Emektar portların sonu geliyor!

Çeyrek asırdır PC'lerimizde yer bulan bu iki şey, çok yakında tarihe gömülecek!

  • Zeynel A. Öztürk

Geçtiğimiz günlerde sonuçları yayınlanan bir araştırma, VGA ve DVI görüntü portlarının önümüzdeki 5 sene içerisinde bilgisayarlardan kalkacağını iddia etti.

NPD In-Stat'ın araştırmasının sonuçlarına göre Intel ve AMD, 2015 yılında VGA için çipset desteğini geri çekecekler. Bu ise PC üreticilerini ek bir çipset kullanarak VGA portu eklemekten vazgeçirebilir. AMD, DVI çipseti için desteğin 2015'de sona ereceğini açıklamıştı.

1986'da tanıtılan VGA ve 1999'da tanıtılan DVI arayüzleri, NPD In-Stat araştırma direktörü Brian O'Rourke'ye göre belirli bir güncelleme yoluna sahip değildi. O'Rourke, DVI arayüzünün bir kez küçük bir güncelleme gördüğünü, ancak artık yolun sonuna geldiğini söylüyor. Sürekli olarak geliştirilen HDMI ve DisplayPort'un eski portların yerine geçmesi bekleniyor. PC'lerin, tabletlerin ve telefonların giderek incelmesi, bunu kaçınılmaz kılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

vga nın sonu gelmez kolay kolay..koskoca özel üniversitenin pc leri bile vga ile baglanıyor projeksiyona..

ikisinin de kalkması zor. olacağıda tahmin etmek basit ünlü firmalar kaldırıyoruz diye bi karar alır ve hiç duyulmayan bi firma bizde var der ver parayı götürür. tabi sadece görüntü için kullanılmıyor o girişler bilgisayar makina arasında görüntü aktarmak içinde ideal!

S-Video portunua ne olacak? Neredeyse kimse kullanmıyor.

s-video portu kalktı sayılır bile

çok mu zor adaptör diye birşey var

kaldırmaları daha iyi olur onun yerine usb portu kullanılır ne gerek var laptomunda hiç kullanmadıgım ilerdede kullanıcagımı düşünmedigim portlar var 3 tane yan yana usb portu olsa daha iyi gözükmezmi?

Özellikle de VGA bu kadar yaygınlaşmışken sonu kolay kolay gelemez.
Gelese bile yine ufak bir adaptör yardımı ile HDMI dan VGA ya dönüşüm yapılabilir.

bu portlara ihtiyacımız yok

Sen de yorum yaz