Dünyada hızlı internet ve Türkiye'nin yeri...

Geniş bant internet dendiğinde sizce Türkiye Dünya'nın neresinde? İşte Türkiye'nin internet gerçeği.

  • Ali Güngör
Dünyada hızlı internet ve Türkiye'nin yeri...
Dünya çapında araştırma

66 ülkeyi kapsayan dev bir araştırma yapıldı. Bu araştırmana geniş bant internette ülkelerin ne durumda olduğunu ortaya koymayı amaçlıyor.

Cisco için Oxford Üniversitesi ve Oviedo Üniversitesi'nin gerçekleştirdiği araştırmadan şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. Kore, Litvanya, Danimarka ve Bulgaristan, internette çoğu Avrupa ülkesinden ve Amerika'dan çok daha iyi durumdalar.

Araştırmacılar günümüz internet kullanıcılarının yararlandığı hizmetleri göz önünde bulundurmuşlar. Video izlemek, foto paylaşmak ve hatta gelecekte yaygınlaşan olan internet üzerinden HD video izlenebilirliği test edilmiş.

Araştırmalarda speedtest.net hız testlerinden de faydalanan araştırmacılar, sonuç elde etmek için geniş bant internet kullanımının ülke nüfusunun ne kadarına ulaştığını da işin içine katmışlar.

Haberin devamında: İnternet servis sağlayıcılar dürüst mü

İnternet servis sağlayıcılar dürüst mü?

Geniş bant internetin nüfusa yayılması

Cisco'dan iletişim müdürü Joanne Hughes uyguladıkları yöntemin farkına değiniyor ve diyor ki "Çoğu araştırma sadece geniş bant internetin nüfusun ne kadarına dağıldığına bakar. Bununla birlikte gerçek hız ölçülmeden internet servis sağlayıcıların reklamını yaptığı bağlantı hızlarının gerçek olduğu varsayılır. Biz internetin gerçekte ne kadar kaliteli olduğunu da ölçtük. Yeni nesil uygulamalar için bu çok önemli."

Ortaya çıkan sonuçlar 4 başlık altında toplanmış. Bu sınıflandırmada internet hızı ve nüfusun internet erişimi büyük önem taşıyor. Geleceğe hazır, güçlü internete sahip olan çok gelişmiş ülkeler ilk kategoriyi oluşturuyor. Günümüz için kaliteli ve hızlı hizmet sunan, ancak altyapısını geliştirmesi gereken ülkeler ikinci kategoriye giriyor. Üçüncü kategoride yer alan ülkelerin günü ancak kurtaracak hızda ve kalitede interneti var ve acilen internet hızını ve kalitesini arttırmak için çalışmaları gerekiyor. Dördüncü gruptaki ülkeler ise yetersiz bağlantıya sahip.

Haberin devamında: İşte geniş bant internette dünyanın hali...

Türkiye nerede?

Türkiye'nin hali iç güveysinden hallice

Küresel ortalama indirme hızı 4,75Mbps oldu. Ortalama yükleme kızı ise 1,3Mbps.

İşte geleceğe hazır ülkeler: Kore, Japonya, İsveç, Litvanya, Bulgaristan, Hollanda, Romanya, Danimarka

Bugün için iyi bir bağlantıya sahip ülkeler:
İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Norveç, Amerika, Slovakya, Portekiz, Finlandiya, Fransa, Almanya, Rusya, Belçika, Slovenya, Tayvan, Avusturya, Hong Kong

İdare eden ülkeler:
İzlanda, Estonya, Yunanistan, Singapur, Kanada, İngiltere, Avustralya, İspanya, Polonya, Yeni Zelanda, Ukrayna, Türkiye, İrlanda, İtalya.

Günün ihtiyaçlarını karşılayamayan ülkeler:
Malta, Lüksemburg, Şili, Çin, katar, Brezilya, Arjantin, Suudi Arabistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Kostarika, Bahreyn, Tayland, Tunus, Meksika, Filipinler, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Pakistan, Kolombiya, Fas, Vietnam, Güney Afrika, Endonezya.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

romanya, bulgaristan, ve litvanya gibi ülkeler gelceğe hazır olanlar listesinde çookk ilginçç :D hatta litvanya listeye 2 kere girmiş demekki o kadar hazır :D :D

bence bunlarda ttnetin yalanlarına kanmışlar nasıl olurda bu kadar düşük hızla ingiltereyle aynı kategoride oluruz bilemiyorum zaten bi alt kategoride 3. dünya ülkeleri

Tayland,Malezya,Çin büyük bilgisayar şirketlerinin fabrikaları bu ülkelerde ama daha bir interneti bile iyi durumda değil,oldukça ironik bir durum.Ayrıca Türkiyenin durumunun daha iyi olmamasının tek nedeni Türkiyenin kendisidir.İnternetin değeri zamanında görülüp Devlet desteği ile zamanında yatırım yapılsa idi bugün farklı bir yerde olurdu.

Sadece bir tek şeye dayanamazdım. Çin bize göre üstte olsaydı...

Ama fiyat bakımından da bakarsak dipte olurduk herhalde...

litvanya iki defa yazılmış

Editörün notu:
Düzeltildi.

Turktelekom dan nefret ediyorum...

vay be,Türkiye'de internet idare edermiş,
sağolsun ttnet başımızdayken biz uzay çağı intenetini son hızla kullanmaya devam ederiz :D

"8 mbpsa kadar" tokat olsun ttnete bu araştırma sonuçları.

3g miz bile var ve 3 gruptayız daha ne olsun ki?

bu kadar yatırıma bu kadar pahalı hizmet bu kadar kötü durum bundan daha iyisi herhalde 4. grupta olmamak olabilirdi.

2011 de 4G gelecekmiş de 3G henüz tam olarak kullanılabildi mi ki?

Bizde paranın ucunu görmeden göstermezler geniş bandı. Gösterseler bile yarım yamalak olur zaten. Yoksa nasıl para kazanacaklar ki?

Ben Bulgaristan'da yasiyorum. En ucuz internet Turk lirasi olarak 25 ytl ve hizi 30 Mbps. Gerisini siz dusunun...

Bulgarista'na inanamadım: 25 Liraya 30 Mbps. Telekom bunları bilmiyor mu sanıyorsunuz? Bizde devlet yok ki böyle kuruluşları hizaya getirecek!!! Adam çakma 8Mbps hıza bile 45 Lira para alıyor. Bunun hesabını kim kimden soracak, soruyorum size?

heheheh türkiye burası sen al vergileri 2 katı na çıksın alt yapıyı düzeltme sonra idare eder gene büyük başarı. he bu arada internet kızı yazıyo o ne oluyo 2. sayfada :D

bulgaristan indirme hızı ayrıca 6,5 mbps gördüm 20 tl ye denk fiyatla sınırsız.aslen türkiyede yaşıyorum ama ara sıra bg ye gittiğimde 300 hard diski götürüyorum bir kaç günde doluyor.

vaybe bi bulgaristan kadar olamadık hıı

Fiyat performans oranlaması yapsalar Türkiye'nin durumu ne olur merak ediyorum.

wah anam wah
3g çıkmasaydı 8i rüyamızda görürdük

Sağlayıcı malum kuruluş ise sahtekarın hint tanrısı gibi bişey

bizden kötüleride varmış :)))

8 mb hıza 15 gb kota olur mu?. türk telekom en azından 8 mb internet kotasını 25 gb ye yükseltmeli.

türk telekom gibi bir ...bu ülkede oldugu sürece asla altyapı güçlenemez.Adamlar şirketi aldıktan beri yatıyolar.

Ben 4MB Kullanıyorum İyi Ama O Paraya Diger Ülkelerde 16MB'Den Fazla Hizmet Alırdım Ayrıca TaM Hızıyla Kullanamıyoruzda:D

bu kadarınada şükür ne diyim daha kötülerde var ama keşke ülkemde birçok kurum ve kuruluş tarafından internet ağı eğitim için kullanılsa ve bunun için geliştirilse temennim o ama malesef ufukta ışık görünmüyor anlaşılan uzun süre daha yüksek fiyatlı idare eden internet kullanmaya devam edeceğiz :(

merak etmiyin arkadaşlar 4g gelicede 16mbps olur:xD

bunada seviniyorum ya 4. kategoride olsaydık:(

Amerika, Rusya ve ozellikle Avusturalya oldugundan bir seviye daha asagida gosterilmis olarak dusunulmeli. BU ulkeler nufus yogunlugu olarak digerlerine gore cok daha dusukler. Maliyetleri de cok daha fazla oluyor haliyle. Japonya 400 kuru bin KM2, bunun da 3/4 u daglik, kulalnilamiyor zaten. Yani 120 milyon japon 150 bin km2 de yasiyor. adam nereye donse biri sirtina denk gelir yahu. :D Amerikanin nufusu 2 kat olmasina ragmen ulke 10 milyon km2 . Avusturalya ise 10 - 15 milyon nufusla 10 milyon km2 ye dagilmis. Rusyanin tamami zaten kuzey kutbunda. Bunlari da hesaplayin kategori yaparken.

çok şaşırtıcı sonuçlar bu kadar iyi olduğunu bilmiyordum . . .

ınanmıyorum ya 3.sıradayız ulkenın basındakıler yuzunden genclere onem verseler bırazcık ınternetede onem verırler

iç güveysinden hallice benzetmesi süper olmuş:)

Sen de yorum yaz