Facebook'un veri merkezleri hakkında sırlar!

Facebook, dev veri merkezleri hakkında şimdiye dek en çok merak edilen konuyu böyle açıkladı!

  • Zeynel A. Öztürk
Facebook'un veri merkezleri hakkında sırlar!
Yeni tasarımları için AMD, Intel ve Quanta ile ortaklık kuran Facebook; Dell, Hewlett-Packard, Rackspace, Skype ve Zynga ile de çalışıyor

Facebook, Prineville, Oregon'da bulunan veri merkezinin nasıl güç tasarrufu yaptığını ve klimasız nasıl havalandırdığını açığa çıkardı.

Bu bilgileri paylaşmanın veri merkezlerini daha iyi bir hale getireceğini düşünen Facebook, sunucu üreticileriyle klima gerektirmeyen, onarımı kolay daha hafif ve daha serin soğutma sistemleri üzerinde çalışıyor. Facebook teknik işlemler başkan yardımcısı Jonathan Heiliger, bu sunucuların önce satın aldıkları sunuculardan yüzde 38 daha verimli olduğunu söylüyor.

Facebook sunucuları bakışta çok şık görünmeyebilir, ancak şirketin 'gösterişsiz' olarak adlandırdığı cihazlar iş görüyor. Facebook veri merkezleri, endüstri strandardı olan 1.5 güç kullanımı verimliliğinin çok daha altında olan 1.07 değerine sahip. Bu 'gösterişsiz' tasarım ise sadece bir lükse sahip: Veri merkezlerine 'Facebook görünümü' veren LED ışıklar, ışık başına 5 sent daha fazla maliyet getiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

facebook=boş zaman

caps yok mu caps

ZİYARETÇİ 21:18 = boş yorum

Sosyal paylaşım siteleri = çok boş zaman

Boş zaman demişsin ama bos bisey icin vakit ayirip okumuşsun , yani sende zamaninda boşmuşsunuz..

ARKADAŞLAR YARATICI RUHUNUZU ÇALIŞTIRIN DAHA İYİSİNİ BİZ YAPALIM...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play