Chrome, Otomatik Sesli Videoların Sesini Kısıyor!

Chrome, sesli reklamı abartan sitelere de sonunda yumruğunu indiriyor! İşte Chrome 64'le birlikte gelecek yenilik...

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome, Sesli Videoları Tamamen Susturuyor!

Chrome, internette son günlerin en çok canımızı sıkan sorununa çözüm getiriyor: Yüksek sesle otomatik oynayan videolar.

Ocak 2018'de yayınlanması planlanan Chrome 64, videoları otomatik oynatmaya sadece sessiz videolar ve kullanıcının ilgi gösterdiği videolar için izin verecek. Chromium Blog'a göre bu değişiklik "otomatik oynatmanın kullanıcı medyayı çalmak istediğinde devreye girmesini ve kullanıcıların isteklerine saygı duymadığında, duymasını" sağlayacak.

Sadece bir şey okumaya çalışırken, ani yüksek sesle rahatsız edilen kullanıcılar için bu harika bir haber. Sadece sessiz videolar otomatik olarak oynatılacağı için Chrome 64'ten itibaren hazırlıksız yakalanmayacağız. Chrome sesli otomatik videolara ilgi gösterdiğinizi, bu videoları daha önce sıkça oynatıp oynatmadığınıza, siteyi telefonunuzun veya tabletinizin giriş ekranına koyup koymadığınıza göre karar verecek.

Bu değişikliğin bir yan ürünü, içerik üreticilerinin gerçekten izlemeye değer videolar üretmesi olabilir. Chrome 63'teki bir işlev ise istediğiniz web sitelerini tamamen susturmanızı sağlayacak. Böylece Chrome kullanıcılarının kulaklarını korumak için iki yeni işlevi olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

kullanıcıyı rahatsız eden ve siteye girince otomatik olarak açılan sesli ve videolu reklam yapan sitelere kendinizi de eklediniz mi?...

@16 Eylül 2017 13:12 Ben yazmak için girdim, neyse ki birisi yazmış.

Radikal asla istenmeyen kulak patlatan sesli reklama, Chrome 63 Radikal ve yerinde bir tepki vermiş. Darısı diğerlerinin başına. Hiçkimse istemediği ve özgür iradesi ile tercih etmediği sesli reklamı izlemek gürültüsüne katlanmak zorunda değildir. Herkes haddini bilecek, bilmeli.

İyi de reklamların zaten çok büyük kısmını zaten google piyasaya dayatmıyor mu?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost