Çin malı iPod; yanında virüs de badava!

İşte Çin üretimi taklit ürünlerin son marifeti: iPod taklidinde virüs bulundu!

Apple'ı korkutan virüs

Apple logosunu kullanan sahte Çin malı iPod'lardan birinde fabrikasyon bir virüse rastlandı. Hal böyle olunca sahte ürün Apple logosunu taşıdığı için başta Apple suçlu gibi görünüyor olsa da, aslında bu işte hiçbir suçu yok.

Bilindiği gibi USB'den çeşitli yollarla bilgisayarlara virüsler kolayca bulaşabiliyor. USB'de yer alan virüslü bir dosyanın bilgisayarlara kopyalanma esnasında virüs de bu yolla kurban bilgisayara sızıyor.

Ancak USB'den virüsün bulaşması için tek neden bu değil elbette: Üretim esnasında virüs kapan bazı USB ve MP3 aygıtlarına da rastlamıyor değiliz. Bu şekilde karşılaşılan virüslerde kullanıcının hiçbir suçu yokken, para ödenip alınan bu aygıtlar daha içerisine dosya transferi gerçekleştirmeden virüs yayabiliyor.

Bu nedenle MP3 ve USB hafıza gibi ürünleri satın alırken dikkatli davranılmalı ve en güncel güvenlik yazılımlarının bilgisayarlarda bulundurulması gerekli.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bu çinlilerden korkulur

kasti yapılmıs olması yuksek ıhtımal
zamanında maxtor marka tasınabılır hdd ıle de aynı konu gundeme gelmıstı cınde uretılen urunlerden korkun

Birşeyler üretemeyip başkalarının emeğini kopyalarayarak, taklit ederek beleş para kazanmak için böyle yola başvuran çoğu Çin üreticilerine böyle kasıtlı yapmak az bile. Vediğin paraya yazık, kalite 0, işçilik 0, 3 gün kullan, 4. gün çöpe at. Hala üretilir, hala garibim yurdum insanı bundan alır.

En son güvenlik yazılımları bile flash disk kökenli virüsleri temizlemekte başarılı olamıyor çoğu zaman. Bu nedenle bu tür aygıtları satın alırken biraz çivi üstünde oturuyor hissi duymanız, en azından tehlike hakkında bilinçli olduğunuzu göstermesi açısından bile bir artıdır.

çinlilerden almayın demiyorum ama....

bu cınlıler dunyayı yedı bıtrdıler hala doymuyorlar tabı nasıl doysunlar 1.5 mıyar nufuslu memleket allah yardımcımız olsun

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir