Enerji sorununa karşı Güneş'in gücü

Artan enerji ihtiyacı karşısında merak edilen soru: Güneş enerjisi bu ihtiyaca cevap verebilir mi?

Yakın gelecekte güneş enerjisinden çok daha fazla faydalanılacağını bugünden öngörmek artık hayal olmaktan çıkmış durumda. İlerleyen yıllarda artan güneş enerjisiyle beraber her ev kendi enerjisini üreterek içinde barındırdığı pek çok elektronik aleti çalıştırabilir durumda olacak.

Eindhoven Üniversitesi'nin Teknoloji bölümündeki bazı araştırmacıların ifadesine göre artık güneş pillerinin enerji üretimindeki etkinliği %21.9'dan %23.2'ye çıkmış durumda. Bilim adamları, üretimdeki standart bir güneş pilinin, güneş enerjisini %15 ila 17 arasında elektrik enerjisine çevirebilmesini umut ediyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bu alanda mümkün oldugunca cok yatırım yapılması gerekiyor bence.Fosil yakıtlara olan bagımlılıgımız hem cevreyi kirletiyor hem de artık dünya rezervlerinin tükenmesi de gündemde.Günes enerjisi gibi yenilenebilir bir kaynak duruyorken hala nukleer santrallere ve fosil yakıt teknolojilerini yatırım yapıyoruz.Bir an öce güneş panellerinin başaırımını arttırmak gerekiyor.Ayrıca çevreye karşı en saygısız ülkeler içinde national geographic e göre Türkiye başı çekiyor.

güneş tabiiki faydalı..bence üzerinde durulmalı..

Nükleer ve diğer termoelektrik santrallerde elektrik üretmek için yakıt önce ısı enerjisine sonra da elektriğe dönüştürülüyor değil mi ?
Bir de bunların çevreye zararlı atıkları var.
Güneşin kendisi ısı kaynağı zaten,zararlı atık da üretilmiyor, yakıt masrafı da yok, bence de güneş enerjisinden faydalanmak akıllıca fikir.

sadece yazın bile kullanılsa güneş enerjisi yeter dünyanın temizlenmesi için

Güneş panellerinin atmosferin ısınmasına yol açtığı doğruysa, güneş enerjisine bel bağlamak doğru olmayabilir. Rüzgar enerjisi çalışmalarına ve hidro-elektrik santrali yapımına hız verilmeli bence.

YA AMA BU SAYFA HARİKADA BEN BUNU DEMEDİMKİ KİTAPLARDA OLUR YA GÜNEŞİN GÜCÜ HAKKINDA BİR YAZI

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir