Facebook'ta ilginç bir yasak

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook için getirilen bu yasak, hiç tartışılmayacak...

Avukatlar ve hakimler Facebook arkadaşı olamayacak
Facebook'ta tarafsızlık korunacak

Florida'da Yargı Ahlakı Danışma Kurulu'nca alınan son karar neticesinde hakimler, dava öncesi Florida'da görev yapan avukatları Facebook hesaplarına arkadaş olarak ekleyemeyecek.

ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Yargı Ahlakı Danışma Kurulu'nca alınan bir karar şaşkınlık yarattı. Sosyal ağ sitesi Facebook başta olmak üzere MySpace ve benzeri sosyal ağ platformlarında profili bulunan hakimler, danışma kurulunun aldığı son karar itibariyle dava öncesi mesleği avukatlık olan hiçkimseyi arkadaş listelerine ekleyemeyecek.

Alınan bu kararın arkasında yatan en önemli neden ise hakimlerin ilgi alanları ve fotoğrafları gibi kişisel bilgilerinin avukatlarca öğrenilmesi ve avukatların dava öncesi hakimleri etki altında bırakabilme ihtimali.

Ancak avukatlar, hakimlerin açtığı fan sayfalarına yine istedikleri gibi girebilecek; zira fan sayfalarına üye olan hiçbir kullanıcının sayfa yöneticilerinin hesaplarını görebilmesi mümkün değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ne denebilirki sadece
:D:D

neye yasak koycaklarını bilmiyolar :D

doğru ve yerinde bir karar olmuş.

Hakimler bir bölgede 5 seneden fazla görev yapamazlar. Nedeni bölge halkı tarafından iyice tanınmaya başlanıp, ilişkilerinin kişisel boyutlara varmasını dolayısıyla da olası bir davada karar vermelerinde vicdanlarının etki altında kalmasını engellemektir.

Bu yönde bir yasak olmuş bu. Günümüzde bu tarz sosyal ağları sıkıca kontrol etmek mümkün değil. Kişilerin görevlerini yerine getirirken profillerinde diğer hakimleri, avukatları, davalı, davacı, sanıkların v.s. bulunması ne kadar etik olabilir? Bu tarz yasaklar tartışılmalıdır, kısıtlayıcıdırlar. Ama bir şekilde yargının, hukukun adilliğini de her zaman korumak gerekir.

Mantıklı bir karar.

Sen de yorum yaz