En hızlı karta "Overclock" takviyesi

Dünyanın en hızlı ekran kartı Radeon HD 5970'in kritik özelliği overclock'çulara cenneti vaat ediyor

  • Ali Güngör

ATI, şu anda dünyanın en güçlü ekran kartı olan HD 5970 ile ilgili yaptığı açıklamada overclock yani hız aşırtma meraklılarının dikkatini çekecek bir açıklamada bulundu.

Ekran kartına güçlü bir overclock imkanı veren bir mühendislik kararının detaylarını açıklarken, ve teknoloji meraklıları için bu etkileyici ekran kartının ilgi çekici detaylarına da yer verdi.

Devon Nekechuk, "5970 tasarımının daha başlarında kartın güç tüketimi konusunda bir yol ayrımına geldik. İki temel seçenek vardı, ilk seçenekte kendimizi 300W ile sınırlayacak ve PCI Express şartnamesine uyacaktık. Böylece piyasadaki 6 ve 8 pinlik bağlantıları olan güç kaynaklarının çoğuyla uyumluluk sağlayacaktık. Öte yandan 400W güç bütçesiyle iki adet 8 pinlik güç bağlantısı kullanacak ve bu kartın limitlerini sonuna kadar zorlayacaktık" dedi.

Hibrit güç yönetimi

İki 8 pinlik yerine 6 ve 8 pinlik giriş kullanılsa da 400W potansiyeli yernde bırakılmış

Sonuçta takım iki seçeneği de seçmeyerek hibrit bir üçüncü seçenek oluşturmuş. Ekip kartta 6, 8 pinlik güç bağlantılarını kullanmış. Ama 400W'lık kart tasarımından parçaları da kullanmış.

Böylece 300W güçten alabilecekleri her şeyi alıp, uyumluluğu elden bırakmamışlar ama kartı overclock etmek isteyenlere de kapıyı açık bırakmışlar.

Nekechuk "Bu AMD Black Edition işlemcilerde yaptığımıza benziyor, en iyi işlemciler çarpan kilitleri açık olarak piyasaya sunuluyor ve böylece siz de istediğiniz gibi overclock yapabiliyorsunuz" diyor.

İşte Japon işi saf seramik süper kapasitörler

Ayrıca ATI'nin sırf overclock meraklıları için karta dahil ettiği parçaları da saydı:

* 5.0 Gbps yüksek hızlı GDDR5 bellek.
* Dijital voltaj düzenleyiciler karta standart ayarların üzerinde voltaj aktarır.
* 47 µF Japon saf seramik kapasitörler, ultra temiz güç aktarımı sağlar.
* Dev buhar odası, 400W'ın oluşturduğu ısıyı GPU'dan alır.
* Harici ayrık SMSC fan kontrolörü, aynı anda farklı sıcaklıkları ölçer, fan ve akustik optimizasyonu yapar.
* Grafik işlemci 1600 Stream ile tam performans sunuyor ve ekstra overclock için bol bol alan bırakıyor. Daha düşük kayıp ile iyi güç yönetimi sağlar.

İşte overclock performansı

Nekechuck bununla da kalmadıklarını, kartın kendisinde kullanıcının açabileceği bolca performans imkanı sunmanın yanı sıra yazılımda da özel şeyler yaptıklarını belirtti.

ATI Overdrive yazılımındaki çubuk, her zamankinden daha çok overclock kapasitesi sunuyor. ATI, AIB'deki yazılım ortaklarıyla birlikte voltaj ayarlama uygulamalarıyla daha da fazla overclock potansiyeli açacaklarını belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

hocam naptınız yaw kart dünyanın parası zaten dx11 destekli oyunlar yok.Ben bu kartı alsam overclock işine hiç girmem zaten canavar gibi kart ama tebrik ediyorum şu anda yeni çagı en iyi ekran kartı (modern çagın xpsi gibi) :)

Overclock bir yana, bu kart en az 300W power supply da bile çalışacak anlamına mı geliyor bu?

Amd ve Ati bu tarz işlerde büyük başarı elde ediyorlar. Tebrikler..

Fiyatı ne acaba merak ettim. :)

Cenneti mi vaat ediyor? Saçma.

@Drow,sadece kartın güç tüketimi 300W :)
Kart boştayken belki (!) 300W ile açabilirsin ama oyunun simgesine çift tıkladığın zaman makinenin halini düşünemiyorum :)

Overclock bir yana, bu kart en az 300W power supply da bile çalışacak anlamına mı geliyor bu?

bukartla çalışacak sistem için fanlar filan min 750w psu lazım oc yaparsanız 1000w alın.
i

Fiyatı ne acaba merak ettim. :)
----------------------------
newegg de yutdışı 624 usd tr kaç kuruş olur sen hesapet:)

Amd ve Ati bu tarz işlerde büyük başarı elde ediyorlar. Tebrikler..

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

amd intelin karşısında idare edemiyor ama ati nvidia karşısında iyi duruyor inceleme guru3d techpowerup birde fizik desteği olsa cuda filan ozaman alırdım bunlar olmadan 625 usd kart için saçma kalıyor 5970 şun itibariyle lider fermi test sonuçları açıklanırsa lider kalamaz gibi geliyor. :)

bukartla çalışacak sistem için fanlar filan min 750w psu lazım oc yaparsanız 1000w alın.

1000w mı?! Oturduğum evin sigortasını attırır bu :) Teknoloji ilerledikçe güç tüketimi de azalsa keşke, ama nerde...Hep daha çok, hep daha çok, insanoğlu akıllanmayacak :)

kart pci ex ver 2.1 detaylar için wiki bakın. 2.0 da sorunsuz çalışır 2.1 bat genişliği hız artımı yok 3.0 ın bant genişliği 2.0 ver olarak özetleye biliriz 2.1 için.

dx11den dolayı ilerleyen aylarda win7ye geçmemle ve dx11 oyunların çıkmasıyla 4870ime bir tanesini daha eklemek yerine 4870i satıp 5970 almayı düşünüyorum,3-4 ay sonrasında nvidiadan cevap gelir de biraz daha fiyatını indirir inşallah dicem de hoş bi haberde 1000küsür dolar çıkcak şeklinde okumuştum nvidialarının yeni ürünlerini inşallah öyle bişi olmaz da ati de indirim yapar yoksa gayet canavar gibi bi ürün bu da:S Bu fiyatlar böyle giderse önce ekran kartı sonrasında ona göre sistem toplicaz heralde:D

Fiyatı ne acaba merak ettim. :)
----------------------------------
Sapphire HD 5970 ın Amazon.com da ön satış fiyatı 650$ yaklaşık 970TL denk geliyor.Çift gpu lu bir kart için çıkış fiyatı olarak normal denilebilir.

20% bir performans artisi varsa overclock yapmaya degebilir ama 5%'e degmez. Yanlis birsey yaparsiniz, karti zorlarsiniz - yanar gider. Olan sizin gicir kartiniza ve harcadiginiz paraya olur.

Youtube'da SLI yapilmis 2 NVidia gtx 295 karttan biri overclock sonrasi tamamen zarar goruyordu.

Ekran kartlarinda ATI ve NVidia'nin yollari ayri. NVidia CUDA teknolojisiyle CPU yerine GPU uzerinde hesaplama yapmanin yolunu acti. ATI ise boyle teknoloji uretmek yerine AMD'nin yonlendirmesiyle CPU'nun icine GPU gommeye calisiyor.

Ben her zaman NVidia'yi daha cok sevmisimdir. Zaten bu stratejik planlamaya bakarsak CPU'dan ayri ekran kartinda performans bayragini NVidia tasiyacak ama ATI'nin CPU'ya gomulu GPU isine bulasamayacak. 3 sene sonrasinda oyun icin NVidia, ofis PC'si icin ATI derim ben.

bunun yerine konsol almak çok daha mantıklı

Alıntı:bunun yerine konsol almak çok daha mantıklı

Konsolların ekran kartı bunun çeyreği bile değil...
Bu yüzden konsol almam işte.

Alıntı:ATI ise boyle teknoloji uretmek yerine AMD'nin yonlendirmesiyle CPU'nun icine GPU gommeye calisiyor.

Bu teknolojiyi önce Intel yapacak.
Intel Core i3 + GMA X5200 (FX5200'ü alır artık :D) şeklinde CPU'ya entegre gelecek artık GPU'lar (Tabi X5200 örnekti :))

valla 1 ati 1 nvidia alıp kurtulmak en güzeli fazla gfx card göz çıkartmaz

sonunda. amd benim gözüme girmeye tekrar başlıyor. bide şu buldozerinizi gçreceğiz.

bende hd 5770 var ddr5 müthiş bişey

Sen de yorum yaz