Efsane hala ayakta mı? Nokia'nın son durumu

Nokia'nın çok da iyi günler geçirmediği kesin. Ama bu haberde okuyacaklarınız, pek de öyle demiyor!

  • Ümit Öncel
Efsane hala ayakta mı? İşte Nokia'nın son durumu
Efsane hala ayakta mı?

Finlandiyalı cep telefonu devi Nokia için son zamanlarda durum pek iç açıcı değil. Bir zamanların lideri bugün zor zamanlar geçiriyor. Özellikle iPhone ve Android tabanlı akıllı telefonlar karşısında bir türlü tutunamayan Nokia için yolun sonu geldi mi? Konuya farklı bir açıdan; mobil reklamlar açısından bakıldığında Nokia'nın durumu göründüğünden çok daha iyi gibi görünüyor...

Örneğin son 6 aylık süreç boyunca Nokia'nın mobil reklam gelirleri 1 ay dışında sürekli artış gösterdi. Firma Şubat ayındaki %10,6'lık gerilemeyi Mart'ta %24,3'lük artış ile telafi etti ve sonraki aylarda da yükseltmeyi sürdürdü.

Mobil reklamlarda tıklanma oranlarına (CTR) bakıldığında Nokia kullanıcılarının alışkanlıkları, sektör ortalamasının çok üzerinde. Mayıs ayında sektör ortalaması %1,88 olurken, Nokia'nın CTR oranlarının %3,32 olduğu görünüyor.

Nokia buralarda gerçek bir kral!

Nokia'nın en büyük avantajlarından biriyse küresel çapta son derece yaygın bir dağıtım ağına sahip olması. Kıtalar arasında en zayıf olduğu bölge olan Avrasya'daki pazar payı %2 olmasına rağmen, Avrupa'da %30, Asya Pasifik bölgesinde %38'lik pazar payı oldukça etkileyici. Ülkelere bakıldığında ise çok geniş bir nüfusa sahip olan Hindistan'da %78,6'lık pazar payına sahip olduğu görünüyor. Benzer şekilde İtalya'da %71,9, Malezya'da %64,6, Rusya'da ise %86,6'lık pazar payı bulunuyor.

Sonuç olarak Nokia'nın kan kaybettiği bir gerçek ama bu değerlendirmeyi yaparken farklı açılardan bakacak olduğumuzda aslında firmanın gidişinin sanıldığı kadar kötü olmadığı da görülebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

nokianın bana göre artık bir efsaneliği kalmadı. apple aldı basını gitti.

bizene yahh batarsa batsın şöle bi söz vardır ... eğer sen onun indirmessen onlar seni indirir... zamanın patlatıcak tı ardıardına teklonojilerini ama haberdeki pazarlama grafiği kötü değil hatta süper ..

Nokia şu son bir kaç yıla kadar telefon devlerinden 1.numaradaydı. Zaten belli bir kullanıcı kitlesi var. Kolay kolay Nokia'nın silinmesine imkan yok bence. Zaten yakın zamanda bence güzel bombalar patlatıcak.

Nokianın kötü durumda olduğu sadece medianın abartısı denilebilir,akıllı telefon piyasasında çok iyi sayılmaz ama b kafanızı kumdan çıkartın,piyasa sadece akıllı telefonlardan oluşmuyor!

"Sükse, bir malı ne kadar kötü olsa da sattırır, aksi durumda ise bir mal ne kadar iyi olsa da satış rakamları yerlerde sürünür."

Nokia, toplulukları harekete geçirecek imaj projelerine imza atmıyor ve ne yazık ki mevcut imajını da kaybediyor.

Nokia'nın imajını yeniden yaratması gerekiyor.Bir taraftan üstün ürünler ortaya koyarken, diğer taraftan sükse yapmasını sağlayacak imaj projelerine imza atması gerekiyor.Ne yazık ki bunlar da parayla oluyor.

Nokia'nın olası böyle bir operasyonun ismi "New Generation" olsun...

Nokia'nın böyle ucuz ve güzel modelleri varken, beğenenleri varken Nokia kesinlikle ölmez. Akıllı telefonlarda yeni girişimleri gerekiyor o kadar...

Nokia'nın kolay kolay batacağını sanmıyorum,daha ömrü uzun:)

nokianın dokunmatikleri dışındaki telenları bence ii

Hala insanların Nokia yi savunmaları ne kötü senelerce makyajlanip kasa değiştirip aynı makinaları kakaladilar resmen ve siz hala nokia söylenmiş size mustehak

Nokia nın her zaman iyi olduğunu düşünmüştüm fakat android işletim sistemine sahip olan telefonları görene kadar.Nokia nın biraz daha dokunmatik telefonlara önem vermesi gerekiyor diye düşünüyorum

Nokianın kötü durumda olduğu sadece medianın abartısı denilebilir,akıllı telefon piyasasında çok iyi sayılmaz ama b kafanızı kumdan çıkartın,piyasa sadece akıllı telefonlardan oluşmuyor!
....
çok doğru akıllı telefon piyasasında ölüm - kalım mücadelesi veriyor olabilir ama sektörün geri kalanı hala elinde .

Bunu ben her zaman sögluyorum . 400$ alti piyasada yalnizca Samsung Nokia'ya rakip olabilir ki geri kalan markalar (Motorola Ericcson) bu piyasadan yavas yavas ciktilar. Sonucta 400$ ve uzeri olan akilli telefon pazarinda Nokia dikis tutturamadi. Buyuk sirket olmasi eski CEO'nun yeniliklere cabuk tepki verememesi. Önce Maemo sonra Meego ile cok zaman yitirip gecen 4 yil suresinde pazara bu sistemleri kullanabilen (N900 disinda) urun surememeleri pazar payini yitirmelerine neden oldu. Su anda tanitilan telefonlar 1- 1.5 yil önce piyasaya girmis olsaydi bomba etkisi yapardi ama suanda cikan urunlerinin fiyat olarak digerlerinden daha ucuz ve daha iyi pil suresi vermemesi durumunda basarili olacagini sanmiyorum.

NOKIA herzaman olacak beğenmeyen almasın... yakında androidli modellerde çıkartırlar susup kalırsınız...

hiç 1 şey olmaz nokia ya microsoft + nokia göreceğiniz + lar olacak herkesin azıda açık kalacak

bence nokia telefonlarında androidi kullansa ve microsoft lada devam edse nokia sarsılmaz

Nokia batmaz arkadaş kim ne derse desin , önümüzdeki aylarda gelecek olan windows tabanlı telefonlar ile yine pazar payını artıracak...

Ilginc sene 2016.nokia batmaz ya diyenler cok yanilmis gordugum kadariyla.coktaaan gitti dev nokia.yazik oldu.rekabet dustu.simdi apple samsung domine ediyor piyasayi.keske olsanyi fiyatlar biraz daha dusuk seyrederdi en azindan.alternatif her zaman iyidir.

Nokia n8 telefonlar elimizde kaldı.hicbir destek yok.dar alanda paylaşmaya devam ediyoruz.yeni yazılımlarla desteklenmesini bekliyoruz.

Nokia efsanedir ye telefonları göreceksiniz piyasayı kasıp kavuracak

mrb arkadaşlar bu yorumlara bende katılmak istedim eski bir nokia kullanıcısıyım ben şahsen nokia çok seviyorum bende lumia 820 vardı 6 sene olacak kullanıyorum hiç bir problem yaşamadım ama genel olarak andrıoit oldugu için alt yapı bu cıhaza uygulama güncellemesi gelmiyor bayadır ama günümzde baktıgımız zaman iphone tutuluyor gözüküyor ama şuanda bakıyorum iphone alanlar servisten çıkmıyor o yüzde bende şuan da nokia nın çıkardıgı yeni cıhazı zevkle alıcam tavsiye ederim efsane geri dönüyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost