E-ticaret hızla giden bir tren, binen kazanır

Proticaret'in hazırladığı 2013 e-ticaret raporu, önemli bir gerçeği gözler önüne seriyor...

Ödeme tiplerinde hangi enstrümanlar ön planda?

Ödeme tiplerinde hangi enstrümanlar ön planda?

- Ödeme tiplerinde hangi enstrümanlar ön planda ve neden? Bu ödeme türlerinde nasıl bir değişim bekliyorsunuz?

Ödeme Tipi

Sipariş Sayısı

Yüzde

Banka Havalesi

15866

8,44%

Kredi Kartı

147967

78,72%

Teslimatta Ödeme

24118

12,83%

 

Yukarıdaki tabloda banka havalesinin %8,44 teslimatta ödeme %12,83 ve kredi kartı %78,72

Tüketicilerin %21,27 kredi kartından uzak dururken % 78,72 kredi kartını tercih etmiş. Bundan anlaşılan şu ki; E-ticarete güven duygusu artmış. Bunun temelinde kredi kartlarına olan güvenin güçlenmesi yatıyor. Bu e-ticaretin artmasına neden olan önemli unsurlardan biri. Daha da artmasını bununla birlikte ilk defa sanal mağazalardan mal alacakların teslimata ödemeye de ağırlık vereceklerini düşünüyoruz. Banka havalesinin azalma olasılığı yüksek.

- Kredi kartına taksit sınırlaması, e-ticareti nasıl etkileyecek? E-ticaret şirketleri ne gibi formüllerle bu sorunun üstesinden gelmeye çalışacak?

Kredi kartlarına taksit sınırlamasının e-ticareti pozitif yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Çünkü işletme maliyetleri az olan e-ticaret siteleri daha ucuza mal satabilirken fiziki mağazası olanlar daha pahalıya ürün satıyorlar. Bu makas bugüne kadar fazla değildi bundan sonra e-ticaret siteleri daha fazla kampanya yaparak ve ürün fiyatlarını daha aşağıya çekerek bu sorunu aşacaklardır.

- Teslimatta ödeme uygulamasına ilginin devamını bekliyor musunuz? Bu uygulamanın e-ticaret sitesi için artı ve eksileri neler?

Teslimatta ödeme artmaya devam edecektir. Çünkü kargo şirketlerinin 2013 yılında bu konuda çözümleri çoğaltır. Aynı zamanda e-ticaretten sipariş verip başka bir ürün gönderilmelerine karşıda bir güvence oluyor. BU güvence hem e-ticaretin hacminin artmasına katkıda bulunacaktır.

- Siparişlerde nasıl bir ürün ve fiyat ortalaması göze çarpıyor? Bunun 2014 yılında nasıl bir değişim göstermesini bekliyorsunuz?

Siparişlerde hala elektronik çok önde olurken tekstil de göze çarpıyor. Ama daha önemlisi ev dekorasyon ürünlerinin çok büyük bir ivme ile arttığını görmek mümkün.

2014 yılında elektroniğin liderliğinin devam etmesini bekliyoruz. Ama tekstil ve ev dekorasyon malzemelerinin de aradaki farkı büyük ölçüde kapatması bekleniyor.

Poster-Tablo satışlarının artmasını aynı zamanda ev dekorasyonunda perde, biblo hediyelik eşyaların cirodaki payının artmasını bekliyoruz.

Araştırmada çevrimiçi alışveriş yapanların zaten çok fazla taksit yapmak istemediği ortaya çıkıyor. Online alışveriş yapanlar, gerçek mağazadan alışveriş yapanlara göre daha mı kısa vadeli ödeme tercihi yapıyor ve neden?

Bunun gelir seviyesi ve eğitim ile doğru orantılı olduğunu söylemek mümkün. E-ticaretten alışveriş yapanların gelir seviyesi ve eğitim ortalamaları daha yüksek.

- İllere göre siparişlerde hangi iller ön planda? Sipariş sayısı, sepet ortalaması ile sürpriz yapan iller hangileri? Bu illerdeki ilginin temel sebebi ne?

Bu konuda bölgesel ihtiyaçlara bakmak gerek. Ayrıca bu sorunu cevabı ajandalara göre de değişiyor.

- Gerek e-ticaret sektöründe gerekse alışveriş yapan kurumsal ve bireysel tüketicilerde 2014 yılında nasıl bir eğilimin kendini göstermesini bekliyorsunuz?

E-ticaret hacim artışlarına geçmişe dönük baktığımızda yaklaşık hep bir önceki yıla göre iki kat artığını gözlemliyoruz. Bu artışın bu yılda devam etmesini öngörüyoruz. Hatta 2019 yılına kadar bu artışın devam edeceğini o yıllardan sonra istikrarlı bir düzene gireceğini düşünüyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

e-ticaret SİTESİ KURARAK YÜKSEK KAZANÇ ELDE ETMEK SİZİN ELİNİZDE! Just and Fast T-UP E-ticaret sitenizi hemen kuralım, tedarik, lojistik, personel, maliye ve teknik problemler gibi tüm zahmetli ve riskli işleri biz yapalım siz tüm bunlarla uğraşmadan ve maliyete katlanmadan tanıtım yapın ve sanal mağazanızın satış yapmasını sağlayarak kazanın. Üstelik arzu ederseniz kendi e-ticaret mağazalar zincirinizi de kurarak kazancınızı katlayabilirsiniz! http://sermayesizticaret.com/?T_Up_App=0002625 https://www.kumgibi.com

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir