Facebook can sıkmaya devam ediyor!

Facebook'un "müthiş" arama işlevi, kullanıcıların keyfini giderek daha fazla kaçırıyor!

Facebook can sıkmaya devam ediyor!

Facebook'un yeni arama işlevi Graph Search'ten şikayetçi olan kullanıcıların sayısı her geçen gün artıyor. Facebook'u İngilizce kullananların erişebildiği işlev hakkındaki şikayetler, Graph Search'ün çok fazla detayı açığa vurduğu yönünde.

Graph Search'ün amacı, Facebook'a basit veya karmaşık sorular sorarak arkadaşlarınızı, yerleri, ilgi alanlarını ve fazlasını bulmanızı kolaylaştırmak. Ancak KGO-TV'nin haberine göre Facebook kullanıcısı Lauren Levine, gizlilik ayarlarının profilindeki her şeyi normalde sadece arkadaşlarının görebildiğini, ancak arama kutucuğuna tıklandığında her şeyin değiştiğini, "her tür menü seçeneğinin görünür hale geldiğini", "kendi fotoğraflarının, arkadaşlarının ve yüklediği fotoğrafların göründüğünü" söylüyor. Levine'in bahsettiği bu işlev, Graph Search'ün ta kendisi ve Faceebook, son zamanlarda yaptığı ilke değişikliğiyle Graph Search'ten kendinizi silmenize izin veriyor.

"Yorum yaptığım fotoğraflar, beğendiğim fotoğraflar, arkadaşlarımın yorum yaptığı fotoğraflar" diyor Levine ve ekliyor "orada olduğunu hiç bilmediğim her tür şeye rastlamanız mümkün".

Levine'in paylaştığı her şey "özel" de olsa, herkesin görebileceği biçimde paylaşılan arkadaşının fotoğrafına yaptığı yorumlarda etiketlenmek, bu etiketlerin Levine'in profilinde görünür hale gelmesine neden olmuş. Benzer sıkıntısı olan birçok kullanıcı var. Öğretmenlik yapan Dena Shapiro, arkadaşıyla içki içerken paylaştığı fotoğrafın öğrencileri ve öğrencilerinin velileri tarafından görünmesini istemediği söylüyor.

Görünen o ki Facebook'un kullanıcılarının Graph Search'teki görünürlüğü hakkında bazı değişiklikler yapması, ya da en azından bu konuda kullanıcılarını daha iyi bilgilendirmesi gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Mark Zuckerberg; şöyle bir oyun oynamaya ne dersin? Kullanıcıların Facebook hesaplarına İsviçre Kasası diye bölüm ekleyelim ve kullanıcılara bu bölümün tüm gizli bilgi, belge, fotograf, video, ses dosyalarını ve günlüklerini saklamak için kullanabilecekleri kriptolanmış bir bölüm olduğunu söyleyelim. Sonra bekleyelim. Herkes bu bölümü kullanmaya başlasın. Aradan bir 5 sene geçsin ve sonra bir bug yüzünden gizli kasalar herkese açılıversin ve herşey ortaya dökülsün. Dünyanın gizlisi saklısı kalmasın. Off be, neler çıkar ortaya neler! Bir düşünsene, Mark: Lombardini çalışınca sular çağlayıp çoşunca, Lombardini çalışınca ne keyiftir, ne keyif!:).. <Cleverman>

@cleverman sen hakikaten akıl hastası falan mısın?...

@cleverman Grezimonk'un kardeşisin sanırım

Bide asıl arayacağımız şey dışında ne kadar istemediğimiz şey varsa karşımıza onlar çıkıyor.

internete bir fotoğraf yüklüyorsun ve sonra diyorsun ki bunu şunlar görsün şunlar görmesin. saçmalık burada başlıyor. yüklemeyin ve kimse görmesin. şart mı hesap açmanız?

@12 Kas 2013 15:49 Kitle sınırlamanın nesi saçma?

Lombardini Pancar motor :)

@12 Kas 2013 17:06 Anadolu motor mu la yoksa ? :)

Zaten hava olsun diye tuvalete gidip foto yükleyen insanlar kimden ne saklar. 25 bin fotosu olan arkadaşım var. hayır o kadar foto yükleyene kadar torrentte seed etse bi faydası olur giden uploadın.

Gayet iyi bence ne bekliyordunuz. İlerleyen zamanlarda donunuza kadar bilgi bulabilecekler..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir