Chrome'da kaydettiğiniz parolaları yönetin!

Chrome'da siteler için kaydettiğiniz parolalara nereden ulaşabilir, onları nasıl kaldırabilirsiniz?

Chrome'da kaydettiğiniz parolaları yönetin!

Chrome'un cihazlarınız arasındaki eşitleme yetenekleri arasında parolalarınızı eşitlemek de var. Bu işlev, birçok web sitesinde sizi parola yazma zahmetinden kurtarıyor olabilir. Ancak banka veya alışveriş sitelerinin parolalarının kaydedilmesini istemeyebilirsiniz.

Kaydedilmesini istemediğiniz bir parola için yanlışlıkla "kaydet" düğmesine basmanız halinde, onu kaldırmak için bazı ayarlar yapmanız gerekecektir. Android'deki Chrome'da parolalarını yönetmek için Ayarlar'ı açmanız ve Kayıtlı Parolalar'a dokunmanız yeterli.

Açılan ekranda daha önce kaydettiğiniz site ve parola çiftlerinin listesini görebileceğiniz gibi, parola kaydetme işlemini tamamen kapatabilirsiniz. Listeden parolaları silmeniz mümkün ancak parolaları görebilmek veya düzenleyebilmek için ise Chrome'un masaüstü sürümünü kullanmanız gerekiyor. Bu işlemleri telefonunuzdan veya tabletinizden yapmanız mümkün olmuyor.

Masaüstünde parolaları görmeniz de mümkün

Masaüstü Chrome'da kayıtlı parolalarınızı görebilmek ve düzenleyebilmek için Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster (en alttaki seçenek) > Şifreleri yönet yolunu izlemelisiniz. Listedeki herhangi bir site için girdiğiniz parolayı görmek isterseniz, Windows hesabınızın parolasını girmeniz gerekecektir. Bu saynın en alt kısmındaki "Hiç kaydedilmeyecekler" bölümünü kullanarak, parola kaydetme işlevini yanlışlıkla iptal ettiğiniz sitelerini eski haline döndürebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Aynı makalenin Firefox için olanını da istiyoruz. Adaletli olması için tabiki...

@19 Eyl 2014 20:31 Firefox daha çok kullanıcı dostu olduğundan zaten sitesinde her türlü eğitimini veriyorlar. Sanırım ondan dolayı yayınlama gereği görmediler ;)

Zaten herşeyimizi çalan Google ye parolaları kaydetmek nedir ya.

Free Clipboard Manager kullanın. Hem her kullanıp kopyaladıklarınıza sürekli olarak ulaşabilirsiniz, hemde bazılarını favori olarak ekleyip tek tıkla kullanıcı adı ve şifrelerinizi kopyalamış olarak istediğiniz siteye yapıştırabilirsiniz. Ha, eğer programa güvenemem diyorsanız, kullandığınız firewall ile programın internete erişimim kapatırsınız. Ben öyle yapıyorum. Siz siz olun sakın Google ye güvenmeyin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir