Cortana, Windows dışına çıkabilir mi?

Microsoft'un Cortana'sını iOS veya Android'li cihazlara görmek... Artık hayal değil!

Cortana, Windows dışına çıkabilir mi?

Microsoft'un dijital asistanı Cortana, Windows Phone 8.1'den sonra yakında Windows 10'a da gelecek. Ancak hizmetlerini farklı platformlara da taşıyan Microsoft'un Cortana'yı iOS ve Android'e de getirebileceği konuşuluyor.

Yeni bir iddiaya göre Cortana'nın Windows ekosisteminin dışına çıkarak diğer platformlara gelmesi, an meselesi. Business Insider'ın raporuna göre Microsoft, geçtiğimiz hafta bir grup gazeteci ve analistle bir toplantı düzenledi ve burada kıdemli deneyim müdürü Julie Larson-Green, Cortana'nın farklı görevleri nasıl yerine getirebileceğini konuştu. Larson-Green, Cortana'nın diğer işletim sistemlerine gelip gelmeyeceğine dair bir soruya ise "kısa cevap, evet gelecek" cevabını verdi.

Larson-Green, Microsoft'un planlarının detaylarından bahsetmese de, firmanın ürünlerini mümkün olduğu kadar çok platforma taşıma stratejisinin Cortana için de geçerli olduğunu göstermiş oldu.

Ancak Cortana'nın diğer platformlara sunulması, Windows Phone'un kendisini eşsiz hale getiren bir özelliği daha kaybetmesi anlamına gelebilir. Elbette Larson-Green'in diğer işletim sistemleriyle Windows 10'dan bahsetmiş olma ihitmali de var.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

bu gerçekten harika bir haber

Böyle bir şey olursa kesinlikle wp yi bırakacağım..

Bence Microsoft Cortanayı asla başka platforma sunmamalı. Pek çok Android ve iOS kullanıcısı Cortanayı kıskanıyor.

@15 Kas 2014 13:07 Androidde de ios da da cortana gibi ve hatta daha bile güzel asistanlar var

Enayilik yapmış olur insanların wp a gecmesini saglayabilecek bi özelligi diger platformlara verirse .ios siri yi veriyor mu

@15 Kas 2014 13:09 Sen sadece cortana için wp ye geçermiydin

Cortana ile yaptığım konuşma denemelerinde ağır bir Microsoft fanı olduğunu gördüm diğer platformlara gelirse eğlence başlar :D

Ms wp nin bütün özelliklerini androide ios a taşırsa wp nin ne özelliği kalacak gitsin o zaman androide bir wp launcheri yada daha iyisi(!) wp rom u yazsın !!!

Cortana olmaz ama onun dusuk bir versiyonu olabilir mesela her islev icerisinde bulunmaz hos guzel ozellikler konularak diger sistemlere verilirse hatta millet memnun kalip daha fazlasinin oldugunu gorup wp bile isteyebilir sonucta her islevi yapmayacak hatta bazi istediklerinizi yapmayip bilerek telefonun wp olsaydi onu yapabilirdim filan dicek bence boyle olsa cok fena olabilir :D yapmalarinin bi avantaji daha var android ve ios gibi cihazlarda asistan sayesinde insanlarin kisisel hilgilerine baska platformalardan bile ulasabilir ben CEO olsaydim bunlari dusunerek yapardim

@15 Kas 2014 17:57 Klasik fikirler :) Ama doğru.

cortanayı kıskanmak mı ?? ne kadar banal ve itici geliyor insana

Cortana İos ve android için gelmeyecek

Cortana İos ve android için gelmeyecek

Eee ne anlamı kaldı Wp un.Sakın böyle bir hata yapma Microsoft ?

türkçe komutlar veremeyeceksek hiç gelmesin, tşkler.

Cortana piyasadaki en iyi asistandır ne kadar kabul etmek istemesenizde bu boyle gidin ötede ağlayın

Cok kiskaniyook coook, oyle boyle degil cortanaaa cirtanaaa diye bagirarak geziyoz hic sorma perisan haldeyiz usuyoruk reyiz

Cortana Sİri' ye bin basar arkadaşlar. Bunu herkes biliyor. Fakat Microsoft ios ve androide Cortana' yı vermemeli hata yapar bence. Kendi sisteminden dışarıya çıkarmamalı. Ülkemize geldiğinde siz görün Cortana' yı Türkçe komutlar verilen cevapları. Şahane olacak şahane. Hepinize saygılarımla.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir