CryptoWall tehlike saçıyor

Trend Micro yeni bir saldırıya karşı tüm kullanıcıları uyarıyor.

CryptoWall tehlike saçıyor

Siber saldırganları artık fidye yazılımlarıyla kullanıcıların bilgisayarlarını kilitleyip para almak tatmin etmiyor. Fidye yazılımlarıyla casus yazılımları birleştiren saldırganlar artık tüm veri trafiğini dinleme ve bilgisayarları ele geçirmeye çalışıyorlar. İnternet ve veri güvenliğinde dünya lideri Trend Micro'nun yakaladığı bu yeni saldırıda CryptoWall adlı bir fidye yazılımının Fareit isimli bir casus yazılımla birleştirildiğini ortaya çıkardı.

Az riskli dosya çeşitleri kullanarak saldırıyorlar

Saldırıda kullanılan CryptoWall 3.0 fidye yazılımı, kullanıcılara yollanan e-postaların içine gizleniyor. Trend Micro'nun yakaladığı örnekte sanki bir iş başvurusunda bulunuyormuş gibi yollanan e-postanın içinde bir özgeçmiş dosyası bulunuyor. Bu dosya açıldığında ise kullanıcının bilgisayarına CryptoWall fidye yazılımı bulaşıyor. CryptoWall, zararlı parçalarını JavaScript ve resim dosyaları gibi küçük boyutlu ve bazı tarayıcılar tarafından riskli görülmeyen dosya uzantılarını kullanarak gizlemeye çalışıyor.

CryptoWall, bilgisayarı ele geçirdiğinde ise dosyalarla birlikte tüm bilgisayarı da kilitliyor. Kilidin kaldırılması için ise 500 dolar ödenmesini istiyor. Eğer belli bir süre girişimde bulunulmazsa kullanıcılardan bu bedelin iki katı talep ediliyor. CryptoWall bununla da kalmıyor ve bilgisayarlara Fareit isimli bir casus yazılımı da bulaştırıyor. Fareit ise bilgisayar kilitliyken arka planda çalışarak kayıtlı kişisel bilgileri, sisteme ait FTP'leri, e-posta hesaplarını, web tarayıcısı verilerini ve eğer hatta mevcutsa Bitcoin cüzdanlarını dahi ele geçiriyor.

Güvenmediğiniz e-postaları açmayın ve dosyalarınızı yedekleyin

Saldırıdan en fazla etkilenen ülkelerin başında yüzde 50 oranla Avustralya ve Yeni Zelanda geliyor. Bunun yanında saldırıların yüzde 24'ü Kuzey Amerika bölgesinde, yüzde 14'ü ise Avrupa bölgesini hedef aldı. Kullanıcılar zararlı yazılımlar daha bilgisayarlarına bulaşmadan önce onları engelleyecek bir veri güvenliği yazılımı kullanarak CryptoWall gibi fidye yazılımlardan korunabilirler. Bunun yanında düzenli olarak yedekleme yapmak ve şüpheli e-postalardaki dosyaları açmaktan kaçınmak da uygulanabilecek yöntemlerin başında geliyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

java başlı başına büyük tuzak.

Ülkemizde bu duruma düşen kimse var mı merak etmekteyim. Ben duymadım, okumadım hiç. Ya biz çok akıllıyız kanmıyoruz, ya adamlar bizi kaale almıyor saldırmıyor yahut bu tümüyle uydurma bir olay.

@25 Mar 2015 17:26 var var... google ile ara gör...

@25 Mar 2015 17:26 TTNet bile uyarı mesajı yolladı, sahte fatura e-postasından bulaşan cryptowall ile ilgili.

@25 Mar 2015 17:26 Bizim ülkede de bazen oluyor ama bizim millet elin oğluna para kaptırmaz :)) internette para ödemeye alışkın değil bir kere :)) bu tür yazılım bulaşanlar, kasayı kaptığı gibi , çöktü bu bilgisayar deyip bilgisayarcıya gittiği için, formatla kurtuluyorlar :)) Benim bir arkadaşa da zamanında bu tür birşey bulaşmıştı, 39.95 dolar istiyordu. ama bilgisayarı kilitlemiyordu, zırt pırt abuk subuk reklamlar gösteriyordu. antivirüs ve spyware yazılımları ile temizlemiştim...

Sen de yorum yaz

Turhost