Sattığı malı doğru tanıtmayan yanacak...

İngiltere telefon satıcılarına öyle kurallar koydu ki; darısı bizim başımıza dememek elde değil.

  • Ali Güngör

İşte bir satıcının yapmak zorunda oldukları...

İşte bir satıcının yapmak zorunda oldukları...

Alınan yeni karara göre satıcılar sattıkları ürünü çok iyi bilmek ve tüketiciye açıklamak zorunda. Sadece telefonun teknik özelliklerini bilmek de yetmiyor, kontratları da düzgün açıklayabilmeleri gerekiyor.

İşte Ofcom'un ortaya koyduğu kurallar:
-Tüketicilere doğru bilgi vermek.
-Müşterinin satın almaya izni ve niyeti olduğundan emin olmak .(İzin çocuklar için)
-Çalışanları iyi eğitmek.
-Gerekli özen ve dikkati göstererek perakendecileri kontrol etmek ve işi düzgün yapabileceklerine emin olmak.
-Satışta altına imza atılan kullanma koşullarının çok kısıtlayıcı olmadığına emin olmak.

Bu kurallara uymayanlar hakkında Ofcom yaptırım uygulayacak. Umarız aynı kurallar bir gün ülkemizde de uygulanır; bizler de neyin ne olduğunu sorduğumuzda doğru cevapları almaya başlayabiliriz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Bence bu kurallardan önce bizim ülkemize gelmesi gereken başka kurallar var.

DArısı Türkiye nin başına deriz orda kalırız.

bizim ülkeye biraz geç gelir bu uygulama.

kesinlikle gelmeli, bakkal tarzında telefon satışı olmaz

Bu devirde telefon özelliklerini telefoncuya mı soruyorsunuz demek istiyorum herkese. Yok mu elinizde internet? Araştırın, soruşturun, düşündüğünüz modelin tüm özelliklerini, artılarını ve eksilerini öğrenin. Benzer modeller ile karşılaştırmasını da yapın. Hadi ama bunu yapamaz mısınız?

Çok güzel ve yerinde bir uygulama.

türkiyede tüm özellikleri bir arada olan bir telefonu ucuza bulmak çok zor onun için bazı şeyleri bazıları bilmeye gerekirmi bilmem artık...

şahsen ben kendim telefonumda gps,gprs,wap,fm,wifi,bt,sms,mms,işletim sistemi, ve dokunmatik olmasını isterdim ama benim durumum buna yetmez. ki telefondan anlayan bir insan modele baktığına soru sormaya ihti,yacı olmaz...

bu ülkede eşek yükü parayla iphone alıp 3 gün sonra bunun önünde kamera yokmuş, satıcı bizi bilgilendirmedi diye sağa sola şikayet yazan insanlar var.

evet çoğu yerde ab dede bilmiyorlar sordum bir kaç yere adamlar diyor bu telefonda hafıza kartı var ve nasıl 5 mb fazla dosya almıyor diye dalga geçiyorlar anlayana kadar ne diller döktüm.

Bunun için bir sınav yapılsa o sınavı tamamını doğru bir şekilde cevaplayana bilen kişiye sertifika verse ve bu sertifika sahibi olmayanlar yasal olarak suçlu satılsa bu işin kesin olarak önüne geçirilir.

Teknosa'ya gittim Logitech sırt çantası sordum (2 gün önce 3 tane vardı) adamın sırtı dönük olarak bana güzel ve düzgün bir Türkçe ile "Bizde Logitech çanta yok" dedi. Adamın hemen karşısında duran Logitech'in normal , elde taşınan çantasını gösterdim ve "işte bu modelin sırt çantası olan modeli" dedim. Adam apıştı, ben hemen ekledim "sanırım kalmamış, depoda var mı?, yoksa ne zaman gelir ?"diye sordum. yanında ki manken ajansından çıkmış edasıyla duran sarışın kıvırcık saçlı mavi gözlü 90-60-90 bayan "onu biz bilemeyiz" dedi :)
aynı gün aynı saatler içinde LCD televizyon reyonundaki arkadaşa "Samsung LED TV var mı?" diye sordum. "O Led TV değil LCD TV" dedi. Reklamlar da ve samsun bayisinde gördüğümü söyleyince sağa sola bakındı var mı diye :D bende mizahi bir sesle "ahaaaaa gurban şudur LED TV" dedim:))) hanım baya bi güldü eleman hemen başkalarıyla ilgilenmeye başladı:))))))

Teknolojiden ve sattığı maldan bihaber olan elemenlar hiç değilse kendi broşürlerinizi okuyun.

üniversite mezunu diye ziraat mühendisini işe alan personel müdürleri bu konuda tek sorumlulardır

satıcılar sattıkları ürünü çok iyi bilmek ve tüketiciye açıklamak zorunda.
........................
Anlıyorsa tabi alıcı

ihtiyaç yok. çok kaliteli foumlarımız var

internetten araştır forumlara bak daha iyi sonuçlar alırsın.böyle yasalara gerek yok bence.

darısı bizim başımıza

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
İşte bir satıcının yapmak zorunda oldukları...
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir