Çin'in parası Windows 8'e yetmedi!

Windows XP'yi bir türlü öldüremeyen Microsoft, belki de alabileceği en kötü haberi şimdi aldı!

  • Cem Şancı
Çin, Windows XP'de kalmaya karar verdi!

Microsoft'un Windows XP'ye desteğini kesmesinin ardından pek çok kuruluş ve devlet kurumunun sistemlerinde yüklü XP'yi kaldırıp Windows 8'e geçmesi bekleniyordu. Ne var ki, Windows 8'i çalıştıracak yeni donanımlar satın almak çok maliyetli olduğu için şirketler veya devlet kurumları Windows XP'den vazgeçmek istemiyorlar.

Şimdi de Çin hükumetinin devlet dairelerinde Windows XP'yi kullanmaya devam etme kararı aldığı ortaya çıktı. Windows 8'e geçiş maliyetini çok büyük bulan Çin, daha uzun bir süre Windows XP kullanacak gibi görünüyor. 

Çin'deki PC'lerin yarısından fazlasının Windows XP kullanması, bu sistemlerdeki güncellemeleri büyük bir problem haline getiriyor. Çin hükumeti Windows XP kullanmaya devam ederken Microsoft'tan özel destek almayacağını da açıkladı. İngiltere ve Hollanda ise, Windows XP kullanmaya devam edeceklerini ve Microsoft'tan ücreti karşılığında özel destek alacaklarını açıklamışlardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Linux kullansinlar

@25 Nis 2014 11:23 Linux kullansınlar demi. koskaca devlet arkasında kimin olduğu belli olmayan sistemi kullansın. hatta herkes linuxa geçsin demi. hadi ordan.

@25 Nis 2014 15:44 cahil andaval Linux'un ne olduğunu öğren arkasındaki vakfı sonra sor...

@26 Nis 2014 02:54 Çok doğru !!! mesela ubuntu en az Microsoft un işletim sistemi kadar bilgi sızdıran bir sistem. ANLAYANA !

@27 Nis 2014 00:34 bilgi güvenliği istiyorsan LinuMint...

350 lira işletim sistemi mi olur. Ne olacağını bekliyorlardı.

@25 Nis 2014 11:49 win8 pro ya yükseltme fiyatı promosyon döneminde 75 liraydı. Almayacak adam 1 lirada olsa yine almaz. Bide üstüne korsan kullanıp kul hakkına girer...

@25 Nis 2014 16:25 Öncelikle 75 değil 79 TL idi. 2. Olarak burada ev kullanıcılarından bahsetmiyoruz. Biraz daha global düşünmen gerekiyor. Bir ülkenin tüm kurumlarında, atm banka merkezleri vs. birçok yerde işletim sistemi değişecek. Hiçbir devlet kurumu yeni çıkan bir işletim sistemi ile mevcut durumunu değiştirerek işleyişini tehlikeye atmaz atamaz da.. Acemi kullanıcılar hızlıca saldırır ve satın alır. 28 Şubat 2013'e kadar indirimdeydi sadece. Bu denli devlet kurumlarını düşünmeden hareket edilmiş. Şu an ki fiyatları 450 lira civarında. Bazen gerçekten çok komik düşünüyorsunuz.

çin artık xp ye destek verir yakında xp nin diretcx 11 versiyonu bile çıkabilir xp sp4 :)

Windows XP taş gibi bir sistemdi evet doğru ama artık içinde bulunduğumuz dönemin ihtiyaçalrına karşılık veremiyor Linux falan sakın demeyin devletler,özel şirketler falan dipsiz kuyuya inmezler Mac OS ta maalesef altın değerinde pahalı... En ideali devletler için en azından Win7

Artık çinlilerin bankalarını hackleyebiliriz : )

Microsoft bulur bir çağre

Mu hahahahaha, W8'in büyük kaybı. Elinde mi patladı MS? Vista çıktığından beri söylüyorum, donanım desteğini göz ardı etme bak elinde patlar diye. Aynen öyle de oldu, Çin'den büyük mali kayıp elde edecek maalesef(!!!!). 2000 üretimi fıstık gibi çalışan tarayıcı salak saçma bir versiyon yükseltme nedeniyle çöpe atacağım ha. Sen kim olduğunu sanıyorsun MS, adamı böyle madara ederler işte.

@25 Nis 2014 13:36 Bulunduğun yere bilim adamları yolluyorum inceleyecekler ne içtiğini onlar da merak ediyorlar(!!!!)!

@25 Nis 2014 13:36 Samso adamlar donanim desteginden degil maliyetinden almiyorlar, Retail lisans fiyatlarindan haberin var mi? Cok bilmis baykus.

@25 Nis 2014 13:36 Ergen galiba...

Ne Xp imiş arkadaş kimse vazgeçemiyor:) Demek ki bu vista gerçekten microsoft'un en büyük hatasıymış :)

Bazı kullanıcılar çok pahalı vb seyler soylemisler. Microsoft onbinlerce adam çalıştırıyor. o kadar emek var ne bekliyorsunuz. bir işlemciye bir ekran kartına bir monitöre 100 lerce doları vermek kimsenin ağrına gitmiyor da yazılıma verilen para neden bu kadar batıyor anlamıyorum. En baba ekran kartı bile 3 yıl sonra eskiyor yenisini almak zorunda kalıyorsun. bir işletim sistemi için de 4-5 yıl çok olmamalı. ayrıca microsofttan yana acısını olan arkadaşlar beğenmiyorsanız gidin Linux kullanın bedava. nasıl olsa bedavaya alışmışsınız

Hatırlanırsa XP ilk çıktığında sorunlu bir işletim sistemiydi. Zamanla service pack ler çıktıkça sistem yerine oturmuştu. Bunu bir tek Vista'da başaramadılar. Çünkü Vista 98 ile XP arasındaki fark gibi bir şeydi. Yani görünüm olarakta özellik olarakta birbirinden çok farklılar. Burada asıl sıkıntı Win8 gibi güncel işetim sistemlerinin fiyatları ve gereksinim duydukları bellek miktarları satışın başlıca problemleri. Dikkat edilirse donanımın hep hızlısı üretilir. Ama işletim sisteminin hiç hızlısı üretilemedi. Win8 hızlı diyeceksiniz evet ama yeni donanımınız varsa evet. Yoksa yine yavaş kalıyor. Sonuç olarak İşletim sistemide özellik ekleyerek şişirileceğine XP'nin çalıştığı makinelerde sorunsuz ve XP'den hızlı çalışırsa, Office 97 dahil eski yazılımlara uyumu sorunsuz olursa, fiyatı da daha uygun olursa o zaman satar. Microsoft zaten kazanıyordu, o zaman daha da kazanır.

ANCAK MİCROSOFT YENİ, CİHAZLAR BAĞIŞLARSA HERYERDE WİNDOWS 8 KULLANILIR :)

Firma olarak toplu alımlarda mac iyi bir tercih. 50 adet Imac aldığınızda 2 yıllık teknik destek dahil sadece 75 bin dolar ödüyorsunuz.

xp den 8e geçerlerse çoğu şirket iş kaybından felaket zarar eder. w8 in garip arayüzüne alışmakla mı uğraşacak ofis elemanı. w7 de kaldırmıyorsa artık mecburen desteksiz xp kullanırlar. windows da artık xp gibi uzun vadeli sorunsuz bir os çıkarmaz sanırım, olan kullanıcıya olacak her halükarda.

Devletler kendi bünyesinde kurduğu bir ekiple Linux tabanlı işletim sistemini geliştirip kullanabilir. Daha az para harcanır, daha güvenli, hızlı sistemler ve en önemlisi sürekli güncel... Devletin zamanında TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus'e geçmesini çok istemiştim ama olmadı. Linux'ı dipsiz kuyu olarak tanımlayan arkadaş sanırım daha Linux'ın farkına varamamış...

@25 Nis 2014 17:00 Çin'in öyle bir projesi var zaten

Yorumlarımız neden yayınlanmıyor

İki gün sonra sistemleri hacklenmeye başladığı zaman ne halt yiyecekler acaba?

"Bir ürün ihtiyaçlarımı karşılamadığı zaman ölür; Microsoft istiyor diye değil." Win8'den yazıyom, hemen dövmeye başlamayın.

Sen de yorum yaz