Dev siteye şok bir yasak geldi!

Fotoğraf paylaşımı denildiği zaman akla ilk gelen uygulama Instagram işte bu sebepten yasaklandı!

  • Ertuğrul Süngü
Dev siteye şok bir yasak geldi!
Ülke içinde yasaklı sitelere erişim yüksek oranda!

Geçmişi ve bugünü ile ilgili en çok fotoğraf örneğini gördüğümüz ve "Neydi, ne oldu." dediğimiz ülkelerin başında İran geliyor. Sıkı bir yönetim şekline sahip olan ülkede, Instagram gibi büyük sosyal paylaşım uygulaması gönül rahatlığı ile kullanılabiliyordu. Hatta ülke başkanı Hasan Ruhani ve dini lideri Ayetullah Ali Hamaneyi bile uygulama üzerinde kendi hesaplarına sahiplerdi.

Ancak bugüne kadar gönül rahatlığı ile kullanılan bu uygulama, açılan özel bir dava sonucunda "mahremiyet kaygıları" baz alınarak, tamamen kullanım dışı bırakıldı. İran, Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal paylaşım platformlarını çoktan kara listesine almıştı. Bu aybaşına kadar rahatça kullanılan WhatsApp uygulamasıysa, "Amerikan Siyonist" sıfatı ile adlandırılan Mark Zuckerberg'in sahip olduğu Facebook tarafından satın alındıktan sonra, kısa sürede engellenmişti. Instagram'ın da Facebook'un bir parçası olması, an itibariyle kendisine uygulanan engellemeyi hiç de şaşırtıcı kılmıyor.

Tüm bu yasaklar ülke genelinde net bir tutarlılık göstermiyor zira İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif, aktif bir twitter kullanıcısı. Ayrıca birçok kişi, engelli sitelere girmenin o ya da bu şekilde bir yolunu buluyorlar.   

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Abi niye haber yaptınız şimdi bizimkiler gaza gelip başka siteleri yasaklarlar..

kahrolası gerici, yobaz islam ülkeleri! biri de bizim başımızda!!

@26 May 2014 17:52 aferin aferin! kinini kus buraya! gerici yobaz islam ülkeleri! bunları sana kim öğretti çok merak ediyorum! chip sizi de bu yorumu yayınladığınız için kınıyorum! yavrum sen 14-15 yaşlarında olmalısın, önce bir oku öğren sonra suçla bebeğim.

Sayın chip yöneticileri.. Şu An irandayım. Hem instagrama giriş yapabiliyorum, hem whatsapp çalışıyor. Neden kulaktan dolma bilgileri doğruluğunu araştırmadan yayınlıyorsunuz? İnsanları yanlış yönlendirmeye devam edin siz... Aferin.

Demekki bizim ülkede siteler yasaklanınca yabancılar böyle hissediyormuş.

17:52 sen o çok sevdigin modern! ülkelere gidebilirsin sınır kapıları açık.seni el güzeli

haberin içeriğine bakmadan aklıma nedense hemen iran geldi. yine yanılmamışım :)

Başka ülkede olunca ben makul karşıladım.. sonuçta onları ilgilendiren durum banane.. ama bizim ülkede yasaklanınca elin gavurunun bize posta koymasını hiç anlayamıyorum..

türkiyenin değerini bilin ha beğenmiyorsanız gidin amerikaya ozaman yahudiklri savuna savuna sizde yahudi olmuşunuz hadi geri dönmemek üzere

@27 May 2014 10:27 önce sizin gibi amerika yalakçıları giderse memnun oluruz diğer yalakları kovması kolay

Sen de yorum yaz