Crytek'ten Linux ve Steam OS'a tam destek!

Oyun dünyasının önemli yapımcılarından Crytek'in Linux için yaptığı müthiş açıklama, haberimizde!

  • Cem Şancı
Crytek'ten Linux ve Steam OS'a tam destek!

Video oyun dünyasında dengeleri değiştirebilecek bir haber, Türk asıllı Alman vatandaşları Yerli Kardeşler'in dünyaca ünlü oyun stüdyosu Crytek'ten geldi.

Konsolların video oyun dünyasını çok kısıtladığını ve konsollar nedeniyle daha gelişmiş oyunların karşımıza çıkamadığını sık sık dile getiren Yerli kardeşler, PC oyuncularını sevindirecek bir gelişmeye imza atarak, yeni nesil CryEngine'de Linux'a destek vereceklerini açıkladılar. Bu da Steam oyun dağıtım sisteminin duyurduğu Linux tabanlı oyun işletim sistemi Steam OS'a açık destek anlamına geliyor.

Yeni nesil CryEngine ile Homefront 2, Star Citizen, Evolve gibi, merakla beklenen oyunlar geliştiriliyor. Bunların arasındaki Star Citizen, ünlü video oyun yapımcısı Chris Roberts'da aynı Yerli Kardeşler gibi konsol oyunlarına açık açık savaş ilan etmiş ve video oyunların geleceğinin PC oyunlarında olduğunu savunan bir isim. Bu söylemle geliştirmeye başladığı "Sadece PC'de çalışacak" Star Citizen oyunu henüz piyasaya çıkmadan internetteki sosyal fonlamada 40 milyon dolar bağış toplayarak büyük bir başarıya imza atmış durumda. 

Crytek önümüzdeki hafta düzenlenecek Game Developers Conference'da CryEngine3'ün yeteneklerini sergileyecek. Linux desteğinin oyun motoruna nasıl bir avantaj kazandırdığını bu etkinlik sırasında görme şansını yakalayacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Süper bir gelişme daha!..

süper haber

Saçma sapan konusu olmayan oyunlarla heba ediyorlar güzelim oyun motorunu.

Haber diye ben buna derim

Devam CRYTEK Daha başarılı programları Linux la çıkarabilirsiniz bence..

streambox bomba gibi

Steam os ilk gunden beri ilgi cekmeye devam ediyor .Bu gidiste sonunda windows bagimliligimizdan kurtulacagimiza inaniyorum.

crysis 1 warhead 2-3`ü de linux için çıkarın. (daha da geliştirilmiş versiyonları ve ek bölümler halinde tabiki)

DirectX varken yorum yapmak için acele ediyorsunuz. Linux sisteminde oyunlar windows grafiklerini veremez. Bunu Apple başaramamışken Linux... :)

@15 Mar 2014 23:55 tek telefon yada tek araba markası olsa idi ne olurdu acaba....neden bunları hesap etmiyorsunuz......rekabet iyidir arkadaş ...bu gözle bakın biraz...e.d.

@15 Mar 2014 23:55 Apple oyun mu üretiyor arkadaş ya, sanki steam valve şirketinin değil de linux topluluğunun bir projesi. Oyun yapımcılarından daha iyi kafan basıyor demek bu işe ki bu kadar emin konuşuyorsun. "veremez" imiş :D :D :D

helal olsun crytek

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost