Chrome, PC'nizin pilinizi bitiriyor olabilir!

Google'ın web tarayıcısı Chrome'daki bu sorun, onu gerçek bir "pil katiline" dönüştürüyor olabilir!

Chrome, pilinizi tüketiyor olabilir!
Clockres adındaki araç, değeri gösterebiliyor

Chrome'da uzun süredir yaşamakta olan bir "hata", Google'ın web tarayıcısının laptop'ların pilini hızla tüketmesine yol açabiliyor. Sadece Windows'ta yaşanan bu sorun, Chrome açıkken bilgisayarın yavaşlamasına bile neden olabilir.

Chrome'un pilinize nazik davranmamasının nedeni, Windows'un dahili bir özelliği olan "sistem saati işleme hızı"nda yaptığı değişiklik. Chrome, onu açtığınız andan itibaren değeri 1,000ms ile değiştiriyor. Windows boştayken bu değer, 15,625ms'ye ayarlı bulunuyor. Bu sayı ne kadar küçükse, sistem o kadar çok uyanıyor ve pil tüketimi, o kadar çok yaşanıyor.

Microsoft, 1,000ms'lik işleme hızlarının güç tüketimini "yüzde 25'e kadar artırabileceğini" söylüyor. Sistem saati işleme hızı, global bir ayar olduğundan tek bir programın tüm sistemi etkilemesi de mümkün hale geliyor.

Peki diğer web tarayıcıları, bu ayarı nasıl yönetiyorlar? Internet Explorer, bu ayarı sadece gerektiğinde 1,0ms'ye indiriyor. Örneğin YouTube'dan bir video izlerken hız, 1.0ms'ye düşürülüyor, ardından tekrar 15,625ms'ye geri döndürülüyor. Chrome'da ise siz tarayıcıyı kapayana kadar normal ayara geri dönüş yapılmıyor.

Bu durum, Google tarafından bilindiğinden ve uzun süredir onarılmadığından, Chrome'u kullanmadığınız zamanlarda onu kapatmaktan başka pek çareniz yok. Chrome'daki sorunun onarılması için yapabileceğiniz en iyi şey ise, bug tracker'daki bu öğeyi "yıldızlayarak" Google'ın dikkatini çekmek gibi görünüyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Bilerek yapıyorlar baksana uzun zamandır biliyormuş

Bilerek yapıyorlar baksana uzun zamandır biliyormuş

Bu krom ram dusmani pil dusmani sirada ekran karti var ona da garez olur.Neyse ki Linux Mint 17 QIANA <3

İşte bu sebeple Linux ve Firefox forever diyoruz. Anlamayan varsa hala beri gelsin dinliyoruz.

Dogru... gercekten en guclu pc bile chrome yi actigimiz zaman aptallasiyor ve yavasliyor. Ama chrome ya alternatifte baska tarayici yok bence. Mecburen duzelmesini bekliyecegiz...

İe şu an için en iyisi. Windows 8 platformunda dahada muhteşem. Kimse aksini söylemesin

@18 Tem 2014 18:33 kesinlikle....

evet öyle bende chromeasla kullanmam firefox en iyisi internet explorerda hızlı ama metro tarafında gerisi hikaye

Internet Explorer candır.

O yine iyi ram sorunu çıkardığı zaman daha kötü durumda idi 6gb ram dahi yeterli gelmiyordu küçük işlemleri ramin 4gb gibi bi miktarı kaplıyordu farklı cihazlarda bile aynı idi.

Windows 7'de Yandex Browser, Windows 8'de ise İnternet Explorer favorimdir.

Android içinde aynı sorun var..

chrome son sürümüyle birlikte kendini dahada bozuyor yakında mozilla gibi haltal bir tarayıcı olacak eskiye dönüş ie 11 kullanmak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir