Dev gazeteden Apple'a büyük suçlama!

Dev gazetenin Apple hakkında ortaya attığı iddialar, yenilir yutulur cinsten değil...

Dev gazeteden Apple'a büyük suçlama!

Geçtiğimiz yılın mali bütçe raporlarına göre Amerikan hükümetinin toplam bütçesi 73,8 milyar dolarken, yaşadığı büyük yükselişin ardından Apple'ın yılı 76,2 milyar dolar ile kapatması şüpheli bakışları firmanın üzerine çekmişti.

Yakın bir zamanda The New York Times'da yayınlanan bir makaleye göreyse Apple bu parayı kazanırken vergi kaçırdı. Yayınlanan yazıda Apple'ın vergi kaçırdığı iddia edildiği gibi, bu işlemi nasıl yaptığı hakkında da birçok farklı metod yayınlandı.

NYT'ın iddiasına göre Apple, tüm dünya çapında milyarlarca dolarlık vergi kaçırıyor. Apple'ın 2011 mali raporuna göre yıl içerisinde kazandığı 34,2 milyar doların, yüzde 9,8'i oranına tekabül eden 3,3 milyar dolarlık vergi ödenmiş durumda. Kazandığı 34,2 milyar dolarınsa yüzde 70'i dünya geneline aitken, yüzde 30'luk kısmı Amerika içi satışlardan elde edilmiş. Her ne kadar firmanın merkezi Kaliforniya'nın Cupertino bölgesinde bulunsa da iPhone, iPad ve MacBook'ların burada üretilmiyor olması, bu yüzdelik dilimin sebebini açıklar nitelikte.

Peki, nasıl oluyor da Apple vergi kaçırabiliyor? NYT'ın iddiasına göre bu işin ilk etabında, Apple'ın Kaliforniya eyaletinde bulunan yüzde 8.84'lük vergiden kaçmak için, yüzde sıfır vergi ödemesi isteyen Nevada'nın Reno bölgesine ofis açması bulunuyor. Firma aynı zamanda dünya üzerinde dijital platformlardan en az vergi alan ülkelere yatırım yapması da bir diğer göze batan nokta. İddiaya göre bir taşla iki kuş vuran Apple, büyük bir vergi yükünden kurtuluyor.

Apple'ın iddialara cevabı... Haberimizin ikinci sayfasında...

iTunes satışları için farklı bir ofis kuruldu

Eski Hazine Bölümü ekonomisti Martin A. Sullivan'a göreyse, eğer Apple geçtiğimiz yılki yatırımlarını Amerika üzerinde yapmış olsaydı, bu yıl ödeyeceği vergi miktarı hali hazırda ortaya çıkandan 2.4 milyar dolar daha fazla olacaktı. Tüm bunlara ek olarak Apple'ın 2006 yılında, Nevada eyaletinde açtığı bir diğer şirketi olan Braeburn Capital ise gelen nakit parayı farklı bir şirkete daha bölme stratejisi altında bulunuyor. Bu sayede kurulan ikinci bir şirkettin kasasına giren para, yine yüzde sıfır vergi oranı ile karşılaşıyor ve yine hiçbir vergi masrafı ortaya çıkmıyor.

Sadece fiziksel satışlarla sınırlı kalmayan Apple'ın özellikle iTunes üzerinden yaptığı mp3 satışları zaten herkes tarafından biliniyor. Fakat gazetenin iddiasına göre Apple bu konu hakkında da çok iyi bir kaçış planı hazırlamış ve merkezi Lüksemburg'da bulunan iTunes S.a.r.l. isimli bir firma kurmuş. Bu sayede Avrupa, Afrika ve Orta Doğu'ya dijital satışları direk Lüksemburg üzerinden gerçekleştiriyor. Bu bölgelerin herhangi birinden yapılacak olan uygulama ya da şarkı indirme işlemiyse, çok düşük miktarda bulunan Lüksemburg vergi yasasına tabi oluyor.

Apple'ın kendisine karşı yapılan suçlamalara olan tepkisiyse inanılmaz miktarda vergi ödediği ve Kaliforniya başta olmak üzere tüm Amerika ve dünyanın birçok yerinde yarattığı iş olanaklarını göstermek oldu. Firma tarafından yapılan açıklamadaysa şu sözler dikkat çekti; "Geçen yıllar içerisinde Amerika içerisinde çok büyük bir iş alanı yarattık. Dünya çevresinde bulunan en büyük iş gücümüzse yine Amerika'da bulunuyor. Toplam 50 eyalette, 47,000'den fazla insanı tam zamanlı iş sahibi yaptık."

NYT, Apple'ı geçtiğimiz Ocak ayında yine hedef almış ve dünya genelinde Apple için çalışan işçilerin fabrikalarda ne şekilde para kazanmaya çalıştıklarını tüm dünyaya göstermeyi hedefleyen farklı bir rapor daha yayınlamıştı.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

yaw arkadaşlar dünyada başka bir şey kalmadı gelen giden apple çekiştiriyor büyüklerimiz boşa dememişler (büyük başın derdi büyük olur).

ne alaka ki? vergisi olmayan yerlerde şirket kurmak stratejidir yani vergi kaçırmakla ne alakası var?? ne diyeceklerini şaşırmışlar apple'ı durdurmak için. büyük ihtimal google'ın parmağı vardır.

Bu haberi yazan biraz daha araştırsa ABD'nin sadece savunma bütçesinin 730 milyar dolar olduğunu görüp ilk paragrafı yazmayacaktı. Yazmış olduğu ABD bütçesi Türkiye'nin bütçesinden bile küçük..

Yaw zaten onlardan ne beklenirki.Haberinden de bekleyelim.Yine içlerinden kötüden de iyi var.Ancak;oda, Çok Çok Çok Az.

yasadışı bişey yapmamış adamlar.

Çakallık yapıyo vergi kaçırmıyoaslında ama doğru değil

Apple para gözdür dediğimde kızdınız ama gerçek bu... vergiden yırtmak için bin bir takla atan kim? APPLE vergi kaçakçısı APPLE...

the new york times bile at yalanı öpeyim inananı modasına tam gaz uymuş :) gariplerim...

kesin vergi kaçırdılar

ee ne olacaktı ya başka? adamlar boşu boşuna para mı verecek devlete zaten devletlerin gücü anca vatandaşlarına işler her şeyden %500 vergi alır sıkıyosa alsın apple'dan da. Ayrıca sadece apple'ın bu taktiğini kullandığını mı söylüyo NYT apple'dan başka bir firmanın ismini vermeyerek? Bence büyük şirketlerin hepsi bu tatkiği kullanıyodur, kullanamalıdırda.

Dip Not: Herhangi bir firmanın fanatiği değilimdir.

Bu vergi kaçırmak değil sadece işin cinliğine kaçmak ki geçmişte intel bile fabrikalarını başka ülkelere taşımakla tehdit etmişti abd yi vergi yükünden dolayı. Bundan normal birşey yok.

@01 May 2012 22:13 Olay sadece tehditle kalmadi yaptida zaten. Elime mexica, endonesia, malaysia v.b. gibi ulkelerde uretilen pekcok islemci gecti. Adini hatirlamadigim baskalari da vardi. Mesela Kanada da vergiler yuksek diye cogu firma sinirin diger tarafinda isyeri aciyor. Calisanlar sabah Amerika ya gidip aksam geri donuyorlar.

saçma saçma konuşmayın, bizde açıklanan teşvik paketide bu şekilde, doğru değil filan yorumları var, bu hükümetlerin bazı bölgelere verdiği teşviklerdir, o bölgöde iş gücü yaratmak ve yatırımlar yaptırmaktır. Sırf apple'ın ismi geçiyor diye anti-apple yorumları yapmayın. Adamların herşeyi bu habere göre yasal gözüküyor. Ekonomi politikalarından anlamayan çoluk çoluk dolmuş buraya.Sırf apple karşı olmak için karşı oluyorsunuz,yeter artık bu tarz insanların apple ve diğer şirketleri körü körüne eleştirmeye.Bir iftira, bir yalan haber şirket batırır.Türkiyede bunun çok örnekleri var. Apple2nin fiyatları çok pahalı diyenlerde lütfen diğer markaların amerika fiyatlarını araştırsın, kim daha pahalı.

Apple fanboyları hemen savunmaya geçmiş... adamlar çatır çatır vergi kaçırıyor ama Apple fanboyları aldırış etmiyor... ayrıca USA fiyatı kaçsa bloguma baksın görsün...

Çatır çatır kaçırsın hakkediyor, epılım benim canım canımmmmm

Bence Apple'ın Lüksemburg üzerinden iTunes ile müzik satması yasal bir şey çünkü tüzel kişiler veya birey kişiler istediği ülkeye şirket kurabilir.

Vergi kacirmak yasal olarak odemesi gerekli olan vergileri odemeyip ornegin yapilmamis mafraflari sisirerek vergi indirimine girmektir. Oysa adam bizim Çemişgezek sayilabilecek Nevada'ya isyeri acmis, oraya para kazandirmis. O eyalette vergi dusuk, tabii kar edecek. O zaman herkes isyerini kapasin gidelim istanbul a m2 si 50.000 TL olan yerlerde isyeri acalim. Maliyeti 5 e katliyalim, hicbir vergi indiriminden de yararlanmiyalim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir