E-ticaret hızla giden bir tren, binen kazanır

Proticaret'in hazırladığı 2013 e-ticaret raporu, önemli bir gerçeği gözler önüne seriyor...

Alternatif çözümler

Alternatif çözümler

Alternatif çözümler

Araştırmaya göre, ilk defa sanal mağazalardan ürün almak isteyen tüketiciler, bu ilk siparişlerinde genellikle 'teslimatta ödeme' seçeneğini tercih ediyor. Teslimatta ödeme seçeneğinin kullanılmasında, kargo şirketlerinin alternatif çözümler üretmesinin yanı sıra, yanlış ürün teslimlerine karşı da güvence oluşturması etkili oluyor. Banka havalesi yoluyla verilen siparişlerin ise hızla azaldığı görülüyor.

2004 yılından bu yana geliştirildiği e-ticaret yazılımlarını 2011 yılından itibaren Türkiye'de faaliyet gösteren sanal mağazaların kullanımına ücretsiz olarak açan Proticaret 'in gerçekleştirdiği bu araştırma, internetten alışveriş yapan tüketicilerin gelir seviyelerinin ve eğitimim ortalamalarının da yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Siparişte İstanbul, sepette İnegöl

Araştırmaya göre, internetten yapılan siparişlerin yüzde 15.37'sini İstanbul'un Avrupa yakasından, yüzde 10.93'ünüde Anadolu yakasından verilen siparişlerden aldığı pay, yüzde 26.3 oluyor. İstanbul'u yüzde 8.43 ile Ankara, yüzde 6,5'le Bursa, yüzde 3.26ile de Antalya izliyor. İstanbul'un sepet ortalaması da 425 TL oluyor. Bu rakam Antalya' da 430 TL olurken Bursa'da 420 TL, İzmir'de 387 TL, Ankara'da ise 371 TL olarak gerçekleşiyor.

İnternet üzerinden verilen siparişlerde en yüksek sepet ortalamasında 1104 TL ile İnegöl açık ara öne çıkıyor. İnegöl'ü 717 TL ile Fethiye, 694 TL ile de Buca izliyor. Bu da büyük kentlerde dayanıklı tüketim mallarının yanı sıra market gibi günlük ihtiyaçlara yönelik alışverişlerin de internet üzerinden gerçekleştiğini gösteriyor. İnegöl, Fethiye, Buca gibi yerleşim bölgelerinde ise bu fark, televizyon, cep telefonu gibi elektronik cihazların ağırlıkta olmasından kaynaklanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

e-ticaret SİTESİ KURARAK YÜKSEK KAZANÇ ELDE ETMEK SİZİN ELİNİZDE! Just and Fast T-UP E-ticaret sitenizi hemen kuralım, tedarik, lojistik, personel, maliye ve teknik problemler gibi tüm zahmetli ve riskli işleri biz yapalım siz tüm bunlarla uğraşmadan ve maliyete katlanmadan tanıtım yapın ve sanal mağazanızın satış yapmasını sağlayarak kazanın. Üstelik arzu ederseniz kendi e-ticaret mağazalar zincirinizi de kurarak kazancınızı katlayabilirsiniz! http://sermayesizticaret.com/?T_Up_App=0002625 https://www.kumgibi.com

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir