Diğerleri kabul etti ama Lenovo etmiyor...

Bugünün en büyük PC üreticisi, Microsoft'un notebook üretim işine girmesinden pek memnun görünmüyor!

  • Levent Öztürk
Beraber çalışıyorlar ama...

Her ne kadar yeni ortaklık anlaşmaları dostane gözükse de, Microsoft ve Lenovo'nun tam olarak "en iyi arkadaş" seviyesinde oldukları söylenemez. Microsoft'un Eylül ayında Lenovo'ya sunduğu Surface Pro ürünlerinin satış ortaklığı teklifi firma tarafından reddedilmişti. Lenovo COO'su Gianfranco Lanci, Canalys Channels Forum'da bir grup gazeteciye bu duyuruyu yapmıştı. Microsoft Surface Pro satıcıları olmayı kabul eden Dell ve HP'nin aksine Lenovo, bu karma dizüstü bilgisayarı kendi ürünleri için bir rakip olarak görüyor.

Ayrıca Lanci, firmaların ilgi çatışmaları sebebiyle Lenovo'nun Microsoft ile beraber çalışmak konusunda "biraz dikkatli" davrandığını kabul ediyor. Microsoft'un Surface Pro 3 ve Lenovo'nun IdeaPad Miix 700'ü arasındaki benzerlik düşünülürse, bu yaklaşımın anlaşılır olduğu söylenebilir. Ne yazık ki, Microsoft bariz bir şekilde daha üstün olan Surface Pro 4'ün tanıtımını gerçekleştirmiş durumda.

Ancak Microsoft'un ortakları ile ters düştüğü tek konu Surface Pro değil. Firmanın notebook üretimi alanına attığı adım, OEM'ler tarafından pek iyi karşılanmıyor. Dell İşletme Çözümleri Başkanı Marius Haas'ın The Register'a söylediğine göre Surface Pro'yu satan Dell, Surface Book'u satmayacak. Aynı yazıya göre HP de Haas ile benzer düşüncelere sahip.

Bütün bu gerginliğe rağmen her dört firma (ve Intel) beraber çalışarak "PC does what" (Kişisel bilgisayar ne yapar) kampanyasını başlattılar. Bu kampanya, bir süredir gerilemekte olan markete tekrar ilgi uyandırmak amacıyla modern dizüstü bilgisayarların yeteneklerini tanıtmayı hedefliyor.

Bu kampanyanın tüketicilerin ilgisini çekip çekemeyeceği ise henüz çok net değil. Ancak IDC ve Gartner Research analistleri, PC marketinin 2015'in son aylarında, bir miktar da Intel'in Skylake işlemcilerine sahip olan yeni Windows 10 cihazlarının yardımı ile, kendini toparlamasını bekliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Windows olmadan bir hiçsiniz. Hepiniz bir hiç.

@19 Ekim 2015 20:26 Görende Microsoft çalışanı sanacak seni:) Ne kadar seviyorsunuz köle olmayı. Yaşasın Linux ve özgürlük!

@19 Ekim 2015 20:26 Windows o adamları arkadan dürtme hakkını nereden buluyor ? Hiç miş onlar olmadan windows bir hiç üreticiler onlar antin kuntin yorum yapmayın tek taraflı düşünmeyi bırakın artık

@19 Ekim 2015 20:26 arkadasım cok güzel özetlemişsin. Iyi Microsoft'a rest çeksinler bakalım bir tane bile laptop satacaklar mi. Windows sayesinde yıllardır makine satmışlar simdi dedikleri lafa bak. Surface book piyasadaki en iyi laptop bence tabii Mac book Pro'dan sonra :)

@19 Ekim 2015 23:26 Merak ediyorum linux'da ne yaptın da özgür oldun? :) Gören de donanım üzerinde yeni ürün geliştiriyor sanar.

Linux var bomba gibi.

Microsoft donanım işinde olsun tamam da üreticileri de hoş tutması lazım.

Bilişim sektörü tamamen pad ve akıllı telefon gibi mobil çözümlere yönelmiş durumda. Eskiden uçar adım giden PC dünyası çok uzun zamandır resmen durdu. Ne performans ne de dizayn olarak tek bir gelişme yok. Mobil'e baktığımızda ise ister Apple ister Android işletim sistemli markalar olsun önceki modellerinden neredeyse hiçbir farkı olmayan ürünlerini fahiş fiyatlarla satmaya devam ediyorlar. Böyle bilinçsizce fiyatı ne olursa olsun sahip olmak isteyenler oldukça

Vakti zamanında Microsoft'u tekel haline getirmeyecektiniz.

Haklsın bilgisayarı ellerinden al bak nasıl kuduruyorlar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play