Eski bir netbook'ta Windows 7 deneyimi

Win 7 RC'yi eski bir netbook'a kurduk: Kurulumda yaptığımız ayarlar ve aldığımız performans burada.

Eski bir netbook'ta Windows 7 deneyimi
Windows 7: Düşük donanımla yüksek performans

Daha hızlı, daha güvenli ve daha güzel: En eski netbook'lardan biri olan Asus Eee PC 701 4G'de bile Windows 7'yi nasıl kolaylıkla kurabileceğinizi gösteriyoruz.

Vista'nın en büyük sorunu yüksek sistem gereksinimleriydi . Windows 7 ise tam aksine oldukça düşük sistem kaynaklarıyla bile sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. Bunun yanında gelişmiş enerji tasarruf ve güvenlik sistemleri sayesinde Windows 7 netbook'lar için biçilmiş kaftan. Hatta Windows 7, XP'den bile daha uygun.

Ama Windows 7'nin çıkış tarihi 22 Ekim'e kadar daha uzun bir süre var. Biz de bu süreyi beklemek zorunda kalmamanız için piyasadaki Windows 7 RC1 sürümünü en eski netbooklardan biri olan Asus Eee PC 701 4G'ye 512MB sistem belleğine, düşük hızlı işlemcisine ve 4GB'lik sabit diskine rağmen nasıl kolaylıkla yükleyebileceğinizi göstermek istedik.

Asus Eee PC 701'de sabit disk alanımız sınırlı olduğundan standart Windows 7 sürümünü biraz kırpmamız gerekecek. Bunun için ücretsiz vLite yazılımını kullanacağız. Bu şekilde Windows 7 4GB'lık SSD'ye sorunsuzca sığacak.

Fazlalıklar dışarı

vLite ile gereksiz özellikleri kapı dışarı edebilirsiniz.

Windows 7'niziuygun boyutlara getirebilmek için vLite'ın yanında Windows Automated Installation Kit'e (WAIK) de ihtiyacınız olacak.

Bu işlem için buradan indirebileceğiniz vLite yazılımına ve Windows Automated Installation Kit'e (WAIK) ihtiyacınız olacak. Ama merak etmeyin, vLite'ı ilk açtığınızda karşınıza çıkan pencerede WAIK için ilgili bağlantıyı bulabilirsiniz. vLite'ın WAIK içerisindeki bir dosyayı da ihtiyacı var. Bunun için WAIK'i kurduktan sonra bu vLite penceresindeki "Install" düğmesini kullanabilir ya da kendiniz "Program Files\Windows AIK\Tools\x86" altındaki "wimgapi.dll" dosyasını "Program Files\vLite" altına kopyalayabilirsiniz.

vLite için özel ayarları sizin için önceden hazırladık. Bu ayarları uygulamak için buradaki dosyayı bilgisayarınıza indirip sıkıştırılmış arşivin içindeki dosyayı "\Program Files\vLite\Presets" altına kopyalamanız yeterli. Bundan sonra yapmanız gereken ise vLite'da indirdiğiniz Win7 ISO dosyasını seçip "Preset" seçeneğinden sizin için hazırladığımız ön ayarları seçmeniz. Bundan sonrasının nasıl yapılacağını ise galerimizden öğrenebilirsiniz.

Windows 7: Kurulum

Eee PC 701'imizi kuruluma hazırlıyoruz.

Windows 7'yi Eee PC'mize USB belleğimizden yüklemek için birkaç BIOS ayarı gerekiyor. Sonrası ise oldukça kolay.

Eee PC'mizi USB belleğimizden başlatabilmek için ilk önce belleği bir USB kapısına takıp bilgisayarı açıyoruz. Ardından BIOS ekranında ayarlara ulaşmak için [F2] tuşuna basıyoruz. BIOS'a giriş ve BIOS ayarları her bilgisayarda farklı olduğundan burada biraz kendi başınızasınız.

Biz ilk önce "Advanced" menüsünden "OS Installation" seçeneğini "Start" değerine getiriyoruz. Ardından da "Boot" menüsündeki "Boot Device Priority" altından USB belleğimizi üst sıralara çekiyoruz. Daha sonra ise ayarlarımızı saklayarak BIOS'tan çıkıyoruz.

Windows 7 kurulumu başlıyor!
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Windows 7 kurulumunuz başlayacak. İlk görüntülerine ekrana çıkması yavaş sistemlerde 15 dakikayı bulabilir. Bu yüzden bir şeylerin ters gittiğini düşünmeden önce biraz sabırlı olmanızı tavsiye ediyoruz.

Biz SSD diskimize yüklemek için hedef disk seçim ekranında gelişmiş ayarlara tıklayarak diskimizi NTFS biçimlendiriyoruz.

Biraz forma sokulmuş Windows 7'miz fazla bir sabit disk alanı istemiyor. Ama kurulum standart kurulum gibi işliyor. Burada da ilk yeniden başlatmaya kadar 60 dakika geçebiliyor. Bu arada televizyon izleyebilirsiniz; biz öyle yaptık.

Kurulum ilk yeniden başlatmasını gerçekleştirdiğinde USB diskinizi sisteminizden ayırmayı unutmayın. Yoksa yeniden kurulum ekranı ile karşılaşabilirsiniz. Windows 7 açıldığında ise bir 20 dakikalık "düşünme" süresini geçirmeniz gerekiyor.

İlk açılış – Daha şimdiden hızlı

Windows 7'miz hayata gözlerini açıyor.

Windows 7 daha ilk seferinde bile hızlı açılış hızıyla göz dolduruyor – hem de düşük donanım kaynaklarına rağmen.

Sistem daha ilk açılışında bile oldukça hızlı açılıyor. Ama yine de Windows 7 birçok "yetersiz sistem kaynağı" uyarısı veriyor. Sabit diskimiz şimdilik Win 7 standart ayarları için yetersiz.

Donanım yöneticisine baktığımızda ise grafik kartımızın ve ACPI sürücülerinin eksik olduğunu görüyoruz. Bunları çalışır hale getirmek için Asus'un sitesinden grafik ve ACPI Windows XP sürücülerini indirmemiz gerekiyor.

İndirdiğimiz arşivlerin içindeki "setup.exe"yi çalıştırdıktan sonra biz ufak bir sorunla karşılaştık. Sürücü kurulum sihirbazı kurulumu tamamlayamadan kapandı. Ama burada Windows 7'nin uyumluluk kipi yardımımıza koştu ve işlemi sorunsuzca tamamlamamızı sağladı.

Bundan sonra yapmamız gereken ise sabit disk alanımızı genişleterek sistemi biraz olsun rahatlatmak. Bunun için geri dönüşüm kutusu ve sanal bellek gibi bazı sabit disk canavarlarını devre dışı bırakmalısınız.

XP'den hızlı bir Win 7

Sanal belleği kaldırarak tasarruf edebilirsiniz

Küçük ayarlar, ama etkileri büyük: Biraz geri dönüşüm kutusundan, biraz da sanal bellekten kırparak sabit diskinizde yer açabilirsiniz.

İlk önce geri dönüşüm kutunuzu biraz küçülterek başlayın. Bunun için masaüstünüzdeki çöp sepetinize farenizin sağ tuşuyla tıklayıp "Özellikler" seçeneğine girin. Açılan pencerede kullanıcı seçimli boyuta 20 MB değerini girebilirsiniz. Bu ufak tefek ofis dokümanlarınız için yeter de artar bile.

Sonraki hedefimiz ise sanal bellek. Eee PC'mizde sadece 512 MB bellek bulunduğundan Windows 7 SSD sabit diskimizde oldukça büyük bir alan ayırıyor. Bu miktarı düşürmek için "Start" menüsündeki "My Computer" seçeneğine tıklayın ve açılan pencerede üst kısımdan sistem özelliklerine girin. Sonra "Advanced" sekmesine gelerek "Performance" altındaki "Options..." düğmesine tıklayın. Karşınıza yeni gelen pencerede ise yine "Advanced" sekmesine gelerek sanal bellek miktarını el ile belirlemek istediğinizi belirterek yandaki "Change..." düğmesine tıklayın. Açılan pencerede özel boyut seçeneğini işaretleyerek başlangıç boyutunu 16 MB, en büyük boyutu ise 256 MB yapın. Seçimlerinizi uygulayıp performans seçeneklerini gösteren pencereye döndükten sonra görsel efektler kısmındaki seçeneği en iyi performans için şekline getirerek biraz daha hız kazanabilirsiniz.

Bellek yiyiciler
Sistem özellikleri penceresine geri döndüğünüzde bu sefer sistem koruması sekmesine gelin. Sabit disk sürücünüzdeki geri yükleme özelliğini kapatın ve sağ alttaki ilk geri yükleme noktasını silin. Bu sırada karşınıza çıkacak bütün güvenlik uyarılarına kulak asmayarak işleminizi onaylayın.

Sanal belleği kaldırarak tasarruf edebilirsinizBir sonraki bellek yiyicimiz Windows'un "Hazırda Bekletme" yani "Hibernate" özelliği. Bunun için "Start" menüsünden "Run" seçeneğini yönetici (Administrator) olarak açıp çıkan pencereye "powercfg.exe –h off" komutunu girin. Eğer bir hata mesajı ile karşılaşırsanız sisteminizde bu seçenek zaten kapatılmıştır. Tekrar komut girme penceresine dönmeniz kapatmayı başarmış olduğunuz anlamına gelir.

Sonuç: Windows 7 çok daha hızlı - Netbooklarda da

Ufak tefek ama Windows 7'yi sorunsuz çalıştırıyor

Doğru ayarlar ve ücretsiz yazılımlarla Windows 7 netbook'unuzu güvenilir ve etkin bir taşınabilir bilgisayara dönüştürebilirsiniz.

Eee PC 701 4G'miz testimizde Windows 7 ile oldukça iyi performans sergiledi. O kadar ki "Quake III" motorunu kullanan ücretsiz OpenArena'yı SSD diskimize yüklemeden, hızlı USB belleğimizden çalıştırdığımızda saniyede 35 kare görüntü elde edebildik.

Windows 7'nin böylesine düşük konfigürasyonlu bir bilgisayarda bile bu kadar güzel çalışması gerçekten şaşırtıcı. Eğer 600-800 MB'lık sabit disk alanı size yetecekse düşünmeden Eee PC 701'inize Windows 7'yi kurmanızı öneririz. Yolculuk sırasında ofis işlerini halletmek, internette gezinmek, video izlemek ve müzik dinlemek Windows 7'de XP'den çok daha eğlenceli. Yeni sistemin kolay kullanımı, güvenlik ve enerji tasarruf sistemleri ve ek donanımlarla uyumu da cabası.

Burada yaptığımız yüklemenin en önemli kısmı ise aslında fazlalık yüklerinden arındırılması. Ama neyse ki Windows 7'nin Vista'ya benzerliği sayesinde bu iş vLite ile çocuk oyuncağı.

Tabi düşük hızlı bir işlemciye ve küçük bir sistem belleğine sahip bir bilgisayarda bazı darboğazlar oluşacağını da hesaba katmalısınız. Bunun tek çözümü ise daha büyük bir bellek için yatırım yapmak. 4 GB'lık sabit disk alanı ise temel olarak yeterli. Çünkü istediğinizde bu alanı SDHC belleklerle veya hızlı USB belleklerle arttırabiliyorsunuz.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

""Windows 7 açıldığında ise bir 20 dakikalık "düşünme" süresini geçirmeniz gerekiyor.""
-------------------------------------------

Bunu anlayamadım ben yaaw

dostum yani 20 dk ya açılıyo :D

Bırakın windows 7'yi falan kurun pardusu rahat edin nedir bu chipteki windows sevdası ya!

LG X110 netbook kullanıyorum. C sürücüsünde XP, D sürücüsünde Windows 7 yüklü. Win7, XP kadar kullanışlı ve hızlı

"CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
dostum yani 20 dk ya açılıyo :D"
sistem daha ilk açıldığında masaüstü ayarlarını yaparken değerli ziyaretçi

pardus yazılımının sürücüleri tanıyacağının garantisi varmı ??? yok hemde kesinlikle kılllık yapacak sürücülerde. peki bunu düzeltebilmek için windows sürücülerini nasıl linux pardus ile uyumlu hale getirebileceğimiz hakkında teknik destek verebilecekmisinde avazın çıktığı kadar pardus diye yardırıyorsun??? bunuda veremeyeceksin ki sen pardus kodlarını yazan tubitak yazılımcısı değilsin çünkü peki tubitak verecekmi hayır telefon edince bak kendi başının çaresine biz destek vermiyoruz demesini biliyor ama. peki bu sürücüleri linux uyumlu hale getirebilmek için kullanacağımız komutlar onlar varmı ??? oda yok veremessinizki sadece yaygara kopartırsınız açık kaynak kodlu yazılım madem öylee sorduğum sorulara cevap verin ilk önce. tubitak her yeni sürümde yeni sürüc destekleri ekliyor peki bunları nasıl yapıyor açıklayabilecek birisi varmı ?? oda yok bırakın linux sevdasınıda adam olun adam önce. siz teknik destek vermesseniz yaygara ile bir yere varamassınız asla.

Ya arkadaşım bir insan ancak bu kadar saçmalayabilir yok efendim windows sürücüsü nasıl linuxta çalışacakmış madem bilmiyorsun önce konu hakkında bilgi sahibi ol öyle gel. Her işletim sisteminin sürücüleri kendine özeldir. Sen nasıl windows sürücüsünün linuxta çalışmasını beklersin seninkisi ben xbox üzerinde playstation oyunu oynayacam deyip olmayınca bu xbox hiçbir şeye yaramıyor demekle aynı şey. Ben yine de üslübundan çok rahatsız olsam da sana yardımcı olmaya çalışacağım söz veriyorum. Donanımını söyle ben araştırayım.
http://www.ozgurlukicin.com/ bu site üzerinden de gerekli yardımı alabilirsin.

""Windows 7 açıldığında ise bir 20 dakikalık "düşünme" süresini geçirmeniz gerekiyor.""
-------------------------------------------

Bunu anlayamadım ben yaaw
Bugün 01:49
-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"-"
Tamam şimdi bastı kafam :)) doğru ya win. kurunca ilk açılışta ilk kez masaüstü ayarlanıyo. ossun yaw ilk seferde 20dk bişe deel..

''Bırakın windows 7'yi falan kurun pardusu rahat edin nedir bu chipteki windows sevdası ya! ''

chip te windows sevdası yok,doğruyu söylüyorlar senin işine gelmiyor....

"pardus yazılımının sürücüleri tanıyacağının garantisi varmı ??? yok hemde kesinlikle kılllık yapacak sürücülerde. peki bunu düzeltebilmek için windows sürücülerini nasıl linux pardus ile uyumlu hale getirebileceğimiz hakkında teknik destek verebilecekmisinde avazın çıktığı kadar pardus diye yardırıyorsun??? bunuda veremeyeceksin ki sen pardus kodlarını yazan tubitak yazılımcısı değilsin çünkü peki tubitak verecekmi hayır telefon edince bak kendi başının çaresine biz destek vermiyoruz demesini biliyor ama. peki bu sürücüleri linux uyumlu hale getirebilmek için kullanacağımız komutlar onlar varmı ??? oda yok veremessinizki sadece yaygara kopartırsınız açık kaynak kodlu yazılım madem öylee sorduğum sorulara cevap verin ilk önce. tubitak her yeni sürümde yeni sürüc destekleri ekliyor peki bunları nasıl yapıyor açıklayabilecek birisi varmı ?? oda yok bırakın linux sevdasınıda adam olun adam önce. siz teknik destek vermesseniz yaygara ile bir yere varamassınız asla."

diyen arkadaşa kesinlikle katılıyorum. pardusu merak ettim kurdum güzel ama driver desteği olmadım mı hiç bir anlamı kalmıyor. ethernet kartını bi türlü tanıtamadım. internete giremeyince mecburen sildim. pardusun daha bi sürü fırın ekmek yemesi lazım tutunabilmesi için.

http://www.ozgurlukicin.com

madem gerekli yardım burda şunuda söyle bekleyebilecek kadar süre varmı acaba herkesin elinde malesef yok heleki bir şirket yada işyeri ortamında pardus kuracam mail atacamda yanıtı gelecekte hareket edem.

peki ya bu adreste hp yazıcının yeni modelinin sürücüsünü adam linux ile çalıştırabilmiş.

bu yazılım dll ıvır zıvır deteklemes tüm herşey psi uzantılı olacak o kadar kolayki söylenen şey dll dosyalara *. pisi ol dedikmi çalışacak sanki. nasıl yapmış çevirmiş altını üstüne anlatsalarya bende anlarım az çok program kodu yazbilmekten. basit metin dosyası üzerinden birçok basit yazılım yazdım word üzerinden web sitesi daha ne yapabilirim uğraşsam meçhul helebi açık kodluymuş linux açığa atın bakalım şu linux yazılımının tüm 0 dan kodlarını pardus için sürücü nasıl yapılır onuda öğrenelim belki alternatif yazılım yaparız kapışırız madem bi yazılımı yapamıyorsunuz açın önümüzüde biz düzenleyelim içeriğini.

Windows madem bu kadar güzel bir sürüm yapabiliyor,peki neden vistayı yaparak insanları oyaladı?Görünümden başka güzel tarafı olmayan vistayı neden yaptı?Bunların hepsi para tuzakları.En iyisi windowsun güçlü bir alternatifi olsun da ona geçelim.Nasıl ki İntelin güçlü bir rakibi var ve ona doğdu insanlar kayıyorsa bununda güçlü bir rakibi olsun da ona kayalım.

Öyley se lütfen Türkçe'yi doğru kullanalım, düşüncelerimizi anlaşılır kılalım. Biz nededen bileceğiz '20 dakikalık düşünme süresi' ne demek? Burada bulmaca mı çözüyoruz?

Dikkat ederseniz netbookda ssd disk var bu da xpden daha hızlı olmasını sağlıyor.zira normal bir hdd olsa ben daha hızlı olacağını zannetmiyorum.bir de win7den kırpmaları göz önüne alırsak sonuçları daha iyi kavrarız.

windows 7 hızlı olabilir fakat uyumlu değil..

arkadaşlar artık linux eskisi gibi değil. driver desteği yeterli seviyede. kaldı ki bu netbookların parçaları standart zaten. eminim linuxta driver sorunu yaşamazsınız. zaten bu aletlerle yapabilecekleriniz sınırlı. o yüzden linux a sans verin.

"Windows madem bu kadar güzel bir sürüm yapabiliyor,peki neden vistayı yaparak insanları oyaladı?"

bu yorumu çok mantıksız bulduğumu söylemek isterim nokia madem n96 yı yapabiliyordu da neden 3310 u yaptı gibi birşey bu tabiki teknoloji gelişecek herşey anında olsaydı şu anda sadece gözlerimizle dünyayı kontrol ediyor olabilirdik belki

Şu Windows7 gelsinde bir görelim

Windows 7 hakkında o kadar çok haber çıkıyor ki şaşırıyorum doğrusu, Windows 7 bir devrim mi sizce? bence kesinlikle değil. içerisinde birkaç görsel düzenleme ve az miktarda hız artışıyla insanların gözünü boyamaya çalışıyorlar. bırakın bu işleri ya. Bir linuxcu değilim, bende windows kullanıyorum. Ama bu sistemi bence öyle göklere çıkarmanında hiçbir anlamı yok. Windows 7 içerisinde barındırdığı birkaç kolay kullanılacak işlem dışında yeni hiçbirşey vaat etmiyor. uzun uzadıya windows 7 eğitimine katıldım. fakat benim ilgimi çekebilecek hiçbir yenilik görmedim. ben bilgisayarımda sorun yaşanma oranını minimuma düşürecek bir sistem istiyorum. örneğin system restore özelliği çok gelişebilirdi. başlat menüsü daha özgün olabilirdi, pin özelliğini ve jump listi çokta başarılı bulmadım. hatta yeni taskbarda çok hoşuma gitmedi. eski kullanım şeklinede dönüşün olmaması saçmalık. windows 7 çokta sistem dostu değil, şu an sistemimde 620mb ram harcıyor. vistadan pekte farklı değil benim için. yeni dosya sistemi gümbürtüsünü windows vista ile duyurdukları halde hala winfs dosya sistemine geçememeleride ayrıca bir hayal kırıklığı, xp mode çalıştırmak için işlemci seçmeside cabası. hesap makinası veya paintte yapılan yenilikler benim için asla yenilik değil. ayrıca windows media player 12 de çok kullanışsız, karışık bir şekle girmiş. bir tek beğendiğim özellik şu, kitaplıklar özelliği. gerisi hikaye benim için.

Hiç gerek yok, Xp pentium II 350mhz, 64 mb ram ile bile çalışabiliyor :) Macera aramaya gerenk yok

HANI BİR WİNDOWS VARDI. TAM YÜKLEME LAPTOP YÜKLEME BİR DE KISITLI YÜKLEME VERSİYONU OLAN O WİNDOWS AKLINIZA GELDİMİ.GELMİŞTİR... ELİNİZDE DESKTOP VAR WİNDOWS DESKTOP YÜKLEMESİ YAPSIN. ELİNİZDE LAPTOP VAR LAPTOP VEYA ELİNİZDE DEV BİR PC VAR ONA GÖRE PC NİZİ İNCELESİN YÜKLEMESİNİ ONA GÖRE YAPABİLSİN. DÜNYA DAKİ TÜM PC LERE MAC LERE YÜKLENEBİLSİN DİYORUM.İKİNCİ BİR İŞLETİM SİSTEMİ OLARAK GİREBİLSİN DÜNYANIZA. KAÇIRMAYIN.KAÇMAZ WİNDOWS 7......AİLE VERSİYONUNU BEKLİYORUM BAKALIM TÜM AİLEYE YETECEK Mİ...DÜNYADAKİ PC LERİN HEPSİ WİNDOWS TABANLI OLARAK ÇIKIYOR.YANİ HEPSİNİN TEMİNATI WİNDOWS. ANCAK YENİ ÇIKANLARA GÖRE OPTİMİZE EDİLMİŞ TASARIMLANMIŞ PC KASASI ÇIKMIYOR.WİNDOWS UN YATAĞINA BAŞKA ASLAN YATABİLİR Mİ SİZ DÜŞÜNÜN. ÜZERİNDEKİ ETKİKETTE DESİGNED FOR WİNDOWS YAZIYORSA BAŞKASINI YATIRAMAZSNIZ.MAC E BİLE WİNDOWS U ÖZEL İZİNLE YATIRIYORLAR. DİĞERLERİ İZİN ALIYOR MU Kİ......KULLANICININ RIZASIYLA OLUYOR SONRA NE OLUYOR AHH VAAHHH....

Tam iki farklı windows la dünya piyasasına girdi..Rakipleri sürekli farklı adlar da ve renkli Linux ler çıkarıyordu...Hatta windows a çok benzeyen renklerde ve şekillerde linux ler üretmiş pazarlıyordu. Windows için tasarlanmış bilgisayarlara kuruluyor du.Oysa windows için tasarlanmış PC kasalarına başka bir işletim sistemi konması biraz düşündürüyor. MAC kasası var Windows Kasası var Linux için niye PC kasası yok ve size windows için tasarlanmış PC kasasına kurulabiliyor deniyor.Oysa Linux içinde PC kasası tasarlanmalı.......

brakın bu windowsları macleri yerli malı ücretsiz pardus kullanın

pardus en rahatı performans olarak ben mecburen xp kullanıorum corel sağolsun (:

Bırakın arkadaşlar körü körüne yok linux yok pardus. Yok kardeşim linux tabanlı alıştığımız kullandığımız programlar yok. Olanlar iş görmüyor. İş için kullandıklarımız linuxta çalışmıyor. Süper olsa kaç yazar kullanamadıktan sonra. Adamlar yüzde 3-5 yaygınlığı olan linux için virüs bile yazmaya vakit harcamıyor. Ve linuxu övenler hepiniz windows kullanıyorsunuz. Eliniz mahkum ...

Hangi kullandığımız programlar Linux'ta çalışmıyormuş? Sizin bilgisayarınızda Windows yüklü olduğu için tabii ki sizin Windows uyumlu olarak satın aldığınız programınız Windows üzerinde çalışacaktır. O programı satın almışsanız zorunlu olarak Windows'lar satın almaya devam edeceksiniz. Windows 7 üzerinde,daha önce satın aldığım önemli programlarım ve önemli donanımlarım çalışmadı. O zaman ben de Windows 7 satın almayacağım. Geçtim Pardus'a bir bakayım dedim, iyi ki de bakmışım, en azından donanımlarımı kurtardım. Kaybettiğim yazılımların yerine de daha güzellerini buldum. Siz Windows'lar ve Office'ler satın almalarınıza devam edin. Eleştirdiğniz Pardus 2009, XP ve Vista'nın değil, Windows 7'nin seçeneğidir. Donanımlarım Windows 7'den daha pahalı ve önemlidir. Yani herkesin seçimi ihtiyacına göre değişir. Ayrıca bilgisayarlarımda Windows da kalmadı, çünkü Pardus'ta Windows 7'den fazlaları var. Bakmak ayrı, görmek ayrı şeydir, görmek algılayabilmekle ilgilidir. Kimse Pardus'a geçmekten korkmasın, son derece görsel ve son kullanıcıya hitap ediyor, herkes hiç zorlanmadan kullanabilir.

arkadaşlar bu modifiye dosyası almanca sürüm için hazırlanmış...bunun ingilizce için yapılanı nı neden koymamışlar..

kardes ultimate ve orjınal olunca insanın yerli kullanası gelmıyo ya bak benim profilimde bilgisayar özelliklerinin resmini çektim hiç gördün mü

Xp ile Windows 7 yi kıyaslamak hata, adamlar kaç sene uğraştılar win7 yi yazmak için hatta beta sürümüyle eksiklerini,hatalarını giderdiler şu anda piyasada en iyi işletim sistemi windows 7 bu asus-e pc de bile XP'den hızlı bir Win 7 olarak çalışıyorsa tarihi bir laptop çok ucuza 300$ dan satılıyordu eskiden :D Herkeste kendi kullandığı işletim sistemini savunmuş dünyada en çok kullanılan işletim arayüzü eskiden Dos,Şimdi(günümüzde) WİNDOWS serisi :D

arkadaşlar Aynı modelden bilgisayarım var ama vlite son aşamada hata veriyor bunu xp ve win7 denedim ama her ikisindede son aşamada hata veriyor sebebini bilen varsa lütfen destek....

Özel ayar dosyasını download edemiyorum silinmiş galiba? Yeniden ekleye bilirmisiniz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir