En iyi 5 ücretsiz devasa online RPG

Online RPG'lerin sayısı artıyor; CHIP Online dünyanın en çok ilgi gören ilk 5 oyununu inceliyor...

  • Ali Güngör

CHIP Online sizler için oyuncuların beğenisini toplayan birbirinden etkileyici online RPG incelemelerini ve medyasını bir araya getirdi.

Internet ücretsiz oyunlarla dolu, internet tarayıcıdan çalışan mini oyunlar, Java oyunları ve online rol yapma oyunları geniş bir yelpazede oyuncuların hizmetinde. Bunlar arasında gelişmiş 3D grafiklere sahip olanları, normal masaüstü oyunlar gibi kurulan ve devamlı güncellenenleri de var.

Rekabet arttıkça, yeni nesil devasa online RPG'ler de gelişiyor. Ücretsiz olanlar seste, grafikte ama en önemlisi oynanışta yarışıyor. Bununla birlikte oyuncuların ilgisini çekmek için sağlam görseller de çok önemli. Bir resim, oyuncuya kendisini oyun evreninde hissettirip, hayal kurdurabiliyorsa, o oyunun insanları kendisine çekme şansı da daha yüksek oluyor.

Biz de, dünya ölçeğinde en çok ilgi gören 5 online RPG'yi seçtik, inceledik, hatta bu incelemeleri müthiş duvar kağıtları ile süsledik. Birbirinden başarılı bu oyunlara bağlantıları takip ederek ulaşabilir, forumlarda bizimle görüşlerinizi paylaşabilirsiniz...

Dragonica

Dragonica, Anarchy Online, Shaiya, Florensia, Runes of Magic

Draconica, anime lezzetine sahip ve Super Mario geleneğini sürdüren bir rol yapma oyunu olarak dikkat çekiyor.

Özellikle klasik anime karakterlerini sevenlerin hoşuna gidecek bir oyun olan Dragonica oldukça hoş animasyonlara sahip. Sesler de animelere yakışır şekilde şirin. Ancak oyunu diğer RPG'lerden ayıran, klasik sidescroll oyunların geleneğini yaşatması. Mario benzetmesinin sebebi de bu zaten. Oyuncu karakteriyle ekranın solundan sağına doğru ilerleyerek düşmanları öldürüyor. Bütün RPG'lerde olduğu gibi yeni silahlar, zırhlar, tecrübe puanları kazanan oyuncu, karakterini geliştiriyor.

Türe farklı bir yaklaşım getiren oyun oldukça da iyi görünüyor.

Sitesine ulaşmak için tıklayın: Draconica

Anarchy Online

Daha önceden ücretli olarak sunulan Anarchy Online, İskandinav oyun stüdyosu Funcom'un ilk oyunu. Oyuncular aynı ekibi Age of Conan'dan da tanıyor.

Bu oyunun grafikleri sanat şaheseri sayılmaz ancak oyun yapısı oldukça gelişmiş. Bu bilim kurgu dünyasında oyuncular RPG'lerde adet olduğu üzere farklı karakter sınıfları, özelleştirilmiş görünüme sahip karakterler geliştirebiliyorlar. Oyunun yapımcıları grafik motorunu Age of Conan oyun motoruyla değiştirecek ve bu da oyunun zayıf yanı olan grafiklerini günümüz standartlarına getirecek.

Anarchy Online bilim kurgu sevenlere hitap eden, derin bir oynanış sunan ücretsiz bir oyun. Ancak ek görev paketlerini de oynamak isteyenlerin ödeme yapması gerekiyor. Deneyip de oyunu sevenler için görev paketleri de oyuna eklenen zengin içerikle ödenen ücreti hak ediyor.

Sitesine ulaşmak için tıklayın: Anarchy Online

Florensia

MMORG'lere yeni adım atanlar için uygun bir oyun. Sıradan RPG'ler gibi oynanıyor ve sadece birazcık daha karışık ama adım adım MMORPG öğrenmek için iyi bir tercih.

Anime tarzına sahip grafikleri oldukça renkli ve fantastik. Bu tarz grafiklerden, animeden hoşlananlar için çok iyi bir oyun. Tarzı dışında oynanışına bakarsak görevlerle savaşların ideal bir dengesi söz konusu. Oyuncuların seçebileceği karakter sınıfları oldukça dengeli oluşturulmuş. Ancak aynı şeyi deniz savaşları için söylemek mümkün değil. Deniz savaşları oyunun zengin bir yanı olmasına karşın kontroller karadakinden daha zor, bu da oynanılabilirliği düşürüyor.

Florensia eğlenceli bir oyun ancak gelişmiş MMORPG'lere gerçek bir alternatif değil. MMORPG'lere henüz yabancı olanlar için bir geçiş oyunu denebilir. Ücretsiz olduğu için denemekten bir zarar gelmez. Oyun çok hoşunuza giderse, diğer pek çok bedava devasa online oyunda olduğu gibi küçük ödemeler sistemiyle oyunu daha kolay hale getirebilir, özel eşyalarla renk katabilirsiniz.

Sitesine ulaşmak için tıklayın: Florensia

Runes of Magic

Mevcut ücretsiz MMORPG'ler içerisinde en yenilerinden birisi olan RoM, Türk kültürüne özgü öğeler içeren bir oyun

Runes of Magic herhalde en iyi şu şekilde özetlenebilir: Bedava ve Türkleştirilmiş World of Warcraft. WoW oynayan herkesin kendini evinde hissedeceği, gelişmiş özellikler, geniş bir dünya ve birbirinden ilginç eşyalar sunan bir oyun bu. Çok eğlenceli çünkü oyundaki karakter sınıfları çok iyi dengelenmiş. Üstelik grafikleri oldukça yeni olmasına karşın sistem ihtiyaçları düşük.

Oyuna başladığınızda klasik "10 adet şu yaratıktan öldür" tarzı görevler de var ama oyundaki tek görev bu olsa SilkRoad Online'dan farkı kalmazdı. Oyunda görev çeşitliliği var ve daha da güzeli bu görevlerin sonunda sahip olunan ilginç ve güçlü eşyalar var. Runes of Magic en çok sunduğu eşya çeşitliliği ile ön plana çıkıyor.

Pek çok MMORPG'yi derinlemesine oynamış olsanız da RoM ile bu eşyaları ve Türk halısı, zırhı ve silahları gibi keşfetmek için tekrar MMORPG dünyasına dalabilirsiniz. Hayatınızda hiç bu türden oyun oynamadıysanız da rahat olun, çünkü WoW'u başarıya taşıyan formül bu oyunda da uygulanmış. Kısa sürede işin kurdu olabilirsiniz.

Sitesine ulaşmak için tıklayın: Runes of Magic

Shaiya

Yetişkin oyunculara yönelik klasik bir RPG olan Shaiya Online karanlık bir dünyada geçiyor. Benzerlerinden daha sert bir oyun. İyi ve kötü arasındaki mücadele, ilginç ve gelişmiş bir PvP, yani oyuncular arası sisteme oturtulmuş. Shaiya'nın güçlü yanı da bu PvP sistemi oluyor. PvP olmayan, PvE olarak adlandırılan MMORPG'ler, oyuncuların çevredeki yaratıkları öldürdüğü oyunlardır. PvP'de ise oyun çok daha çekişmelidir.

Teke tek çarpışmalarda ve büyük savaşlarda hayatta kalmak için karakter gelişimine büyük önem göstermek gerekiyor. Oyunun grafiklerine bakacak olursak, zayıf PC'lerde de rahatlıkla çalışan düzgün grafikleri var.

Shaiya denediğinize değecek bir oyun, hem dünyasını, hem de PvP sistemini keşfettiğinize kolay kolay pişman olmazsınız. Sadece dolaşıp yaratık öldürmeyi seviyorsanız oyun dünyasının yaratıklarını belki bir süre sonra biraz sıkıcı bulabilirsiniz. Oyun mekanikleri sağlam olsa da oyun dünyası rakipleri kadar renkli ve çeşitli değil. Yine de yetişkin kitleye yönelik karanlık bir oyun olması bu durumu dengeliyor.

Sitesine ulaşmak için tıklayın: Shaiya

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Güzel oyun lakin oyunda geleceğe yönelik planları olan kişiler en us oynamalı daha çok oyuncu var türkiyede fazla oyuncusu yok

iki yıldır shaiya oynuyorum ama ancak okuldan zaman bulduğum yaz aylarında oynadım.. ben çok severek oynuyorum özellikle partiler ve muhabbetler harika.. başka oyun da oynamadım açıkçası, oynadığım tek oyundur shaiya.. ve benim için harika bir oyun..

Runes of Magic knight online a benzemez inşallah k2 sorumsuzdur biraz

Anarchy Online iyi bir oyun bence

shaiya 1 ay oynadım sıkıldım digerlerini denemek lazım shaiya harika oyun

Silkroadun üstüne tanımam arkadaş.

Hepsi para tuzağı .Hepsi insanı boş bir dünya ya çekiyor. Boşa bağımlılık yapıyor. Başka hiç bir şey değil...

"Hepsi para tuzağı .Hepsi insanı boş bir dünya ya çekiyor. Boşa bağımlılık yapıyor. Başka hiç bir şey değil..."

İnsan önce kendini bilecek, herşeyin dozunu ayarlamayı bilecek o zaman hiç bişey para tuzağı olmaz insan için. Önce kendimize sonra oyunara suç atalım.

Bedava ve Türkçeleştirilmiş World of Warcraft çok iddaalı bir özet olmuş 13 milyon kişi wow oynuyordu en son :D bu yüzden indiriyorum oyunu hemen bakalım nasıl çeviriler

teşekkürler böyle bir yazı hazırladığınız için bu aralar mmo oynamak istiyordum ama tabiki ücretsiz listeyi en kısa sürede genişletmeniz dileğiyle saygılar

silkroad u oynuyorum deyip kendinizi kandırmayın. Silkroad tüm oyuncular tarafından bilinen adıyla Botter Online'ı siz değil bot lar oynuyor.

metin2 nin olmaması ilginç onun da çok büyük bi kitkesi olduğunu sanıyodum.

Runes of Magic is a copy of World of Warcraft.

Tek cümle ile böyle açıklanır bu. K2 ne yaparsa kısa zamanda inanılmaz tutuluyor ve aynı zamanda ne kadar kendini bilmez varsa oraya koşuyor.

WarRock - Hile Arenası
Knight Online - Bebekler Dünyası
Runes of Magic - Kopyalar Yığını

İşte bütün mesele bu. Veririm aylık ücretini paşa paşa oturur oynarım oyunumu. Ücretsiz oyun olarak oynayacağım şu anda tek oyun var : Acclaim yapımı BotZ.

Ben bunu oynarken herkes bana çocuk diyor ama ben zevk alıyorum, en azından hilesi hurdası yok!

Güzel makale olmuş ancak linkler yanlış verilmiş, burada bahsedilen Runes of Magic Türkçe versiyonudur ve bu versiyonun resmi websitesi: www.runesofmagic.com.tr veya www.romtr.com.tr dir.

CHIP Online'ın notu:
Bağlantılar Türkçe sürüm için değiştirilmiştir.

genelde asosyal insanların oynadıgı oyunlar bunlar

Runes of magic yabancı dilde yukleme yaptım birde 5gb uğraştırdı beni boşuna :( Daha önce türkçe sürümü verseydiniz keşke

Nerdeyse tüm online oyunları belli bir süre oynadım. Oynadımda ne oldu koca bi hiç boşa geçen onca zaman, faydası olmadı zarardan başka.. keşke, keşke diyorum hiç başlamasaydım ama ne faydaa.. Sosyaliken oluverdim asosyal.. dünya başıma yıkıldı :))
vay be şiir gibi oldu he.!
{f17}

Üçretsiz değil oyunlar karşılığını fazlasıyla alıyorlar. Mesala bazı oyunlar lvl atlamalı olan oyunlar kulanıcılarından kontör karşılığında karatterlerine saç ekme, hızlı lvl atlama, oyun para ,gibi şeyler için para alıyorlar.

nasıl uye olunur buuuuuu oyuna ............

salak salak yorumlar yapmayın,malın teki atlamış bence hepsi kopya oyun ben wow oynarım başka bi şey oynamam diğerleri yalan,gerizekalı wow kendini her şeyden önce Runescape ile karşılaştırarak başladı o halde wow rs den alıntıdır denebilir mi ? denebilir. Ayrıca herkes böyle oyunlar asosyaller içindir demiş ama belli bir kısmı asosyalleştiriyor olabilir ama ülkemizin durumunu düşünürsek kim asosyal değil ki ? Öğrenciler evlerinde ders çalışmak yerine bu oyunu oynarsa,oyunlar amacı dışına sapar ( oynayan için ) ama insan iradesini kuvvetli tutarsa hiç bi oyun asosyal yapmaz.Açıkcası Tv karşısında milletin birbirini küçümsemesini,izdivaç gibi saçma salak programlar izlemek yerine böyle oyunlar oynamayı tercih ederim ki en azından yabancı diliniz gelişir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play