Çıplak fotolarda şimdi de "aptal" tartışması!

Çıplak fotoğrafları internete düşen ünlüler için en sert açıklama: "Onların hepsi aptal!"

  • Levent Öztürk
Çıplak fotolarda şimdi de "aptal" tartışması!

Avrupa Birliği'nin Dijital Ekonomi ve Toplum komisyonunun başına geçmesi düşünülen isim olan Günther Oettinger, ünlülerin bulut hesaplarından çalınan fotoğrafları ile ilgili ilginç bir açıklamada bulundu. İnternet üzerine bir dosya yükleyen ve bu dosyanın güvenli olduğunu düşünen kişilerin "aptal" olduğunu söyleyen Günther Oettinger, geçmesi planlanan pozisyona yakışmayan bu cümlesi ile tepkileri üzerine topladı.

Oettinger, yaptığı konuşmada "bir ünlü kendi çıplak fotoğrafını çekerek internet üzerine yükleyecek kadar aptal ise, bu dosyanın korunmasını bekleyemeyeceğini" söylemişti ve insanların "aptallıktan sadece parçalı olarak kurtulabileceklerini" de sözlerine eklemişti.

Daha sonra bir açıklama yaparak sözlerinin "ciddi olmadığını" ve "şaka" amaçlı olduğunu söylese de, bu açıklaması pek tatmin edici olmadı. European Pirate Party MEP'i Julia Reda ise ünlülerin başına gelenin, her gün yüzlerce insanın başına geldiğini ancak ünlü olmadıkları için dikkat çekmediğini söyledi.

Ünlülerin başına gelen olayın, özellikle bulut güvenliği, dijital kültür, yazılım kullanılabilirliği ve toplumun cinsiyetçiliği hakkında bizlere pek çok şey öğrettiğini söyleyen Rida, Oettinger'in bu açıklamasının geçmesi planlanan pozisyon için "ne kadar yetersiz ve bilgisiz olduğunu" gösterdiğini da belirtti. Oettinger'in bu konuya yarım bir şaka olarak yaklaşmasının, AB'nin internet geleceğini belirleyecek olan bir pozisyona getirilmesi hakkında da sorular doğurduğunu söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Harbi aptallar xD

"European Pirate Party MEP'i Julia Reda ise ünlülerin başına gelenin, her gün yüzlerce insanın başına geldiğini ancak ünlü olmadıkları için dikkat çekmediğini söyledi.-Ünlülerin başına gelen olayın, özellikle bulut güvenliği, dijital kültür, yazılım kullanılabilirliği ve toplumun cinsiyetçiliği hakkında bizlere pek çok şey öğrettiğini söyleyen Rida," Doğru söze ne denir...

Haklı şimdi adam

Güvenlik Sistemleri o kadar gelişti ki ardı ardına yapılan kriptolamalarla sunucuların işlemcileri bile bazen zorlanıyor. iCloud'un hacklenmeside sahte bir olay. İnsanların zihninde güvenlik olgusu oluşturuluyor. Adobe'nin hacklenmeside sahteydi. Hatta bu kanıtlandı. Güvenlik firmaları, Apple ve adobe bu işte birlikte çalıştılar. Yalan bir haber çıkardılar. Medyayı manipüle ettiler.

Adam haklı

Adam haklı

Doğru söze ne denir?.

Kadın haklı =D

niye aptal olsunlar reklamlarını yapıyorlar , bir insan başka niçin binlerce çıplak fotoğraf çeksinki, belkide porno sektörüne kendini ispatlamaya çalışıyorlar, kendilerinin de o sektördeki kadınlar kadar güzel olduklarının altını çizmeye çalışıyorlar

Adam hakli ciplak fotolari cloud a yuklemekte neyin nesi hem insan ciplak fotolarini (kendine ait) ne diye saklar anlamis degilim

eee doğru demiş. internete cıbıldak foto koymak için beyin özürlü olmak lazım.

Bu kadar haklı olmaz bir insan. Ama jenifer lawrence kendi belli ettiydi aptallık konusunda.Benimki şaka değil

Kadın haklı bence

ya internete foto koymayı da geçtim normal bir insan çırılçıplak foto veya videosunu çekip neden saklar ki ya :)

@06 Eki 2014 01:50 Öncelikle şunu belirteyim bu yazcaklarım bu sızan fotoğraflarla ilgili değil başka bir konu hakkında.Çünkü anladığım kadarıyla bu fotoğrafların çoğunun sahibinin yazacağım işlerle pek ilgisi yok ama ben hazır yeri gelmişken bu konuyu da masaya yatırmak istedim. Siz hiç modellik ajansındaki prosedürü veya büyük bütçeli hani şu "aynı adlı oyundan ve yada romandan uyarlandı vs." gibi işlerdeki adımları takib ettiniz mi ?

@06 Eki 2014 01:50 Bir çok oyuncu özellikle Hollywood da ki filmlerde bu belirttiğim tipteki filmlerde oynayanlar yada oynamak için baş vuranlarlar gizlilik içinde bu şekildeki fotoğraflar çekip gönderiyorlar (formalite) ve bu fotoğraflar sadece tek sefer kullanılıp silinizyor. Sebebi mi ? Oynayacakları rollerdeki karaktere uygun vücut yapısında olmaları gerekiyor da ondan. Cosplay diye bir durum var belki bilirsiniz.

@06 Eki 2014 01:50 Eğer dikkat ettiyseniz arada çok saçma bir şekilde örneğin oyundaki bir karakter için yapılan çekimde karaktere hiç bir şekilde vücut yapısı uymayanlar çıkıyor ki bu işin kalitesini düşürüyor. Bir düşünün 120 kiloluk bir Cortana :) Nasıl bir görüntü oluştururdu ? Karakterin kendisi neyse onu yansıtmak için profesyonel işlerde bu tür uygulamalar yapılıyor.

@06 Eki 2014 01:50 ama zannetmeyinki bu fotoğraflara bakanlar bunları cinsellik yönünden algılayan insanlar. Hayır çoğu bu konularda aseksüel (okunuşuyla yazdım) davranabilen medeni insanlar ve iş ile başka şeyleri kesin bir çizgiyle ayırabiliyorlar(Zaten bu sayede o gördüğünüz tabibi caiz ise görüntüye cuk oturan sahneleri vs yansıtabiliyorlar.Bir çok oyuncuya filmini seyrettiğinizde kötü karakterde oynuyor diye kızgınlık dahi besleyebiliyorsanız bu onların ne kadar işlerini iyi yaptıklarını gösteriyor.)

@06 Eki 2014 01:50 İşte bu gibi durumlarda kalan oyuncuların fotoğraflarının trafik içerisinden şifresinin kırılıp internet ortamına aktarılması tamamen ....lik. Çünkü gören abaza güruh direk başka yerine saldırıyor. Anladınız siz onu :) Umarım demek istediğim anlaşılmıştır ve yine tekrar ediyorum bu yazdıklarım anladığım kadarıyla bu sızan fotoğrafların sahiplerinin hiç biriyle ilişkili değil ama bu konuyu da yeri gelmişken hatırlatmak istedim sadece. Esen kalın.

@06 Eki 2014 13:22 tabiri caiz ise olacaktı ama o kadar yanlışlık olur artık.

@06 Eki 2014 13:21 dediğiniz doğru ancak o fotoğraflar studyo`da çekiliyor. ;)

Hollywood motireze ekibi mondial mı acaba ;)

Adobenin hacklenmesi dogru arkadasim hatta sonynetworkunde hacklenmesi dogru hatta icouldunda hacklenmesi dogru ama bu islere medyada yer aldigi ve sizin habirinizle hack denmez. Bu islere crack denir. Icould olayi crack ile brute-force yontemiyle kırıldı. Sony ve adobe ise sql yöntemiyle database alındı. Alinan databaseler email ve user combo yapilarak farkli siteler tarandi.

Adam %100 haklı

kadın çok haklı ve doğru söyleyeni de kimse sevmez zaten ancak adam da haklı ne yazık ki. :D

Bir nu selfie çılgınlığı yaratmaya çalışıyorlar. Bu gördükleriniz de fareli köyün kavalcıları! İlk selfie'mi çektiğimde 7 yaşındaydım. Annemin yatak odasında büyük bir ayna vardı. O aynanın karşısında selfie'lerimi çekerdim. Hatta bazen saçıma pudra döküp acaba yaşlandığımda nasıl görüneceğim diye pozlar verir, selfie mi çekerdim. Fotografçılığım da işte o küçük makine ile böyle başladı. Şimdi ki çocuklar çok şanslı artık her telefonun çok güzel fotograflama ve video kayıt özelliği var. Üstelik de tab ettirmeye gerek bile yok. İstedikleri yere de fotografları videoları anında gönderebiliyorlar. Şunu söyleyebilirim ki örneğin Galaxy Note 3'ün kamerası ile harika filmler bile çekebilirim. O kadar kaliteli kameralara sahipler...

aptal oldukları kesin

rgettttyyj@06 Eki 2014 11:59 r

Teknoloji dergileri & siteleri de durmadan belgelerimizi, resimlerimizi buluta taşıyarak güvende olmamızı aşılıyorlar. Bana bulut, mantıklı ve güvenli gelmiyor..

Kimin haklı olduğundan ziyade insanların özeline saldırmak yanlış. Kendisinin çıplak fotoğrafını çekmesi bir bakış açısından mantıkla izah edilemeyebilir belki ama bu başkasının sınırlarına girip onu yaymanın suç olduğu gerçeğini örtmez.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play