Cyanogen'den büyük "başarı"

Android'li cihazların popüler ROM'u CyanogenMod, Windows'u geçtiğini iddia ediyor. Ama...

Cyanogen'den büyük "başarı"
CyanogenMod, 2014'e kıyasla 10 milyon yeni kullanıcı kazanmış

Akıllı telefon piyasasının büyük bölümü, Android ve iOS'un elinde bulunuyor. Rakip platformlar bu iki deve yaklaşmasalar da, üçüncü sıra için sıkı bir yarış içindeler. Bunlardan biri olan Cyanogen, Android tabanlı, ancak Google'dan ayrı olarak geliştirdiği CyanogenMod ile son birkaç senede gözlerden kaçmayan bir ivme kazandı.

Ancak firmanın son iddiasına göre CyanogenMod, 50 milyon kullanıcıya ulaşmış bulunuyor. Bu ise platformun, Microsoft'un Windows Mobile işletim sisteminin kullanıcı sayısını geçtiği anlamına geliyor. CyanogenMod'u yüklemenin bir miktar teknik bilgi gerektirdiğini ve çok basit bir iş olmadığını düşündüğümüzde, şüphesiz bu önemli bir gelişme. Firma, 50 milyon kullanıcısıyla Windows Mobile ve Blackberry'nin toplam pazar payını geçtiğini iddia ediyor.

Bununla birlikte Cyanogen'in yaptığı kıyaslama, firmanın üçüncülük hayallerini düşündüğümüzde hatalı görünüyor. Microsoft'un internet üzerinden erişilebilen finansal verilerine göz atıldığında firmanın son 5 çeyrekte 42,5 milyon Lumia cihazı sattığı anlaşılıyor. Lumia bölümü Microsoft tarafından satın alınmadan önce satılan Windows Phone 8 ve Windows Phone 7 cihazları da dahil edildiğinde, CyanogenMod'un Windows Phone'u geçmiş olma ihtimali oldukça düşük.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Custom rom devri kapaniyor. Aha da buraya yazdim.

@11 Ağustos 2015 22:01 aynen katılıyorum yıllarca windowsmobile telefonlarım ve android telefonlarmda yıllarca Custom rom kullandım son 1 senedir stoch rom kullanmatayım artık forumlarda bile ilk zamanlardaki heves kalmadı Custom romlardaki sıkıntılar hiçbir zaman bitmedi ve bitmeyecek stoch kullanıyorum kafa rahat sadece root

@11 Ağustos 2015 23:50 yillarca dediginiz olsa olsa 5 -6 senedir goren duyanda 50 yildir akilli telefonlar piyasa da sanir.....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir