Facebook gizlilik kavramını baştan tanımlıyor

Facebook yeni görünümü ile birlikte gizlilik konusunda da çok önemli bir adıma imza atıyor...

  • Ümit Öncel
Facebook'ta kişiye özel gizlilik devri başlıyor
Facebook gizliliği artık kullanıcının inisiyatifine bırakıyor.

Yakın zamanda görünümü değiştiren Facebook, artık kullanıcıların arkadaşlarına ait değişiklikleri daha çabuk fark edebilmeleri, daha hızlı içerik paylaşımı sağlanabilmesi ve grup sayfalarının artık daha kullanışlı hale gelmesi yönünde önemli adımlar attı. Fakat ön taraftaki bu değişiklikler kadar, sitenin arka planında da bazı yenilikler oldu. Bunların en başında ise kişisel gizlilik konusunda artık kullanıcının daha fazla söz hakkına sahip olması geliyor.

Artık kullanıcılar Facebook üzerinde kendilerine ait hangi bilgilerin kimlerle paylaşılabileceği konusunda daha esnek davranıyor. Eğer kullanıcı tercih ederse profilinin bazı bölümlerini hatta isterse tümünü, arkadaşı veya kendi ağında bulunmayan insanlara açabilecek. Facebook adına konuyla ilgili açıklamayı yapan Mark Slee, bunun Facebook'un her geçen gün artan kullanıcı sayısı nedeniyle bir anlamda zorunlu hale geldiğini söylüyor.

Slee'ye göre daha önceden arkadaşınız olarak eklenmemiş birinin sadece ismini, resmini ve arkadaşlarının küçük fotoğraflarını görebiliyordunuz ve bu her zaman yeterli olmayabiliyordu. Benzer isimdeki kullanıcıların giderek artması nedeniyle Slee, insanlar kendi arkadaşlarını daha rahat tanıyabilmeleri için böyle bir değişikliğin faydalı olacağına inandıklarını söyledi.

Diğer yandan pek çok Facebook kullanıcısı yeni görünüme alışmakta zorlanıyor. Bazı kullanıcılar eski görünüme bir an önce dönülmesi veya isteyenlerin sitenin eski haliyle kullanmaya devam etmeyi istediklerini belirtiyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

şimdi gene çıkar derler "amele kaynıyor" felan
kendi lafınızı üretin kopyalamayın

haber ile ilgili olarak ben alışamadım açıkçası duvar görünümü eskiden daha güzeldi sanki

gizlilik konusundaki calısmalarını takdir ediyorum ama görünümle zırt pırt oynamaları benim gibi pek cok kullanıcıyı cileden cıkarıyor. bıraksınlar bi sekilde kalsın ne bu bööle cocuk oyuncagımı yahu? bi de yaptıkları düzgün bisi olsa gam yemeyecegim komple girdi hersey birbirine ne nerde bulamıyorum bazen..

Güzel bir adım

Kimse kimseyi kandırmasın.Facebookdaki profillere ulaşmak 5 dakika bile sürmüyor ve bu facebook denen zırvalık özel hayatı ciddi şekilde tehdit ediyor. Üye olmak isteyen arkadaşları uyarıyorum,facebook babanızın hayrına sizi üye yapmıyor kişisel bilgilerinizi işyerlerine satıyor.

"Facebook'un her geçen gün artan kullanıcı sayısı nedeniyle bir anlamda zorunlu hale geldiğini söylüyor."
Dünyanın en büyük sosyal ağ sitesi olmuş adam farkında değil heralde.
"Slee'ye göre daha önceden arkadaşınız olarak eklenmemiş birinin sadece ismini, resmini ve arkadaşlarının küçük fotoğraflarını görebiliyordunuz ve bu her zaman yeterli olmayabiliyordu." Bravo bu adam bir dahi olsa gerek facebook ölçülerine göre tabi :D

evet bende tamamen eski tasarımın daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. tasarım seçimi koysalar heralde herkes eski tasarımı tercih eder...

Sen de yorum yaz