Dünyanın en eski bilgisayarı hayata döndü

Dünyanın en eski bilgisayarı inanılmazı başardı ve 61 yıl sonra yeniden çalışmaya başladı...

  • Berk Toparlak
Dünyanın en eski bilgisayarı hayata döndü

WITCH diye de bilinen dünyanın en eski bilgisayarı The Harwell Dekatron, üç yıllık onarım sürecinden sonra yeniden hayata döndürüldü. 61 yaşında ve iki buçuk ton ağırlığındaki dev emektar, 828 valf, 480 röle ve bir dizi kağıt bank okuyucudan meydana getirilmiş.

1951 doğumlu bilgisayarı tekrar çalıştıracak National Museum of Computing'den (TNMOC) ekibin lideri Delwyn Holroyd, restorasyon sürecine dair açıklamalarda bulundu: "Süreç bir hayli zorlu geçti. Zira günümüzde nadir bulunan röle, valf ve kağıt bank okuyucu gibi parçaları bir araya getirmek oldukça zaman ve uğraş getiren bir işti."

Hızdan ziyade sağlamlık ve sürerlilik göz önünde bulundurularak tasarlanan bilgisayarın iki rakamı çarpması 10 saniyeyi buluyor. Üstelik ikilik değil, onluk sayı sistemine sahip.

1957 yılında kullanılmaz hale geldikten sonra Wolverhampton ve Staffordshire Teknik Üniversitesine gönderilen bilgisayar, burada "WITCH" (Wolverhampton Instrument for Teaching Computation from Harwell) ismini alarak yeniden çalıştırılıyor ve 1973 yılına kadar kullanılıyor.

Nihayet 2008 yılında TNMOC tarafından yeniden hayata geçirilmesi gündeme gelen WITCH, üç yıllık çalışmadan sonra bu hayali gerçekleştirmiş bulunuyor.

Müze vekillerinden Kevin Murrell, sonucun oldukça mutluluk verici olduğunu söyledi. "TNMOC ekibi müthiş bir işe imza attı. Genç ve yaşlı iş arkadaşlarının bir araya gelerek dünyanın en eski bilgisayarının iç dinamiğini görmemize vesile olması, heyecan verici bir olay."

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

10 saniyede ben de çarparım

@22 Kas 2012 16:12 O İlk Bilgisayar İzin verde biraz Yavaş Olsun :)

@22 Kas 2012 16:12 peki o bilgisayarı yapabilir misin?

@22 Kas 2012 17:34 2,5 ton zor olur be daha hafifini belki yaparım

@22 Kas 2012 20:27 Kondansatör,lambalı transistör nedir daha bilmiyorsundur

cadı gibi bişey zaten:)

onluk sistemde nasıl çalışıyormuş?

Bunun yaktığı elektikle şehir ısınır yahu.

10 saniyede ben de çarparım------- diyen arkadaş bir espri yapmış ama 10 saniyede değil 10 dakikada bile çarpamayacak kişilerin olumsuz oylarını toplamış. yahu arkadaşlar o yorumu yazan kişi zisin kadar bilmiyormu biraz düşünüpte karşı oy verelim lütfen

10 luk sayı sistemini nasıl kullanıyor ya?

Harika bir iş olmuş.

sonunda bunu da gördük!

Şunu Söylemek isterimki o bilgisayar çalışırken her işlem sonucunda o rölelerin kontaklarınını çek birak sonucu bayağı bir ses çıkar çok gürültülü bir makine sanırım :) @RH

ikilik sayı sistemi yanılmıyorsam bildiğimiz 1,0 lakin onluk sayı sistemini ilk defa duyuyorum.

Buna windows 8 kuruluyomu ? :D

@30 Kas 2012 16:37 Windows 8 değil BIOS bile kurulmaz anlıyor musunuz

windows 9 çıksın o bile kurulur

Çok ince bir düşünce ve gerçekten harika bir iş... Ayrıca ikilik sayı sistemini bilip ,onluk sayı sistemini bilmediğini söyleyen arkadaş bütün ambiyansı bozmuş.:))

buna bırak windows 8 i yuklemeyı ateri oyunları bıle oynanmaz

Kimsenin emeğine saygısızlık etmek istemem ama zaman kaybı olmuş sanırsam.

Zamanında adamlar 10 saniye beklemeye gerek yok elle çarparız deselerdi muhtemelen bu günki bilgisayarlarda olmazdı. Birileri merak etmiş ne işimize yarayacak dememiş iş bugünlere kadar gelmiş. Keşke bizim ülkemizdede elle çarpmak yerine böyle işlerle uğraşılmış olsaydı.

o eski bilgisayar olmasa şuan kullandığınız hiçbir bilgisayar olmazdı zaman kaybı diyenler o bilgisayarı adamlar yeni şeyler üretebilmek için inceliyor siz o eski bilgisayarı bile yapamassınız dalga geçiyorsunuz

Maşşallah oda gibi mübarek

Sen de yorum yaz