Chrome, tehlikeli indirmelere engel olacak!

Chrome'un yeni sürümlerinde eklenecek bu özellik, dosya indirmeyi sevenleri yakından ilgilendiriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Chrome, tehlikeli indirmelere engel olacak!
Yeni engel, masum gibi görünen ve kullanıcıları zararlıları indirmeye ikna eden spam mesajları engellemeye yönelik

Google, Chrome'un sonraki sürümlerinde yeni bir güvenlik önlemi almaya hazırlanıyor. Buna göre Google'ın tehlikeli olarak sınıflandırdığı bir dosyayı indirmeye çalıştığınızda dosyanın zararlı olabileceğine dair bir uyarı iletişim kutusu görüntülenecek.

Özellik ilk olarak sadece .exe dosyalarını engelleyecek. Dosyaların içeriği incelenmeyecek ve sadece geldiği yerin zararlı dağıtan siteler olup olmadığına bakılacak. Bu engel, genellikle e-posta ile gönderilen sosyal mühendislik saldırılarını engellemeye yönelik bir tedbir.

Ekrana gelecek bir uyarı mesajı, kullanıcıya dosyanın sıklıkla indirilmediğini söyleyecek ve eğer bu indirmeye bir e-posta yolu ile ulaşıldıysa tekrar düşünmesini önerecek.

Chromium ön-yayım sürümlerini test eden bazı kullanıcılar, yeni özelliği deniyorlar. Özelliğin ana Chrome yayımına da yakın zamanda eklenmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

bence daha iyi oldu çünkü pc'yue zarar verecek uygulamaların internet üzerinden dağıtımı çok fazla bunları önleyebilmek için temeli çok sağlam atılması gerek aksi takdirde hiçbir işe yaramaz(belli başlı kendini ele vermiş zararlı yazılımlar hariç) çok işlevli yazılımlar geliştiriliyor

Aynı özellik IE 9 da da mevcut. IE 9 da aynı şekilde dosyanın sık indirilmediği konusunda uyarıyor. Tarayıcılar illa birbirini kopyalacak. Yakında bütün tarayıcılar arayüzleri ile filan birbirinin aynı olacak. Sadece isimleri farklı olacak.

Aferin Google'a.

chrome'un sevmediğim özelliklerinden biri, indirilebilir bir linke tıkladığınızda daha size sormadan indirmeye başlaması. ciddi güvenlik problemleri ve istenmeyen indirmeler yaratabilir bence.

is360 ve eset 4 yetiyor bana ama bu özellik rakiplerine kafa tutabilmesi için önemli

is360 ve eset 4 yetiyor bana ama bu özellik rakiplerine kafa tutabilmesi için önemli

exe ve benzeri programları indirmeye çalıştığınızda alt tarafda bunun sisteminize zarar verebilecegini belirtiyor zaten. kaldıki indirmeleri takip etmekde onun işi degil. bence indirme yöneticisi başarılı. ve bana göre alanının lideri

chrome da size sormadan indiriyorsa sağ üsttei chrome özelleştir ve denetle adlı butona bsıp gelişmiş seçeneklerden düeltebilirsiniz. sadce 10 sn nizi alır.

İnternet download manager varken tarayıcıdan dosya indirmeye ne gerk var.

ie 9 da varolan bir özelliği kopyalayıp cok yeni bir şey yapıyormus gibi sunmuş...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play