Efsanevi bilgisayar yeniden aramızda

80'li yılların efsanevi bilgisayarı, yeniden piyasaya çıkıyor... Ama bu kez çok farklı bir biçimde!

Bluetooth klavye olarak ZX Spectrum...

80'li yılların efsanevi bilgisayarı ZX Spectrum, yeniden piyasaya çıkıyor. Aslında bir "oyun konsolu" olarak kullanılan ilk kişisel bilgisayarlardan biri olan ZX Spectrum, bu kez karşımıza bluetooth ile tabletlere veya televizyonlara bağlanabilen bir klavye olarak çıkacak. Ancak klavye yeteneğinin yanında, aynı zamanda 80'li yılların efsanevi oyunlarını çalıştırabilen ZX Spectrum bilgisayarı olarak da işlev görecek. 

Mobil oyun firması Elite Systems'ın Kickstarter'da başlattığı kampanya'da 100 bin dolarlık fon toplantı ve cihazın piyasaya çıkması kesinleşti. 

Cihazdan şimdilik 1000 adet üretilecek ve klavyeye sahip olanlar, orijinal ZX Spectrum oyunlarını Apple veya Android uygulama marketlerinden indirebilecekler. Üretimin ise 2014 bahar aylarında başlaması bekleniyor. Eğer talep artarsa, firma yeni üretim de yapabilecek.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yaşım 32 adını ilk defa duyuyorum....

80`lerde bilim ve teknik dergisi vardı (tübitak`ın ki değil) arka sayfasında spectrum bilgisayar için kupon vardı, o dönem çok ufaktım acaba o kuponları biriktiren herkese mi veriliyordu? yoksa çekilişle belli bir sayıda dağıtım mı vardı? eğer kupon biriktiren herkese veriliyorsa kaç kupon karşılığı veriliyordu? bunu bilen bir arkadaş cevap verirse minnettar olacağım. o bilim ve teknik dergisinin harika kokusu hâlâ aklımda..... [o dönem birde genel tarih dergisi vardı (ismini yanlış hatırlıyor olabilirim)] bu konuda sohbet edecek biri olsa ne harika olur!

Ben de ilk kez duydum adını. Ama 80 li yıllar denince IBM markası sanmıştım.

Dedim yine mi Commodore 64 :D ne alaka şimdi fx midir zx midir bunun fonksiyon olmadığından emin misiniz :D

Resimdeki oyunun ismi nedir arkadaşlar?

Yaş 37. 1985 yılında babam eve getirmişti. Yanında 10 kaset oyunu. İlk oyunlarla tanışmam bununla olmuştu. Sonra commodore Amiga derken 1992 yılında 80286 yı aldırmıştım babama. ZX Spectrum görmesem şimdi google da çalışıyor olmazdı. Sağol baba

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir