Facebook'tan bir kafa kesme videosu eksildi

Facebook, her ne kadar artık silmeyeceğiz dese de, bu videoyu silmek zorunda kaldı!

Facebook'tan bir kafa kesme videosu eksildi

Facebook'ta yayınlanan bir "kafa kesme" videosu, İngiltere Başbakanı David Cameron'un sosyal deve çıkışmasının ardından kaldırıldı.

Cameron, kafa kesme videolarının Facebook'ta paylaşılmasının sorumsuzca bir hareket olduğunu, bunu yapanların bu davranışlarını ebeveynlere açıklamak zorunda olduğunu söylemişti. Facebook, ilk başta Meksikalı bir kadının öldürüldüğü videonun kınanmak üzere paylaşıldığını söyleyerek onu savunmuştu.

Ancak videonun kaldırılması, Facebook'un şiddet içerikli videolar konusundaki yeni politikasını değiştirdiği anlamına gelmiyor. Facebook, tartışmalı resimleri, gönderileri ve videoları sadece şikayet üzerine inceliyor. İrlanda, Hindistan ve ABD'den sayısı açıklanmayan moderatörler, kullanıcılardan gelen raporlara bakarak gerekli eylemi yerine getiriyorlar.

Facebook, şiddet içerikli paylaşım yapan kullanıcıların, bunu bir uyarıyla beraber yapmasını ve onu izleyecek olanları dikkatle seçmesini istiyor. Sosyal devin bu tavrı aslında şaşırtıcı değil, çünkü kaldırılmayan tartışmalı bir içerik, daha çok ziyaret ve daha çok reklam geliri demek. Dolayısıyla benzer birçok video, sosyal ağda dolaşmaya devam ediyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Kesin deepweb den indirip atmıştır....

yemek yerken videoyu izledim lanet olsun piskolojim bozuldu gece gece ama adam çabuk kopardı kafayı ve kadın çok soğukkanlı gıkı çıkmadı... mexica ya gidilmez ...

Geçen öyle bir videoya rastladım kanım dondu. Facebook iyi etmiş..!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir