Chrome onları zengin ediyor!

Google'ın tarayıcısı Chrome birilerini zengin ediyor. Ama bu birileri, Google'dan değil!

Google, Windows'taki hatalar için de ödül veriyor

Google'ın kendi yazılımlarındaki hataları ve açıkları bulan kişilere bol miktarda para dağıttığı biliniyor. Ancak anlaşılıyor ki dahası da varmış. Google, Chrome 22'yi tanıtırken yaptığı duyuruda dağıttığı paralarla iligili konuşurken sadece Chrome değil, Windows'daki hataları bulan iki geliştiriciye de para ödediğini söyledi.

Resmi Chrome blog'unda Chrome'daki hataları bulanlara dağıttığı paralardan bahseden Google, hatanın ciddi olması veya birlikte çalışabilme durumlarında Chrome dışında da para ödeyebileceğini söylüyor. Windows'daki "kritik kernel belleği bozulması" sorunuyla ilgili Google'ı uyaran Eetu Luodemaa ve Joni Vahamaki ise bu kapsamda 5.000 dolarlık ödülü almaya hak kazandılar. Google'ın son hata avı sürecinde ödediği para ise 29.500 dolar.

29.500 dolarlık toplam ödemenin içinde bulduğu hatalarla ünlenen Sergey Glazunov'un da adı var. Chrome'da siteler arası bir kod açığı bulan Glazunov, bunun için 10.000 dolar kazandı. Glazunov, bunun yanında bir başka hata için 5.000 dolar daha kazanmış bulunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Küçük paralar bunlar sanki milyon dolar dağıtmışlar gibi haber yapmaya gerek yok.

@30 Eyl 2012 13:36 baktın sevmedin mi sayfadan çık.Çarpı işareti var (X) bunu kullanabilirsin ya da ALT+F4 ile de yapabilirsin ya da BaskSpace tuşuna basabilirsin.

@30 Eyl 2012 13:36 kusura bakmada 29bin dolar kolay kazanılmıyor

@30 Eyl 2012 13:36 Hz.Gogıl amcamız için bu para sakız parası bile değil. Belki de bir çalışanının ücretidir.

@30 Eyl 2012 13:36 hata buldu diye kime milyon dolar verilir ki? 60 bin lira az para mı? ömründe gördüysen söyle de bilelim burda atıp tutarsın anca

yorum olsun diye yazan sahisa soyluyorum sırf elestirmek icin gereksiz konuşma daha ne kadar para versin

Tek Tuşla 29.500 dolar ;)

Neresi küçük ya sen bunun TL ye dönüştüğünü düşünsene!

Küçük paralar bunlar sanki milyon dolar dağıtmışlar gibi haber yapmaya gerek yok. _______________________________________________________________________________ chip'e akıl vermek, bill gates'e akıl vermek kadar komik, ikiside işlerinin piri.

Bu paraların lafı bile olmaz. 5 dev dışındaki basit bir tarayıcı üreticisi bile bu parayı hiç hesap yapmadan verebilir. Google cimrilik yapıyor. Bazı hataları iyi kullanmak hackerlara milyonlar kazandırabilir.

belirli sitelerde ki shockwave flash hatasını aldığımı söylsem para verirlemi acaba .d

@30 Eyl 2012 16:51 Bence varmezler, onceden bunu bildiren cok olmustur ;D Ama bi deneyin, bi zarari olmaz :D

Bizde arayalım bare belki birgün buluruz :P

dandirik kırom adamı zengin eder mi bilinmez ama rezil rüsva edeceği şimdiden kesindir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir