Akıllı evlerde tüm cihazlara "söz hakkı"

Akıllı evleri platform karmaşasından kurtaran ve üreticilerin hayatını kurtaran teknolojiler yolda!

Basitleştirilmiş akıllı cihaz konsepti

Basitleştirilmiş akıllı cihaz konsepti

Cenk Tarhan: Anladığım kadarıyla basitleştirilmiş akıllı cihaz konsepti AllJoyn'un önemli bir parçası. Ama bu sistemin gerçek gücünü göstermesi ise büyük ihtimalle yazılım geliştiricilerinin elinde olacak. Bu yazılımcılar ara yüzler geliştirecekler, birbirleri ile fikir alış verişinde bulunacaklar. Geliştiricilerle ilişkileriniz nasıl? Programcılara ne gibi destekler sağlıyorsunuz? Qualcomm bünyesinde çalışmayanları AllJoyn konsepti çerçevesinde yazılımsal fikirler geliştirmeleri için nasıl cesaretlendiriyorsunuz?

Liat Ben-Zur: Evet, elbette. Android ve iOS geliştiricilerine AllJoyn'u kolayca uygulamalara uyarlayabilmeleri için yardım sunuyoruz. Zaten AllJoyn macerasına dört sene önce uygulama geliştiricilerine sunacağımız bir araç olarak başlamıştık. Tabletler ve telefonlar gibi birbirine yakın cihazların yine birbirlerini keşfetmelerini istedik. Başlangıçta bu nedenle oyun ve uygulama geliştiricileriyle çalıştık. Bu geliştiriciler P2P paylaşım, çok oyunculu oyunlar, üç-dört tabletin interaktif bir şekilde çalıştığı televizyon ekranına da yansıtılan çok ekranlı deneyimler üzerinde çalışıyorlardı.

Tüm bunlardan, gömülü tarz cihazlara odaklanmamız ise henüz yeni başladı. Bir klimaya uygulama indiremezsiniz öyle değil mi? Biz de AllJoyn'u gereklilikler doğrultusunda genişletmeye başladık. Ama AllJoyn'un başlangıcı az önce anlattığım şekilde oldu. Bugün piyasada bulabileceğiniz uygulamalar da mevcut. İnanıyoruz ki gelecekte evlerimizdeki AllJoyn ile çalışan cihaz sayısı arttıkça üreticiler bu cihazlara göre uygulamalar geliştirecekler. Bu uygulamalarla AllJoyn ile çalışan cihazlarınızı ve neler yapabildiklerini keşfedecek, bu yeni imkânlarınızla kendinize has "sahneler" ve deneyimler oluşturacaksınız. AllJoyn ile ilgili uzun vadeli vizyonumuz bu şekilde.  

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

iyice girin özele

Verilen örnekler oldukça etkileyici. Ama bazı paranoyak arkadaşlar işi yine yanlış anlamış.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir