Deprem eletronik piyasasını da vurdu!

Deprem ve tsunami yalnızca Japonya'yı değil, bizleri de fena halde vurdu...

Deprem ve tsunami piyasaları da vuracak!
Üretim bir süre dursa da devam edebilir piyasa yerine oturabilir ancak kaybolan hayatları yerine koymak mümkün değil...

Japonya'da yaşanan deprem ve arkasından gelen tsunami yer yüzünde insanların canlı canlı izlediği en büyük felaketlerden biri olarak adını tarihe yazdırdı. Japonya ayrıca Dünya'nın NAND flash hafıza çiplerinin yüzde 40'ını ve DRAM'lerin yüzde 15'ini üretiyor. Bunu hesaba katan bazı araştırma firmaları önümüzdeki günlerde yarı iletken maddelerin piyasada çok etkileneceği görüşünde.

Objective Analysis'ten Jim Handy duruma biraz daha karamsar bakanlardan. Fabrikaların iki hafta kapanmasının bile piyasayı etkileyebileceğini dile getiren Handy, geçmişten örnek vererek 2008'de ve 2007'de yaşanan 5.9'luk ve 6.8'lik depremlerin piyasayı etkilediğine dikkat çekiyor. Handy ayrıca fabrikalar kapansın ya da kapanmasın Japonya'daki elektronik üreticilerinin yarı iletken madde alımını işler yeniden yoluna girene kadar durduracağını düşünüyor.

iSupply ise duruma biraz daha pozitif bakıyor. Micron, Toshiba ve Elpida Memory'nin fabrikalarının felaketten etkilenmeyen bir bölgede olduğuna dikkat çeken iSupply analisti Mike Howard, Amerika tarafından işletilen iki DRAM fabrikasının felaketten zarar görmediğini de açıkladı. Ancak bazı haberlere göre de Sony şimdiden altı fabrikasını kapatmak zorunda kaldı ve Nikon'un çalışma alanlarının da kapatıldığı söyleniyor.

Gökay Özbudak

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Herşey olacağına varır. Elbet öleceğiz.
Korkum yok depremden falan filan.

Özellikle Anakartlarda Yoğun Miktarsa Transistör Ve Kapasitör Kullanılıyor Diye Biliyorum. Eğer Denilen Olursa Anakart Fiyatları Bir Anda Fırlayabilir. Tam da Yeni Pc Toplama Arifesindeyken Kötü Oldu Bu Durum...

Biz insanlar ölüyor diyoruz siz kalkmış ekonomi diyorsunuz

Umarım tez zamanda düzelirler Kötü felaket Allah yardımcıları olsun

"Biz insanlar ölüyor diyoruz siz kalkmış ekonomi diyorsunuz"

Öyle deme, yaşayan insanları da bu etkiliyor. Piyasalar bozuldu mu yine dönüp dolaşıp kazık bizim gibi normal insanlara giriyor. Ve hepimiz de geçim ve yaşam derdindeyiz değil mi?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir