Facebook'u gözetlemek için mi kullanıyoruz?

Facebook'ta çok sık yaptığımız bu acayip hatalara artık son vermenin bir vakti gelmedi mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook'ta bizi ele geçiren davranışlar
Her gün aratmadan duramadım...

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen Facebook, kendinizi kontrol edememeniz halinde tam bir gözetleme merkezi haline gelip sizi normal dışı hareketlere sürükleyebiliyor.

Facebook'ta sergilediğimiz garip davranışlar, daha doğrusu yaptığımız büyük hatalar arasında aramızda pek konuşmadığımız şu örnek yer alıyor: Güzel veya yakışıklı biriyle tanışıp ondan etkilendiniz, bu kişi sizi konuşmasıyla ve sıcaklığıyla da etki altına aldı. Onu Facebook'ta hemen aratıp buldunuz ve arkadaşlık teklifi gönderdiniz. Ancak aradan saatler geçmesine rağmen hiç bir şey olmadı, teklifinize cevap yok. Yeni arkadaşınızın sizi neden eklemediğini merak ediyor, çeşitli ihtimalleri aklınızdan geçiriyorsunuz. Acaba yanlış mı yaptınız, yoksa endişelenmek için çok mu erken? Belki de arkadaşlık teklifiniz hiç görülmedi bile. Ama şurası bir gerçek; yeni tanıştığımız birini hemen arkadaş listemize eklemek çok sık yaptığımız bir şey ve pek de doğru değil.

Sergilediğimiz pek de normal olmayan davranışlar arasında bir arkadaşımızın potansiyel sevgilisinin fotoğraflarını beğenmek, durum güncellemelerinde çıktığınız kişi hakkında "aşırı" detaylar vermek ve çok daha fazlası var.

Daha fazla gariplik... Peki ne yapmalı?

Sanırım henüz bulamadım...

Listeye sevgilinize yazdığınız herkese açık, ancak "özel" mesajları da ekleyebiliriz. Peki tüm bunlar gerçekten de herkesi ilgilendiriyor mu?

Aslında bir "arkadaş arama" sitesi olmayan Facebook, bize tanımadığımız kişileri durmadan önererek kendiyle bir nevi çelişiyor. Bazılarımız ise Facebook'u bir "sevgili bulma" hizmetine çoktan dönüştürmüş durumda.

Facebook'un takıntıları destekleyen veya kolaylaştıran bir yanı olduğunu düşünürsek sanırız çok da yanılmış olmayız. "Eski kız arkadaşım, yeni sevgilisiyle ne yapıyor?", "beğendiğim adam gerçekten de bu acayip kadın ile çıkmış mı?" gibi soruların cevabı Facebook'ta var; ve bu cevapları daha da meraklı sorular bekleyebiliyor.

Zaman tüneli ise potansiyel sevgilinizin geçmişini araştırmak için bulabileceğiniz en iyi kaynaklardan.

Facebook'ta başkalarının hayatlarını gözetlemenin sonu yok. Ancak belki de ne yaptığımızı kendimize itiraf edip, biraz düşünüp tartmamız gerekiyor. Huzur ve mutluluğumuzu Facebook'ta olup bitenlere bağlayıp üzülmenin, kavga etmenin, kendimizi yıpratmanın gerçekten de bir anlamı, faydası yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Facebook ilk çıktığı zamanlarda üye olmuştum. Uzun vakitlerimi burada harcıyordum. Fakat insanların bazı değişik! davranışlar göstermeye başlaması, ve bu platformun farklı yönlere yönelmesinden sonra 2010'da kendim kapattım ve hanımımdan da kapatmasını rica ettim. Üç senedir hiç kullanmıyoruz ve özellikle gençlere hiç tavsiye etmiyorum.

facebook kullananlar artık mağara oldu.

resimlerdeki mediller ne için?

@28 Şub 2013 16:20 hahahahahha allah iyiliğini versin, tecrübe mi konuşuyor :D

doğru kullanıldığı takdirde facebook iyi olabilir ama artık millet attığı adımı face de paylaşıyor bence saçma, gereksiz. facebook sadece bir site hayatın kendisi değil, bu kadar zaman kaybına yol açmamalı

Facebook un zihniyetine olan tepkimden dolayı hesap bile açmadım. Ancak arkadaşlarımım benim de olduğum resimleri paylaşıpta, çevreden yorumlar almaya başlayınca, kendi arkadaşlarımın neleri paylaştığı takip etmek için bir hesap açtım. Ve hala hiçbirşey paylaşmadım. Kesinlikle uzak durulması gerek.

Facebook yüzünden 25 yillik Evliliyim Bitti Ailem dagildi, Oysa Facebook olmadan önce hersey ne güzeldi. Facebook bir Sanal Kokaindir. Bende Tafsiye Aile Mutluluguna Önem Veriyorsaniz, Evde Aile bireyleri ile hep bir arada güzel Sohbet yapmak istiyorsaniz. Bireyler Arasinda Sevgi ve Saygiyi korumak istiyorsaniz Evinize Internet falan baglatmayin ve Akilli Telefon falanda almayin. belki biraz teknolojiden geri kalmis olarak yasarsiniz ama Mutlu olararak Yasarsiniz:

çocuğun pisikosoyal gelişiminin bir parçası yetişkin rollerine bürünmektir ve yetişkinliğe yaklaştıkça bu olay biter, ancak yetişkin olmasına rağmen halen daha rol çalan kişiler çocukluğunun bir dönemine saplı kalmıştır ya da geri zekalıdır. facebook bu tipler içindir aklı başında insan için değil. VE BENİM SLOGANIM AKTİF OLARAK FACEBOOK KULLANMAK BİR KİŞİLİK BOZUKLUĞUDUR.

@02 Mar 2013 06:14 NO WAR - NO FACEBOOK

insanlar kendi Beyinlerini Facebook gibi Sanal ortamlarda yıkıyorlar. gereksiz ve Önemsiz bilgi akımı, kendi Egolarını tatmin için gereksiz paylaşımlar yaparak Beyini ve Ruh halini bozuyorlar ve Negativ, Akresiv, Depresiv Problemli bir Kişlik değişimine uğruyorlar. Bu gibi Kişilik değişimene uğrayanların gerçek Hayata olan Alınganlıkları çok zayıf bir hal alıyor ve Sağlıklı düşünme ve Karar alma olanakları zayıflıyor. Hiçbir şekilde objektif bakmıyorlar hayata. Beyinleri ölüyor adeta. Yetişkin yaşını başını almış bir insan olmasına rağmen Facebook gibi Sanal alemlerde halen daha rol çalan kişi ya Çocukluğunun bir dönemine saplı kalmıştır ya da geri zekalıdır. Facebook ve bu gibi siteler bu kişiler içindir aklı başında olan insanlar için değil. Bu Sitelerde Paylaşımlar yapmak, Sanal Arkadaşlıklar edinerek Problemlerini bu Kişilerlerle Paylaşarak Beyinlerinin Yıkanmasına yol açar ve Kişilik değişimi başlamış olur. Sonu itabari ile kısaca: FACEBOOK KULLANMAK BİR KİŞİLİK BOZUKLUĞUDUR.

Sen de yorum yaz