Dokunmatik ekranlı cihazlara yeni tehdit!

Dokunmatik bir Android veya Jailbreak'li iPhone kullanıyorsanız, bu yeni tehdit canınızı sıkabilir!

  • Cem Şancı
Dokunmatik ekranlı cihazlara yeni tehdit!

Bir güvenlik araştırmacısı, kötü niyetli kişilerin dokunmatik ekranlı mobil cihazlarda neler yapabileceğini göstermek için örnek bir trojan geliştirdi. Söz konusu kötü amaçlı yazılımla, dokunmatik ekranlı cihazlarda, kullanıcının dokunduğu her noktayı, yazdıklarını, telefon görüşmelerini, mesajalrını, GPS verilerini kayıt altına almayı başaran araştırmacı böylece cebimizdeki akıllı telefonların dikkatli korunmadığında hayatımızı gözetleyen bir casusa dönüşebileceğini kanıtlamış oldu.

Trustwave'de çalışan Neal Hindocha, benzer kötü amaçlı yazılımların kolayca Android ve Jailbreak'lı iOS sistemlerine yüklenebileceğini hatırlatırken kullanıcıların bu şekilde banka hesaplarından, e-posta veya sosyal medya hesaplarına kadar pek çok şifre ve kullanıcı isimlerini hacker'lara kaptırabilecekleri konusunda da uyarı yaptı.

Hindocha'nın geliştirdiği örnek yazılım, sadece kullanıcıların şifrelerini çalmakla kalmıyor, kullanıcılara fark ettirmeden kamerayı ve mikrofonu açabiliyor, ekranın anlık görüntüsünü alabiliyor ve kullanıcının lokasyonuna dair verileri hacker'a gönderebiliyor.

Özellikle Android markette, klavye uygulaması olarak yayınlanmış pek çok uygulamanın aslında bir "keylogger" olduğunun altını çizen Hindocha mobil kullanıcılara mutlaka bir antivirüs kullanmalarını da tavsiye etti. Ancak tehlikenin boyutları sadece kişisel kullanımla sınırlı değil. Giderek yaygınlaşan dokunmatik ekranlı terminaller de bu saldırılara açık durumda ve bu terminalleri kullanan kurumların gerekli güvenlik önlemlerini almamaları halinde müşterilerin kişisel veya finansal bilgilerini hacker'lara kaptırmaları da çok kolay.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

hem dokunmatik hem klavyeliyse?

hacı marketteki butun antivirusleri sirf zevk olsun diye denedim bisey bulamayacaklarındanda emindim zaten sonuc olarak bulamadılar oysaki önume gelen crakli oyunu yukledigim halde bisey bulamamaları ilginç mobilde antivurusun etkili oldugunu bu yuzden dusunmuyorum

iyi de nekadar güvenlikli cihazımız olursa olsun mutlaka bir açık bulunur. Ama yine de önlem almakta fayda var.

yıllardır jailbreakli kullanıyorum. şuana kadar bi güvenlik açığı yada tehdidiyle karşılaşmadım. androidleri bilemem ama

@09 Şub 2014 21:58 bunu nasıl anladın peki ? telefonun temiz olduğunu ? sürekli network trace mi alıyorsun ne yapıyorsunda telefonda bir tehlike olmadığına eminsin ?

tunçmatik kullanmıyoruz be abi. yandık.

Uygulama yüklemezsen sorun yok!! Virüs yazılımları çok mu masum?

yillardir ilk defa bufun basima geldi.andoid market google play kendi yuklemis.haberim bile yok.silinmiyor.format atsanda gitmiyor.s4 um var

Arkadaş zaten bi uygulama yukluyoruz , yuz farkli yere erisecegini söylüyor. ...

bu demek oluyor ki blackberry'e dönüş vaar

haber kasitli mi biraz? Jailbreak li Iphone ile normal Iphone arasinda ne fark var?

Sacma sapan bir haber. ama jailbreak yapmayın o mevzu jailbreaksiz olsada olur appledan para mı alıyorunuz.

yalan dolan haber...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play