Facebook, Android'li cebinizi böyle tüketiyor

Facebook, Android'li telefonunuzun tüm kaynaklarını yeyip bitiriyor olabilir. Peki ama ona karşı çaresiz misiniz? Hayır!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook, Android'li cebinizi nasıl yavaşlatıyor?

Facebook dünyanın en büyük sosyal ağı olabilir, ancak Android kullananların Facebook uygulamasını telefonlarına kurmadan önce iki kere düşünmeleri gerekiyor. Uygulama, telefonunuzun kaynaklarını çekinmeksizin tüketebiliyor.

Facebook uygulamasının olumsuz etkisi, özellikle en üst seviye olmayan telefonlarda daha çok hissediliyor. İşte uygulamanın telefonunuzu sömürdüğü alanlar ve çözümler.

Facebook pilinizi tüketiyor

Facebook uygulamasını kapatsanız bile, arka planda çalışarak pil tükettiği birkaç blog ve forumda konuşuluyor. The Guardian'ın tahminine göre Facebook'u kaldırarak yüzde 20 pil tasarrufu sağlayabiliyorsunuz.

Facebook telefonunuzu yavaşlatıyor

Reddit kullanıcısı pbrandes_eth'in yaptığı testin sonuçları endişe verici. Kullanıcı, Facebook'un Messenger uygulamasını kaldırdığında uygulamaların yüzde 15 daha hızlı açıldığını, genel performansın iyileştiğini keşfetti.

Facebook çok veri tüketiyor

Android performans raporları hazırlayan AVG, Facebook'un otomatik olarak oynatılan videolar ve sürekli bilgi alışverişi nedeniyle kotaların en büyük kısmını tükettiğini keşfetti.

Facebook depolama alanınızı tüketiyor

Facebook, AVG'nin raporlarında depolama alanını tüketen uygulamaların en başında geliyor. Bu yüzden depolama alanı konusunda sıkıntı çeken telefonlarda Facebook Lite'ı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Facebook'un her şeye izni var

Telefonunuzda en çok yetkiye sahip olan uygulama, muhtemelen Facebook. Bu yüzden Facebook'a bağımlı değilseniz, uygulamayı kaldırmanızda fayda var. Resmi uygulama yerine üçüncü parti Android uygulamalarını veya mobil siteyi kullanmayı deneyebilirsiniz.

Gereksizlerden arınmış, resmi Facebook

Facebook Lite, Facebook'un kendisi tarafından sunuluyor ve cihazınızın kaynaklarını cömertçe tüketen işlevlerin çoğunu içermiyor. Uygulama belki pek harika görünmüyor ve Instant Articles gibi özelliklerden yoksun, ancak en önemli işlevleri kullanabiliyorsunuz.

İndirin: Facebook Lite for Android

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Facebook yetmiyor birde messenger var. İkisi birlikte telefonu fethediyorlar. Telefonun sahibinden çok facebook kullanıyor. Telefonu facebook un eline vermekle facebook yüklemek aynı şey. Yetmedi whats app ı ve instagramı aldı. Snapchat i alamadı ve daha iyi oldu. Neredeyse tüm sosyal ağların sahibi facebook ve twitter. Ama facebook satın alıyor twitter kendi yapıyor ama olsun. Google ile facebook tüm verilerimizi çaldı. Zaten apple ın icloud u sürekli hackleniyor. Google ile microsoftelyleveryr

ben tarayıcıdan giriyorum, kafam rahat. aynı özellikleri sunuyor ve pil harcaması ve ram tüketimi tamamiyle doğru!

onun yerine ana ekrana yer imi yerleştiriyorum. uygulaması çok gereksiz.

ben facebook a telefon tarayıcısından giriyorum. mesenger ve facebook uygulamasını indirmedim yine bi r sıkınıt olurmu ?

ya facebook lite kulllanacaksın yada m.facebook.com yazıp telefonun tarayıcısından gireceksin aklı olan zaten 80 mblık uygulamayı kurup telefona çin işkencesi çektirmez zaten

ios ta da veri tüketiyor tek android degil net in işi zaten sürekli veri tüketmek sürekli şarj yemek

Silin kurtulun Lite facebook kurabilirsiniz

Boş verin ne programla be de browserden kullanmayin facebooku

Facebook sadece tarayıcıdan kullansanız bile sizi izleyen trackerlar kullanır, uygulaması ise uzun zamandır malware sınıfına dahil olmuş durumda. Bu tip uygulamaları kendi rızanızla kişisel cihazlarınıza kurup kullanmanız uzun vadede mahremiyetiniz için ciddi tehdit olacağı gibi kişisel cihazlarınızıda bloatware çöplüğüne dönüştürür.

Facebook lite var hem daha ıyı hem daha avantajlı sarj yemıyo messengeri yuklemen gerkmıo face den daha az alan kaplıyo bence lite kullanın

Kullanmayın zaten...

bu kıymetli bilgi için teşekkürler. programı kaldırıyorum gerektiğinde mobil sayfasına giriş yaparım

Zaten hiç bir zaman FB uygulamam olmadı telefonumda bunun sebebi bundan yıllar önce çıkan son kullanıcı sözleşmesi. Telefonda yaptığın her harekete hakim olayım diyor. Önceleri bu telefon defteri ile başlamıştı şu anda gelen SMS mesajlarına kadar hepsine erişme ve okuma hakkı var ki tespit etmişler zaten yazıda.FB uygulaması yüklü değil diye iyiydik adamlar whatsapp'ı aldılar. İş için mesajlaştığım adamlar bile FB da bunu tanıyor musun diye önüme geliyor. İmkanım olsa whatsapp'ı bile sileceğim

O kadar sayfa yazının cevabı facebook lite sa çok iyi yani... İşe yarıyor elbette. bazı özellikleri üzerinde barındırmıyor ama. bi yerden sonra aratıyor o pili çok tüketen face'i. ama işe yarıyor kesinlikle.

Lite daha iyi uygulama. Video mesajlaşma resim vb hepsi tek uygulamada ve çok harcamıyor kotadan.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play