Ericsson'dan Apple'a 9 patent davası!

Sonunda bunu da gördük: iPhone ve iPad satışları, Apple'ın kendi evi ABD'de yasaklanabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Ericsson, Apple ürünlerinin peşine düştü!

İsveç merkezli telekomünikasyon firması Ericsson'un yeni patent davaları, Apple'ın bazı ürünlerinin ABD'deki satışının durdurulmasıyla sonuçlanabilir.

Ericsson, Perşembe itibariyle toplamda 41 patentinin ihlal edildiği gerekçesiyle U.S. District Court for the Eastern District of Texas ve U.S. International Trade Commission'da toplam 9 dava açtı. Ericsson'un ihlal edildiğini ileri sürdüğü patentleri, akıllı telefon işlevlerinin tam kalbinden geçiyor: 2G, 3G ve 4G bağlantıları ve veri değiş tokuşu, patentlerin konuları arasında.

Apple'ın sözkonusu patentler için geçtiğimiz aya kadar lisansa sahip olduğu, ancak Ericsson'un önerdiği yeni şartları kabul etmediği bilgisi veriliyor. Lisans sahiplerinin koşulları daha iyi anlaşmalar yapabileceklerini düşünerek riske girip, işi mahkemeye taşımalarına son yıllarda giderek daha çok rastlanıyor.

Ericsson, Apple tarafından herhangi bir anlaşma talebi gelmediğinden ITC'den patentlerini ihlal eden iPhone ve iPad'lerin ABD'deki satışının durdurulmasını ve kendisine tazminat ödenmesini talep ediyor. Firma, Apple'ın kendisiyle anlaşma yapmadığı için ne kadar zarara uğradığını ise henüz hesaplamadığını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

appleme laf etmeyin o masun gariban bir şirket

Bazı firmalar zarar yapmaya başlayınca ellerindeki patentleri süzgeçten geçirerek kar profilinde devam eden büyük balıklardan birşeyler koparma yoluna gidiyorlar. Kağıda çiz, mantığını anlat ve patent kaydı yaptırıp firmaların benzer ürünler çıkarmasını beklemek geleceğin karlı trendi olacak.

Giderse samsung Coşar

ericson bu kazanır haaa

telefon konusunda markalar arası çok çok fazla patent ihlali var . neredeyse üm markalar ericsson un patentlerini ihlal ediyor.

Yemin ediyorum şu Apple artık iyice mide bulandırmaya başladı. Zaten Apple ve Google kadar etik dışı ve iş ahlakı olmayan şirket görmedim.

@28 Şub 2015 18:03 İki firma da, etik dışı ve iş ahlakı olmmayı microsofttan öğrendiler...

@28 Şub 2015 18:03 yahudi nokia adaleti ve win7 yi bilerek kadtiran ms yi taklit etmek istemis

elma gurtlanmaya başlamıştır... yakında mundar olur:) sevmem hırsızları zaten..

O zor be gülüm

Çekemiyorlar Apple'ın başarılarını.

Ericsson firmasi dunyanin neredeyse uretilen tum haberlesme-iletisim cihazlarini uretmekte ve patentlerine sahip. Bazilari onu yalnizca cep telefonu markasi olarak dusunduklerinden boyle yorum yapiyor sanirim

garibim ericsson... bu hala yaşıyor mu ya :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play