de windows 7 ben ciksin alirim benim dusuncelerim boyle.

Ha birde dandik makinananiz varsa sikayet etmeniz normal, siz kullanmasanizda bilin ki dunyada milyonlarca kisi kullaniyor.

Sevmiyorsan XP yukle onuda sevmiyorsan 13 yil onceye don 95 yukle.

Peh Vista ile aynı çekirdeğe sahip olacakmış.
Çıkmasa ne olacaksa

Peh Vista ile aynı çekirdeğe sahip olacakmış.
Çıkmasa ne olacaksa

Windows Xp 5.0 Windows Vista 6.0 Windows 7 7.0 sürümü çıkacak. Onun için Windows 7 ismi verdi.

Ben vistayı sevemedim nedense windows 7 yide seveceğimi zannetmiyorum. Her seferinde daha kuvvetli sistem isteniyor. Ben xp ile mutluyum işimi çok rahat görüyor. Vistayı yükledim bir gün sonra yine xp ye döndüm. Hoşuma gitmedi açıkçası.

HİÇ GEREK YOK BENCE :) XP ŞU ANKİ KULLANICILARIN İŞİN FAZLASIYLA GÖRÜYOR. VİSTA TAMAMEN GÖRSEL VE GÖZ YORUYOR. TÜRKLER İÇİN SADE AMA İŞ GÖREN YAZILIMLAR OLURSA DAHA İYİ OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. WINDOWS7 NİN TAMAMEN KAR AMAÇLI BİR YAZILIM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. KULLANICILARA ARTISI OLMAYACAKTIR EN AZINDAN MALİYETLERİNE KANTLANMAMIZI GEREKTİRCEK KATKISI OLMUYACAKTIR.

şimdi vista x86 yani 32 bit bide vista x64 yani 64 bit olanı var bi kere bu çok önemli ben yaklaşık 1.5 sene vista ultimate x64 kulanıyorum. vista 32 bit olan beş para etmez çok ağır , hantal en son sistemde bile istediğiniz kadar rem takın çok yavaş çalışıyor gereksiz yerlerde donmalar bir kaç program kurulması ile iyice yavaşlıyor hatta çöküyor . kurduğum bir kaç ay kulandım xp ye döndüm sonra denemek için x64 olanını kurdum ve performance gözle görülür bi şekilde idi çok hızlı ve stabil çalışıyor hele 4 gb reminiz varsa kesinlikte vista 64 bit öneririm gerçi biraz eksiklikleri var örneğin flashplayer bazen çalışmıyor ama zaten dört dörtlük işletim sistemi malesev yok.
nerdeyse mac dışında linuxta dahil bütün işletim sistemlerini kulandım bence şuan piyasada en iyi işletim sistemi Windows Vista Ultimate x64. bu işletim sistemi kurup beğenmiyenlere saygı duyarım ama vista 64 bit denemeden kurmadan ısrarla xp demek yalnış olur.
windows 7 ye gelince burda da x64 bit olanını bekliyorum

ahh vistamı özledim bu XP'nın service pack 3 ten sonraki ağırlığı gerceten canımı sıktı

bırakın su xp yi
vista çok daha güncel ve iyi

arkadaşlar winws 7 değil, çıktığında sürüm 7 veya yukarısı olabilir ama WİNDW 7 gibi saçma birşey olmaz adı. vista da 6 diye bahsedildi. wikipedide ve çoğu yerde windws 7 nin isminin vienna olacağı söyleniyor zaten.

Windows 7 İngizcedir Ve beta surumudur

iyi de arkadaş çıktığında vienna olacak diyor zaten... 2010 da.

"Neden Windows 7? 3007'de mi çıkacak? Yoksa 700$'a mı satacaklar?..." ve "Windows Xp 5.0 Windows Vista 6.0 Windows 7 7.0 sürümü çıkacak...." yorumlarına cevap: Windows 95 4.0, Windows 98 4.1, Windows ME 4.9, Windows 2000 5.0, Windows XP 5.1, Windows Vista 6.0 sürümüdür. Windows Se7en veya Vienna ise yedinci sürüm olarak adlandırılmıştır.

ne işe yarar

Vindows 7'nin beta sürümüde olsa nereden indirebilirim?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir