Elon Musk, Mars'ı bombalamayı planlıyor...

Duyanları hayrete düşüren teklif: "Kızıl gezegen Mars'ı bombalayalım!"

Mars'ı yaşabilir hale getirmek için bombalamalıyız

Elektrikli otomobil devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Mars'ta su bulunması hakkında oldukça heyecanlı gözüküyor. Hatta heyecanı öyle seviyelere ulaşmış ki, Kızıl Gezegen'i bombalama planları bile yapmaya başlamış durumda.

The Late Show With Stephen Colbert'te konuşan Musk, Mars'ı yaşanabilir hale getirmenin en hızlı yolunun gezegene atom bombası göndermek olduğunu söylemişti. İnsanlığın atom bombaları ile geçmişi düşünüldüğünde, bu fikrin pek de kolay anlaşılır olmadığı bir gerçek. Ancak Solar City'nin yeni güneş panellerinin çalışmaya başlaması sırasında düzenlenen bir etkinlikte Musk, fikrini biraz daha açma imkanı buldu.

Mashable'ın haberine göre Musk bu etkinlikte yaptığı açıklamada, bir kez daha Mars'ta su bulunmasından kaynaklanan heyecanını belirterek, daha önce bahsettiği patlamaların, bizim için çok büyük ancak felaketler için çok küçük boyutlarda olduğunu söyledi. Açıklamasına devam eden Musk, bahsettiği patlamaların "kutuplarda iki küçük güneşe sahip olmak gibi" olduğunu söyleyerek bu patlamaların "gezegenin üzerinde" olduğunu ve "gezegende olmadığını" söylemekte.

Başka bir deyiş ile planın hiçbir noktasında Mars'ı patlatmak yer almıyor. Musk'ın planı, gezegen için iki tane ısı lambası yaratmaya benziyor. Musk, hayatta kalmamızı sağlayan Güneş'in temelde "devasa bir füzyon patlaması" olduğunu çoğu insanın fark etmediğini söylemekte.

Musk'ın söylediğine göre "kutupların üzerinde iki küçük güneş yaratarak gezegeni ısıtacak" olan bu plan, donmuş olan karbondioksiti gaz haline geçirerek, bir çeşit sera etkisinin oluşmasına sebep olacak ve gezegeni insanlar için daha yaşanabilir bir hale getirecek...

Ne yazık ki Musk'ın bu planını gerçekleştirebilecek bir teknoloji henüz bulunmamakta. Mars'ın kutuplarına büyük füzyon bombaları göndermeyi ve her birkaç saniyede bu bombaların patlamasını, ve daha fazla bomba gönderildikçe de daha fazla patlamanın oluşmasını sağlayan Musk'ın planı, şimdilik mümkün gözükmüyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

dünya yı bombaladınız yetmedi mi tüm ülkeler savaş içerisinde egonuzu tatmin etmek için de sıra marsa geldi. ne diyelim güç şuan sizlerin elinde gün gelir devran döner elbet.

@07 Ekim 2015 15:27 ya tam okumadın yazıyı yada zeka sorunun var

@07 Ekim 2015 15:27 Beyinden falan ölü müsün yoksa haberi okumadın mı? Adam Marsı savaş için değil canlıların yaşamına bir adım daha müsait kılmak için bombalıyor.

@07 Ekim 2015 18:11 haberi okumadın mı? Adam marsı bombalamak istemiyor, bombaları uzayda patlatıp gezegeni ısıtıp yaşanabilir kılmayı düşünüyor.

Devran nah döner guç onların elinde istediklerini yaparlar. İtaat edeceksiniz

@07 Ekim 2015 15:56 sen edebilirsin ama bizim niyetimiz yok. Haklısın bazılarının kanında var insanlara diz çökmek. Kimisi de birtek Allah için çöker

Mars'ı insani yaşam alanını hızlandırmak adına böyle çılgınca bir planı devreye sokmanın akılla izahı yoktur. Mars'ı kendi evrimsel gelişimine bırakıp orada bu şartlar altında koloniler üsler kurmak insanlığın yararınadır. Maymun bile şeftali yutmadan önce poposuna götürüp ölçüyor, iyi niyetle planlanmış bile olsa sonucunu radyasyonun veya patlamanın sonucunun yarar yerine zarar vermeyeceğini nerden hesaplamışlar? Nagazaki + Hiroşima'da halen insanlar kanser oluyor.

@07 Ekim 2015 18:02 1-Mars yüzeyinde patlamadan bahsetmiyor. Gezegeni ısıtacak uzaydaki birçok patlamadan bahsediyor. Radyasyona gelince, manyetosferi geçince zaten radyasyonun kralı var. Marsın manyetik kalkanı da olmadığı için yüzeyi zaten sürekli dövülüyor. 2-Kendi evrimsel gelişimi bin yıllar alır. Bugün bile ısıtmaya başlasak en az 3-4 kuşak sonra meyvesini vermeye başlar. Tarlana hiç bir şey yapmadan doğal seleksiyona bırakıp, ağaçların yada ekinin olmasını beklemek gibi birşey seninki

@07 Ekim 2015 18:02 Marsta emin ol zaten insanları kanser yapmaya yetecek kadar radyasyon şu anda mevcut.

@08 Ekim 2015 01:20 Vakit ayırıp verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.

@08 Ekim 2015 01:53 Size de verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Sadece Mars`ı değil alışveriş merkezi dikemediğimiz her yeri bombalayalım derim!

@07 Ekim 2015 22:37 ve bombalanan yerlere alışveriş merkezi dikelim

@ttbpc radyo aktif kola ve radyo aktif burger istiyorum :)

gezegeni yıldız yapmaya çalışan komik ve gereksiz bir insanmış.

bombalamak adamların kanında var nerden biliyorsun gerizekalı belki oradada o şartlara uyumlu bizim görmediğimiz canlılar olabilir sizin teknolojininiz farketmiyor olabilir orada yaşayan belki dünyadaki madde ve fizik kurallarından çok farklı bir yaşam varsa ne olacak

@08 Ekim 2015 09:35 adam marsı bombalamaktan bahsetmiyor haberi tekrar oku. Okuduğunu anlamayan bir milletiz nedense... Yoksa okumadan yorum yapmanın etkisi mi bu?

Çok mantıklı bir düşünce, yerin altındaki buz böylece dışarı çıkabilir.

Türk yıldız gemisi Göktürk öncülüğündeki koalisyon uzay mekikleri öncelikle havadan geniş çaplı bombardıman yapıp karadan insansız tanklarla canlı olan herşeyi yok edip Mars ı işgal etmeliyiz evrende dünyadan başka yaşam formunun varlığını sürdürmesine izin vermek ileriki yıllarda bize tehdit olarak geri döebilir.

bence marsta uzaylılar var onun için bombalamayı düşünüyoruz

kaç kilometre ötede ona yakıtmı dayanır :)

Dünyaya dönersek, şu an güney sınırımız bombalananıyor ve sınırımızı taciz ediyorlar. Ve nato Türkiye' yi korumak! için asker göndermeyi düşünüyor (bizim askerimiz yok ya). 3.dünya savaşını gelecek kuşaklar okuduğunda aynen önceki dünya savaşlarının çıkma sebepleri diye gösterilen şeyleri okudukları gibi kabul edecekler saçma olsa da. Bu yüzyıldaki bütün devletler (ama bütün hepsi) gerçek değil. Çıkar grupları ve onların kontrolündeki devletler var. Bu grupların düşmanıysa halkın kendisi

Apollo 13'e ne olduğunu hatırlatalım da... ;{) Bilge Baykuş

Mars'ı yaşanabilir hale getirme fikri fantastik değil. Tabiki olmasının yöntemleri var. Ama kısa sürede yapılabilecek tek çözümün atom bombası olduğunu düşünmüyorum. Kesinlikle daha çevreci bir yöntem bulunacaktır. Atom bombası fikrinin getireceği riskler şuaniçin belirsiz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir