Dokunmatik ekrandan önemlisi de var!

Hepimiz dokunmatik cep - tabletlerin ekranlarına takılıp kaldık ama daha önemli bir konuyu atlıyoruz

Dokunmatik ekrandan önemlisi de var!

Dokunmatik ekranları her geçen gün daha da gelişen telefon ve tabletler 2010'ların büyük devrimi olabilir ama giderek ihtiyaçlara daha az cevap veriyorlar. Giyilebilir bilgisayarlar için dokunmatik ekranlardan çok daha pratik bir arayüze ihtiyaç var ki, o arayüzün ismi de, ses.

Google Glass veya Galaxy Gear ya da gelecekteki benzeri ürünlerin, hızlı ve pratik çalışabilmesi için insan sesini tanıması, komutları anlaması, konuşmaları hatasız şekilde metine dönüştürebilmesi gerekiyor. Aksi taktirde mobil olarak e-mail yazmak için çantamızda kocaman ekranlı tablet ve telefonlar taşımaya devam etmek zorundayız ve Google Glass ya da Galaxy Gear, pahallı birer oyuncaktan ileri gidemeyecek.

Bu durumun farkında olan Google da, ses tanıma teknolojilerine büyük yatırım yapıyor. Google'ın kıdemli mühendislerinden Scott Huffman, "artık cebimizde bir süper bilgisayar taşıyoruz ama yakında gözümüzde, kolumuzda da süper bilgisayarlar olacak. Bunları yönetmek için sese ihityacımız var" diyor.

Analistlerin yaptığı testlerde, Google'ın sesli asistan sistemi Google Now, 800 sorudan oluşan teste büyük oranda doğru cevap verebiliyor. Anak henüz %75 oranında olan doğruluk payının %90'ların üzerine çıkması gerekiyor. Google da bu amacı gerçekleştirebilmek için büyük yatırım yapıyor.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

biri yorumlara yazmıştı sanırsam, ses tanımayı geliştirin diye; duymuşlar adamı :)

Zırt pırt çıkan ekranı kaplayan dergi reklamı sıktı artık...

@15 Ara 2013 00:41 Baska reklam olsa ona da eyvallah ama insan kendi reklamini bu kadar cok mu yapar yahu. Zaten siteye giren insanlar dergiyi de aliyor cogunlukla. Reklam yapacaksan baska yerlerde seni tanimayan insanlara yap ki dergi onlara ulassin.

tükçe yok ses tanımada napimki

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir