En çok tıklanan siteler haritada!

Hangi ülke en çok hangi web sitesine tıklıyor? İşte ilginç bir harita ve şaşırtan bir kaç gerçek...

En çok tıklanan siteler haritaya dökülürse!

Google, birçok ülkede en çok ziyaret edilen web sitesi olabilir, ancak bazı "istisnalar" da yok değil. Hangi ülkelerin en çok hangi web sitelerini ziyaret ettiğini gösteren yukarıdaki haritada kırmızı renkler Google'ı, diğer renkler ise farklı web sitelerini temsil ediyor. Ve görünen o ki bazı web siteleri, kendi ülkelerinin dışına taşacak kadar büyümüşler.

Alexa verilerini temel alan haritada en çok ziyaret edilen web siteleri, internet nüfusuna göre ağırlıklandırılmış. Amerika ve Avrupa'da şaşırtıcı bir durum yok, en çok ziyaret edilen web siteleri neredeyse Facebook ve Google'dan ibaret. Ancak Asya'daki bazı yerel web siteleri, Amerikanlara karşı koyabilmiş görünüyor. Örneğin Baidu, Çin'de ve Güney Kore'de en çok kullanılan web sitesi konumunda. Araştırmayı yapan Information Geographies'e göre bu, Baidu'nun kendi evinin sınırlarını aşmaya başladığının bir işareti.

SoftBank'ın ortağı olduğu Yahoo! Japonya'nın Japonya'daki, Yahoo!'nun ise Tayvan'daki üstünlüğü göze çarpıyor. Filistin Bölgesi'ndeki en çok ziyaret edilen web sitesi ise Al-Watan Voice gazetesi. Kazakistan'da en çok Mail.ru e-posta hizmetinin web sitesi tıklanıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Yukarıdaki harita nerede?

Haritada turkiye hangi pixel bulamadim

Ortadaki beyazlığın üstündeki pikseller Türkiye dostlar.

haritada türkiye yok sanırım

+9 büyüteç satılır :D

türkiye niye yok ?

Atarideki harita daha net.

harita çok kötü durumda, küçük kardeşim daha iyisini çizerdi.

Nasil bir harita bu yav.

Türkiye kırmızı renkte ilgilenenlere duyurulur. Google öndeymiş yani.

kaçınız oradaki linke tıklamayı akıl etti merak ediyorum?

@08 Eki 2013 10:58 İyi de araştırmayı yapan şirketin ismine direkt olarak araştırmanın linkini vermek te Chip'in suçu. O bağlantıyı sonlarda ve daha uygun bir kelimeye aktarmaları gerekirdi !

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir