DSL, fiber ve kabloya karşı!

DSL, fiber ve kablo internet arasındaki rekabette son durumu hiç merak ettiniz mi?

DSL, fiber ve kabloya karşı!

Organisation for Economic Co-Operation and Development'ın (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, OECD'nin) son geniş bant istatistik güncellemesi raporlarına göre, grubun sakinlerinin yüzde 72'si, artık geniş bant bağlantıya sahip durumda.

İlginç olan ise, rapora göre, Finlandiya, Avustralya, Japonya, İsveç, Danimarka, Kore ve A.B.D.'den oluşan 7 ülke, sahip oldukları insan sayısından daha fazla mobil veri hesabına sahipler. Bu normalde imkansız olması gereken durumun sebebi ise, OECD'nin "telefon" ve "veri" aboneliklerini ayrı olarak sayıyor olmasından kaynaklanıyor. Ancak bu sistem yüzünden rakamların bir miktar şişmesi beklenilebilse bile, Finlandiya'nın ulaştığı yüzde 125 oranının gerçekten etkileyici olduğunu söylemek lazım.

Avustralya, Finlandiya'nın oran olarak bir miktar arkasında yer alırken, sıralamada ikinci sırada bulunuyor ve ABD, yüzde 100'ün hemen üstündeki oranı ile 7. sırada yer alıyor.

Gelelim sabit internete... 34 üyesi bulunan blokta, şu anda 339.001.480 adet sabit geniş bant bağlantı üyeliği bulunmakta. Bu üyeliklerin arasında en baskın olanı DSL bağlantılar iken, ABD gibi bazı birkaç ülkede kablo ve fiber bağlantıları DSL bağlantılardan fazla olabiliyor. 

DSL'in sabit bağlantılardaki liderliği ise yüzde 51.5 oranı ile garantilenmiş durumda iken, fiber bağlantılar yüzde 16.7 oranına sahipler ve hızlı bir artış göstermekteler...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

bulunduğum yerde ki hattım kontrol ettim 100 mbps kadar destekliyor ama aldığım hizmet fiber 24 mbps ve akn 75 gb? bu işte ciddi bir enayilik var galiba....

O değilde sen sınırsız diye aldığımız ama aslında hız sınırı olan ve dolandırıcılığın resmileşmiş hali olan isslere ne yapacan onu de.

fiber ptik varken dsl seçenek bile olamaz...

@05 Ağu 2014 22:34 Yok yaw cok bilmis, 50 mb fiber 60 euro iken 50 mb vDSL2 fiyati 26 euro, kabloyu soylemeye bile gerek yok.

@06 Ağu 2014 07:30 o dedigin yere göre degisir fiyatlar ben finlandiyada yasiyorum fiber internet var + ip tv kullaniyorum 85-100 mbit/s ve 19.90 euro ondan önceki firma dsl+tv vardi 30-50mbit/s fiyati 39.90 euro (ve sehir merkezinden 20 km uzakta yasiyorum eger sehir merkezine yakin yerde isen cok fazla hiz kaybi yok)

Ya daha evin onunden gecen fiber hatti eve ulasmiyor siz birakin dunya istatistiklerini biz konusun bizi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir