Dünya'nın ilk insan taşıyan drone'u...

Elinizdeki kumandayla uçurduğunuz minik drone'ları unutun. Bu drone, onlardan "biraz daha" büyük!

  • Levent Öztürk
Dünya'nın ilk insanlı drone'u ortaya çıktı!

Yolcu taşıyabilen drone'lar gelecekte iki nokta arasında ulaşımın en iyi yolu olabilir ve görünene göre, gerçeğe dönüşmeleri de oldukça yakın.

Çinli drone üreticisi Ehang Inc yeni Ehang 184 drone'unu CES 2016'da tanıttı ve bu drone, bir insanı taşıyan ilk otonom hava aracı olacak. Araç, dört pervaneli küçük bir helikopter gibi gözükmekte. Bu drone tam şarj durumunda 2 saat boyunca uçabiliyor ve yaklaşık olarak 100 kg taşıyabiliyor. Araç, küçük bir sırt çantası ve bir kişiyi taşıyacak boyutta ve okuma ışığı ile klimaya da sahip.

Ancak bu prototip aracın yakın zamanda çok sayıda araç ile uçuşa başlayacağını söylemek mümkün değil. Firmanın CEO'sunun söylediğine göre araç Guangzhou üzerinde 100 test uçuşunu tamamlamış durumda ancak bir insanın drone'un içerisinde uçması, drone kanunları hakkındaki durumu oldukça karıştırıyor.

Yine de bu teknoloji yolcu taşıması dışında alanlarda da kullanılabilir. Örneğin ulaşması zor alanlardaki arama ve kurtarma çalışmalarında bu drone kullanılabilir..

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

neden iki nokta arası ulaşımın en iyi yolu olacak diye düşünüyorsunuz? hem pahalı hem tek kişi taşıyor hem sağına soluna güven olmaz

@08 Ocak 2016 19:32 Neden güven olmasın, neden gelişmeden sadece tek kişilik kalsın yada neden bu araçlar ulaşımda zirveye yükselmesin ? Arabayla 2 saat süren yol kuş uçuşu olarak 15 dakika bile sürmeyebilir. Onun yerine fosil yakıt kullanan alternatifleri mi kullanılsın ? Unutmayın Dünyanın soğumasını durdurabilme yeteneğimiz ve imkanımız var ama ısınmasını durdurma konusunda yetersiziz. Ondan sonra Dünya Marsa yada Merküre mi dönsün istiyorsunuz ?

Bak, Melody, bu proje de benim 2008 yılında ortaya attığım Citycopter isimli projenin farklı bir versiyonudur. Benimki daha şık, daha ergonomik, daha fonksiyonel, daha güvenli ve daha gelişmiş bir proje. Ona doğru ilerlendiğini görmek sevindirici...

ulan bildiğin bu helikopter işte bide insan taşıyan ilk drone denmiş.

@10 Ocak 2016 22:50 Bildiğin helikopterde pilot olması gerekir. Aradaki farkı anlamak için biraz okumanız yeterli olurdu. Ama bizim toplumun genel alışkanlığı bu malesef bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak! Bu araç pilotsuz uçuyor. Tamamen otonom. Koordinatları belirle araç seni oraya götürsün durumu. Bu araca binen kişinin pilot olması gerekmez. Sadece aracın otonom sistemine komut vermeyi öğrenmesi gerekiyor. Yani bir çocuk bile kullanabilir öğrenirse.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost